Daugelis vyriausybių savo šalyse įvedė karantino priemones – toks sprendimas lėmė tarptautinės prekybos sulėtėjimą ir trukdžius maisto tiekimo grandinėse. Pirkimo panika, užpuolusi izoliuotis besiruošiančius žmones, parodė maisto tiekimo grandinių trapumą ištuštėjus parduotuvių lentynoms.
„Su maisto prieinamumu susijęs neapibrėžtumas gali sukelti eksporto apribojimų bangą, sukuriant trūkumą pasaulio rinkoje“, – teigiama bendrame pranešime, kurį pasirašė Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacijos (FAO) vadovas Qu Dongyu, Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreysusas ir Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) vadovas Roberto Azevedo.
„Tebesitęsiant COVID-19 karantinams, turi būti dedamos visos pastangos siekiant užtikrinti, kad prekybos srautai būtų kuo laisvesni, taip bandant išvengti maisto trūkumo, – teigiama bendrame vadovų pranešime. – Besiimdamos veiksmų apsaugoti savo piliečių sveikatą ir gerovę, šalys turi užtikrinti, kad su prekyba susijusios apribojimo priemonės nesutrikdytų maisto tiekimo grandinės.“
Ilgainiui karantino nurodymai ir kelionių apribojimai gali sukelti trukdžių žemės ūkio prekių gamyboje dėl žemės ūkio darbo jėgos trūkumo ir negebėjimo į rinkas tiekti maisto prekių.
„Tokie trukdžiai, įskaitant žemės ūkio ir maisto pramonės darbuotojų judėjimo suvaržymus bei pailgėjusį maisto prekes vežančių transporto priemonių laukimo laiką prie sienų, lemia greitesnį greitai gendančių maisto prekių sugedimą ir padidina tikimybę, kad maistą teks išmesti“, – teigė trijų organizacijų vadovai.
Jie taip pat pabrėžė poreikį apsaugoti maisto prekių gamybos, apdirbimo ir paskirstymo srities darbuotojų sveikatą ir palaikyti sklandų maisto tiekimo grandinių veikimą.
„Tokiu laikotarpiu būtina palaikyti tarptautinį bendradarbiavimą, – teigė vadovai. – Turime užtikrinti, kad mūsų atsakas į COVID-19 netyčia nesukeltų nepagrįsto svarbiausių prekių trūkumo ir nepriverstų badauti ar netinkamai maitintis.“
Naujausi komentarai