„Nacionalinio archyvų fondo dokumentai pirmą kartą įtraukti į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ tarptautinį registrą... Į tarptautinį registrą įtrauktas visas rinkinys archyvinių dokumentų, susijusių su avarija Černobylio AE“, – pranešė Ukrainos valstybinio archyvo vadovė Tatjana Baranova susitikime su visuomene antradienį Kijeve.
Pasak jos, dokumentų rinkinį sudaro dokumentai apie atominės energetikos plėtrą, atominių jėgainių statybą, sprogimą Černobylio jėgainėje. Jie rodo, kaip valdžia reagavo į minėtą katastrofą ir radiacinę taršą.
„Šie dokumentai bus skaitmeninami, kad būtų prieinami daugumai... Valstybinio archyvo portale jiems bus sukurta speciali paskyra“, – sakė T. Baranova.
Pasak archyvo vadovės, kol kas suskaitmeninti tik kai kurie dokumentai.
1986 metų balandžio 26-ąją per saugumo patikrinimą sprogo apie 100 km į šiaurę nuo Kijevo esančios Černobylio elektrinės ketvirtasis reaktorius. Į atmosferą pakilę radioaktyvių teršalų debesys užteršė iki trijų ketvirtadalių Europos – teritorijas nuo Švedijos iki Graikijos. Jėgainės teritorijoje žuvo apie 30 žmonių, dar keli tūkstančiai galėjo mirti nuo spinduliuotės Ukrainoje bei kaimyninėse Baltarusijoje ir Rusijoje.
Ši katastrofa laikoma didžiausia atominės energetikos istorijoje, pareikalavusia daugiausiai žmonių aukų ir padariusia didžiausių ekonominių nuostolių.
Naujausi komentarai