Antradienio paleidimas sutampa su Japonijos užsienio reikalų ministro Takeshi Iwaya vizitu Pietų Korėjoje. Likus mažiau nei savaitei iki Donaldo Trumpo sugrįžimo į Baltuosius rūmus, jis surengė derybas su aukščiausio rango kaimyninės šalies pareigūnais, Tokijui siekiant stiprinti dvišalius santykius su Seulu.
„Pietų Korėjos kariuomenė aptiko kelias trumpojo nuotolio balistines raketas, paleistas į Rytų jūrą“, – pranešė Seulo kariuomenė, turėdama omenyje dar Japonijos jūrą vadinamą vandens telkinį.
Seulo kariuomenės teigimu, raketos buvo paleistos apie 9 val. 30 min. vietos (2 val. 30 min. Lietuvos) laiku netoli Šiaurės Korėjos Kangjė teritorijos. Prieš nukrisdamos į jūrą raketos nuskrido apie 250 km atstumą.
„Pietų Korėjos ir JAV žvalgybos tarnybos iš anksto aptiko ir stebėjo Šiaurės Korėjos raketų paleidimo paruošiamuosius darbus, o paleidimo metu nedelsiant jas aptiko ir sekė“, – nurodė Seulo kariuomenė.
Siekdama sustiprinti stebėjimą ir budrumą bei ateityje aptikti daugiau tokių paleidimų, Seulo kariuomenė palaiko ryšius ir dalijasi informacija su Vašingtonu ir Tokijumi.
Pietų Korėjos laikinasis prezidentas Choi Sang-mokas pasmerkė paleidimą. Jo teigimu, Pchenjano veiksmai pažeidžia Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos rezoliucijas.
„Seulas griežčiau reaguos į Šiaurės Korėjos provokacijas, remdamasis savo tvirta saugumo pozicija ir aljansu su JAV“, – sakė jis.
Ekspertai pažymi, kad naujausias paleidimas galėjo būti žinutė būsimai išrinktojo JAV prezidento administracijai.
„Tai gali būti nukreipta į JAV, – sakė Seule įsikūrusio Šiaurės Korėjos studijų universiteto prezidentas Yang Moo-jinas (Jang Mudžinas). – Tai gali reikšti ketinimą daryti spaudimą prieš antrąją Trumpo administracijos kadenciją.“
Antrasis paleidimas šiais metais
Tyrėju tapęs parbėgėlis Ahn Chan-ilas, vadovaujantis Pasauliniam Šiaurės Korėjos studijų institutui, naujienų agentūrai AFP sakė manantis, kad šis naujausias paleidimas yra Pchenjano bandymas įsitvirtinti prieš D. Trumpo administraciją.
Jis pridūrė, kad tai taip pat gali būti bandymas dar labiau destabilizuoti padėtį Pietų Korėjoje. Antradienį Konstitucinis Teismas pradėjo nušalintojo Pietų Korėjos prezidento Yoon Suk-yeolo apkaltos proceso nagrinėjimą.
Konservatorių prezidentas praėjusį mėnesį parlamento buvo nušalintas nuo pareigų. Trumpai gyvavęs jo karo padėties paskelbimas gruodžio 3 dieną sukėlė didžiausią šalyje politinę suirutę per kelis dešimtmečius.
Santykiai tarp abiejų Korėjų yra atsidūrę viename iš žemiausių taškų per pastaruosius kelerius metus, o Šiaurės Korėja nuolat bando ginklus ir taip pažeidinėja jai taikomas JT sankcijas.
Tai jau antrasis toks Pchenjano raketos paleidimas šiais metais. Praėjusią savaitę Šiaurės Korėja paleido balistinę raketą tuo metu, kai kadenciją baigiantis JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas lankėsi Seule.
Praėjusią savaitę Šiaurės Korėjos oficialioji naujienų agentūra KCNA paskelbė nuotraukas, kuriose matyti, kaip lyderis Kim Jong Unas ir jo paauglė dukra stebi paleidimą.
KCNA nurodė, kad raketos variklyje naudojamas „naujas anglies pluošto junginys“. Dėl to, kaip baiminasi ekspertai, Pchenjanas galbūt galėtų smogti į tolimesnius taikinius naudodamas technologiją, kurią šiuo metu turi tik JAV, Rusija ir Kinija.
Pasak KCNA, praėjusią savaitę paleidžiant raketą taip pat naudotas „naujas išsamus ir veiksmingas metodas“ skrydžio ir valdymo sistemai.
Naujausi komentarai