„Susitarimas dabartinėmis sąlygomis galios keturis mėnesius“, – AFP sakė su anonimiškumo sąlyga kalbėjęs pareigūnas.
Ukrainos infrastruktūros ministras patvirtino, kad susitarimas, kuris būtų baigęs galioti lapkričio 19-ąją, pratęstas 120 dienų.
„Juodosios jūros grūdų iniciatyva bus pratęsta 120 dienų“, – socialiniame tinkle „Twitter“ pranešė Oleksandras Kubrakovas.
Ukraina yra viena didžiausių grūdų augintojų pasaulyje, o dėl Rusijos invazijos į šalį 20 mln. tonų grūdų liko užblokuoti uostuose, iki kol liepos mėnesį tarpininkaujant Jungtinėms Tautoms ir Turkijai buvo pasiektas susitarimas dėl jų išvežimo.
Tačiau Rusija kritikavo tą susitarimą, skųsdamasi, kad nukentėjo jos eksportas, ir be jokių įrodymų tvirtino, kad didžioji dalis grūdų pristatoma į Europą, o ne į skurdžias šalis, kur jų labiausiai reikia.
Praėjusio mėnesio pabaigoje Maskva pareiškė stabdanti savo dalyvavimą, rusų kariuomenei apkaltinus Kyjivą „masine“ dronų ataka prieš jos Juodosios jūros laivyną aneksuotame Kryme. Ukraina visa tai pavadino „melagingu pretekstu“.
Po kelių dienų Rusija patvirtino, kad atnaujina savo dalyvavimą susitarime dėl ukrainietiškų grūdų gabenimo, ir sakė sulaukusi iš Kyjivo „pakankamų garantijų“ dėl šio jūrų koridoriaus demilitarizavimo.
Ukraina pabrėžė, kad neprisiėmė jokių naujų įsipareigojimų, kurie peržengtų dabartinį grūdų gabenimo Juodąja jūra susitarimą.
Minėtas turkų pareigūnas AFP sakė, kad susitarimas galios „120 dienų, atsižvelgiant į žiemos sąlygas“, ir pridūrė, kad po žiemos sezono gali būti sudaryti „nauji susitarimai“.
Deryboms artimas tarptautinis šaltinis agentūrai taip pat patvirtino, kad susijusios šalys sutarė jį pratęsti.
„Manau, kad jis (susitarimas) bus tęsiamas. Jokių problemų ten nėra“, – sakė Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas) trečiadienį per Indonezijoje vykusio Didžiojo dvidešimtuko (G-20) viršūnių susitikimo spaudos konferenciją.
JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas (Antoniju Guterišas) ketvirtadienį palankiai įvertino susitarimo, pagal kurį Ukrainai leidžiama eksportuoti grūdus, pratęsimą.
„Sveikinu visų šalių susitarimą tęsti Juodosios jūros grūdų iniciatyvą, kad būtų sudarytos palankios sąlygos saugiai laivybai eksportuojant grūdus, maisto produktus ir trąšas iš Ukrainos“, – sakoma A. Guterreso pareiškime, kuriuo pasidalijo susitarimo įgyvendinimą prižiūrintis Jungtinis koordinavimo centras (JKK), įsikūręs Stambule.
„Jungtinės Tautos taip pat yra visiškai įsipareigojusios pašalinti likusias kliūtis maisto produktų ir trąšų eksportui iš Rusijos Federacijos“, – teigiama jame.
Rusija patvirtino susitarimo dėl grūdų pratęsimą be pakeitimų
Rusija ketvirtadienį patvirtino, kad suteikė leidimą pratęsti susitarimą dėl Ukrainos grūdų eksporto.
Tai įvyko po to, kai apie pratęsimą paskelbė Jungtinės Tautos, Ankara ir Kyjivas.
„Rusijos pusė taip pat leidžia techniškai pratęsti grūdų iniciatyvą, nekeičiant jos sąlygų ar apimties“, – sakė Rusijos Užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova.
Iki šio Maskvos sutikimo buvo kilę nuogąstavimų, kad svarbus susitarimas, leidžiantis atnaujinti Ukrainos grūdų eksportą, nebus atnaujintas.