Pereiti į pagrindinį turinį

Šiaurės Korėja ardo savo branduolinių bandymų kompleksą

2018-05-15 07:00
BNS inf.

Palydovų padarytos nuotraukos rodo, kad Šiaurės Korėja pradėjo ardyti savo branduolinių bandymų kompleksą, artėjant šalies lyderio Kim Jong Uno (Kim Čen Uno) ir JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) istoriniam susitikimui, antradienį pranešė viena padėtį Korėjos pusiasalyje stebinti amerikiečių organizacija.

Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr. / Scanpix nuotr.

Praeitą savaitgalį Šiaurės Korėja paskelbė „visiškai“ sunaikinsianti Pungjė-ri bandymų kompleksą per kažkuriuo metu nuo gegužės 23-osios iki 25-osios įvyksiančią ceremoniją, į kurią kviečiami užsienio žiniasklaidos atstovai. Šį žingsnį pasveikino Seulas ir Vašingtonas.

Tačiau nebuvo pakviesta jokių stebėtojų iš tarptautinių branduolinių programų priežiūros agentūrų, todėl abejojama, ar šis procesas bus skaidrus.

Šalies šiaurės rytuose esančiame Pungjė-ri komplekse buvo įvykdyti visi šeši Šiaurės Korėjos atlikti branduoliniai bandymai. Vėliausias ir galingiausias iš jų įvykdytas pernai rugsėjį. Pchenjanas teigia tąsyk susprogdinęs vandenilinę bombą.

Šiaurės Korėja pasižadėjo uždaryti šį požeminį kompleksą, Kim Jong Unui praeitą mėnesį paskelbus, kad šalies branduolinės pajėgos baigtos kurti, todėl bandymų poligonas tapo nereikalingas.

Autoritetingas tinklalapis „38 North“ antradienį nurodė, kad gegužės 7-ąją palydovo padarytose nuotraukose matyti „pirmųjų aiškių įrodymų, kad bandymų vietos ardymas jau gerokai pažengęs“.

Buvo nugriauti keli gamybiniai pastatai ir mažesni statiniai. Taip pat išardyti bėgiai, vedantys iš tunelių prie iškastų uolienų išpylimo vietų, rašo stebėtojai.

Be to, nuo kovo pabaigos sustabdytas naujų tunelių kasimas, pridūrė „38 North“.

Nuotraukose taip pat matyti numanomi pasiruošimai komplekso sunaikinimo ceremonijai. Tarp atliekų krūvų pastebėti nauji pamatai, ant kurių galbūt bus įrengtos tribūnos pakviestiems žurnalistams.

„Numanoma, kad tai yra būsima aikštelė kameroms, filmuosiančioms Vakarų portalo uždarymą“, – sakoma pranešime.

Vis dėlto jokių tunelių angos neatrodo visam laikui sugriautos, o kai kurie pagrindiniai pastatai dar nepaliesti. Tikėtina, kad šie objektai bus sugriauti stebint užsienio žiniasklaidos atstovams, rašo „38 North“.

Nors praeitais metais Kim Jong Unas ir D. Trumpas svaidėsi asmeniniais įžeidimais ir grasino karu, netikėtai išsivystęs dialogas tarp ilgamečių priešininkų dabar veda prie birželio 12-ąją Singapūre planuojamo surengti viršūnių susitikimo.

Per šį diplomatinį atšilimą Kim Jong Unas susitiko su Pietų Korėjos prezidentu Moon Jae-inu (Mun Džejinu) ir per trumpesnį nei mėnesio laikotarpį dukart nuvyko susitikti su Kinijos prezidentu Xi Jinpingu (Si Dzinpingu).

Trečiadienį abiejų Korėjų aukšto lygio delegacijos turėtų susitikti aptarti pažangos po praeitą mėnesį įvykusio lyderių susitikimo, pranešė Suvienijimo ministerija Seule.

Vašingtonas siekia Šiaurės Korėjos „visiškos, patikrinamos ir negrižtamos denuklearizacijos“ ir pabrėžia, kad svarbiausias akcentas – galimybė tikrinti šį procesą.

Vis dėlto skeptikai sako, kad Pchenjanas iki šiol neprisiėmė jokių viešų įsipareigojimų atsisakyti savo strateginio arsenalo, įskaitant tarpžemynines balistines raketas, galinčias pasiekti Jungtines Valstijas.

Praeitą mėnesį padarytos palydovinės nuotraukos rodė, kad Šiaurės Korėjos Njongbjono branduoliniame komplekse vyksta naujos statybos.

Naujų statinių Njongbjono branduolinių mokslo tyrimų centre paskirtis nėra žinoma, bet „pastebimų ženklų, kad artimiausiu metu bus pradėta veikla reaktoriuje, nėra“, rašė „38 North“.

Šiaurės Korėja šio branduolinio komplekso aušinimo bokštą susprogdino 2007 metais pagal susitarimą su JAV, bet neilgai trukus reaktorius vėl pradėjo veikti.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų