Septyniolika šalių, įskaitant Lietuvą, ragina Sakartvelą paleisti įkalintus opozicionierius Pereiti į pagrindinį turinį

Septyniolika šalių, įskaitant Lietuvą, ragina Sakartvelą paleisti įkalintus opozicionierius

2025-07-13 09:41
BNS inf.

Septyniolika Europos šalių, įskaitant Lietuvą, užsienio reikalų ministrų pasmerkė pastarojo meto įvykius Sakartvele ir paragino paleisti įkalintus opozicionierius.

Septyniolika šalių, įskaitant Lietuvą, ragina Sakartvelą paleisti įkalintus opozicionierius
Septyniolika šalių, įskaitant Lietuvą, ragina Sakartvelą paleisti įkalintus opozicionierius / Scanpix nuotr.

Liepos 11-ąja datuotame pareiškime diplomatai griežtai pasmerkė tai, ką jie pavadino politiškai motyvuotais Sakartvelo opozicijos lyderių areštais ir įkalinimu, teigdami, kad šiais veiksmais „aiškiai siekiama nuslopinti politinę opoziciją Sakartvele likus keliems mėnesiams iki vietos rinkimų“.

Tai prisideda prie demokratijos silpninimo Sakartvele ir perėjimo prie autoritarinės sistemos, prieštaraujančios Europos normoms ir vertybėms, pabrėžė ministrai iš Baltijos šalių, Belgijos, Čekijos, Danijos, Suomijos, Prancūzijos, Vokietijos, Islandijos, Airijos, Nyderlandų, Norvegijos, Lenkijos, Ispanijos, Švedijos  bei Jungtinės Karalystės. Pareiškimą taip pat pasirašė Europos Sąjungos (ES) diplomatijos vadovė.

Dėl Sakartvelo valdžios institucijų vykdomų politinių represijų labai pablogėjo santykiai su ES, įskaitant pagalbos ir bendradarbiavimo su vietos valdžios institucijomis eižėjimą, pažymima pareiškime.

„Autoritarinis ir antieuropietiškas Sakartvelo valdžios kursas kelia dar didesnę grėsmę Sakartvelo demokratiniams pasiekimams ir santykiams su mūsų šalimis“, – pridūrė Europos diplomatai.

Jie pažadėjo, kad ir toliau „primins apie Sakartvelo valdžios institucijų nedemokratiškus veiksmus ir žmogaus teisių pažeidimus“.

„Mes nedvejodami pasinaudosime turimomis vienašalėmis ir daugiašalėmis priemonėmis, jei Sakartvelo valdžios institucijos ir toliau imsis priemonių, kurios kenkia demokratijai ir pagarbai žmogaus teisėms Sakartvele“, – sakoma pareiškime.

„Dar nevėlu pasitraukti iš šio kurso“, – pabrėžiama jame.

Dar nevėlu pasitraukti iš šio kurso.

„Raginame Sakartvelo institucijas nedelsiant paleisti neteisėtai sulaikytus politikus, žurnalistus ir aktyvistus, atšaukti represinius įstatymus ir pradėti nacionalinį dialogą su visomis suinteresuotomis šalimis, kad būtų rasta išeitis iš dabartinės padėties“, – sakoma pareiškime.

ES šalies kandidatės statusą turintį Sakartvelą nuo praėjusių metų spalį vykusių ginčytinų parlamento rinkimų, kai valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“ paskelbė pergalę, krečia politiniai neramumai, sukėlę masinius protestus.

Demonstrantai kaltino valdančiąją partiją, kuri sustabdė stojimo į ES derybas, autoritariniu valdymu ir šalies artėjimu prie Maskvos. Vyriausybė šiuos kaltinimus atmeta.

Sakartvelo opozicija taip pat nepripažįsta dabartinio prezidento Micheilo Kavelašvilio išrinkimo, kurį į postą paskyrė rinkimų kolegija, sudaryta tik iš valdančiosios partijos atstovų.

Birželio pabaigoje Sakartvelo teismas nuteisė kalėti keturis opozicijos politikus. Visi jie buvo apkaltinti atsisakymu liudyti parlamento komitete dėl buvusio prezidento Micheilo Saakašvilio. Jiems taip pat uždrausta dvejus metus eiti valstybines pareigas

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų