Užnugario komanda ledinėmis akimis Pereiti į pagrindinį turinį

Užnugario komanda ledinėmis akimis

2025-05-04 05:00

Kad sustiprintų savo autonomiją, Europa ieško alternatyvų JAV palydovams. Vieną tokių galėtų pasiūlyti Suomijos universiteto tyrėjų įkurta kompanija.

Technologija: ICEYE palydovų bandymai anechroninėje kameroje.
Technologija: ICEYE palydovų bandymai anechroninėje kameroje. / ICEYE / „Wikimedia“ nuotr.

Išplėstas horizontas

Kovo 19-ąją lankydamasis Helsinkyje Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis susitiko ne tik su Suomijos politikais, bet ir su lenkų kilmės verslininku Rafalu Modrzewskiu. 35-erių R. Modrzewskis vadovauja kompanijai ICEYE, kurią įkūrė 2014 m. kartu su studijų Aalto universitete kolega suomiu Pekka Laurila. Šiandien kompanija siūlo Ukrainai ir europiečiams tai, kas tapo neįkainojama vertybe, – žvalgybos informaciją.

Pirmas ICEYE tikslas buvo stebėti anaiptol ne karines pajėgas, bet rinkti geologinę, meteorologinę informaciją apie Arktiką. Iš čia ir pavadinimas: raidės tariamos ne atskirai, o kaip „ice“ ir „eye“ – lietuviškai „ledo akis“.

Įkūrėjai norėjo uždirbti teikdami informaciją privačioms įmonėms ir vyriausybėms, kad laivai galėtų geriau manevruoti Arktyje, išvengdami pavojingų ledo darinių.

Vėliau R. Modrzewskis prisipažino žurnalistams žinojęs, kad siūlo vadinamąjį dvigubos paskirties produktą, kurį galima naudoti tiek civiliniais, tiek kariniais tikslais. Tačiau nesitikėjęs, kad vieną dieną sulauks šitiek dėmesio ir iš kariškių, ir žvalgybininkų.

Prie ICEYE ištakų jis stojo sukaupęs patirties ir žinių. Po studijų Varšuvos technologijų universitete, kur buvo vienas iš daugialypės terpės technologijų mokslo grupės įkūrėjų, lenkas radijo mokslo ir inžinerijos studijas nusprendė tęsti Aalto universitete. Čia R. Modrzewskis užsiėmė naujoviškų produktų Suomijos techninių tyrimų centre kūrimu, vadovavo grupei, dirbusiai su pirmuoju Suomijos nanopalydovu „Aalto-1“.

Maži ir galingi

Šiandien Suomijoje registruota, atstovybių ne tik Suomijoje, Lenkijoje, bet ir JAV, Ispanijoje ir Jungtinėje Karalystėje turinti, 700 darbuotojų sutelkusi ICEYE valdo didžiausią pasaulyje sintetinės aparatūros radarų (SAR) tinklą.

Apie 550 km aukštyje palydovuose esantys SAR radarai siunčia radijo bangas Žemės paviršiaus ar objekto link, priima atspindėtas bangas ir, naudodami sudėtingus signalų apdorojimo algoritmus, sukuria labai detalius vaizdus. Kadangi radaras juda, jis apie tą patį tašką surenka informaciją iš skirtingų pozicijų.

Nors ir yra mažesni, nei naudojami tradiciniuose stebėjimo palydovuose, SAR radarai gali kurti aukštos rezoliucijos nuotraukas, nepriklausomai nuo paros laiko ir oro sąlygų, jų bangos gali prasiskverbti ir pro augmeniją ar net ploną grunto sluoksnį. Kaip rašo „European Security and Defence“, naujausi ICEYE naudojami SAR palydovai užtikrina didelę erdvinę skiriamąją gebą – iki 25 cm. Vadinasi, tokiais palydovais galima identifikuoti automobilius, medžius, didesnius baldus lauke, aikštelių žymes ir panašius objektus, kurių dydis yra bent 25 cm.

„European Security and Defence“ teigimu, šiandien kompanija valdo 48 palydovus. Tokie mikropalydovai į orbitą paleidžiami iš Kalifornijos ir Floridos Elono Musko „SpaceX“ raketomis.

„Raketų technologijų srityje E. Muskas, regis, nepavejamas, tačiau SAR palydovų srityje situacija yra kitokia“, – rašo „Die Welt“. ICEYE ne tik valdo palydovus, bet ir juos gamina. Klientai gali įsigyti pavienių palydovų ar ištisus jų tinklus – pasak „Die Welt“, ICEYE mikropalydovą galima įsigyti už 25 mln. eurų.

Parama frontui

Kalbama, kad ICEYE ukrainiečių dėmesio sulaukė dar pirmosiomis plataus masto invazijos dienomis – esą 2022 m. vasarį su R. Modrzewskiu susisiekė ir pagalbos paprašė Ukrainos karinės žvalgybos vadovas Kyrylo Budanovas. „Die Welt“ kompanijos vadovas patvirtino, kad ICEYE teikia kritiškai svarbią žvalgybinę informaciją Ukrainai – palydovinių nuotraukų perdavė net ir prieš prasidedant invazijai.

Dar 2022 m. rugpjūtį Yle.fi rašė apie sutartį tarp ICEYE ir Serhijaus Prytulos labdaros fondo, pagal kurią Ukrainos Vyriausybė gavo prieigą naudotis visomis vieno iš ICEYE paieškos ir gelbėjimo palydovų, kuris tuo metu jau buvo orbitoje, galimybėmis.

Tam buvo panaudotos lėšos, kurias ukrainiečiai surinko ketindami įsigyti turkiškų dronų „Bayraktar“. Jų gamintojams nusprendus dovanoti orlaivius Ukrainai, pinigams buvo rastas kitas tikslas.

Pernai spalį Vokietijos karinės pramonės milžinė „Rheinmetall“ pranešė, kad, Vokietijos Vyriausybei finansuojant, ICEYE pradėjo teikti Ukrainai papildomą žvalgybinę medžiagą.

R. Modrzewskis „Die Welt“ leidinį patikino: jo kompanija gali rinkti ir daug, ir kokybiškos informacijos, kuri šiandien yra nebeatsiejamas tiek karo Ukrainoje, tiek Europos gynybos elementas.

Duomenų apie savo užsakovus verslininkai neatskleidžia, tik sako, kad tarp jų yra ir žvalgybos tarnybų iš daugiau nei vienuolikos šalių. Kovą „Reuters“ pranešė apie suomių bendrovės planus teikti vaizdų duomenis NATO būstinės Situacijų centrui.

Tokių jaunų bendrovių kaip ICEYE pranašumas – lankstumas. R. Modrzewskis pasakojo apie metų pradžioje pasirašytą sutartį su vienos Europos šalies žvalgybos tarnyba. „Jų pirmasis palydovas bus paleistas jau po keturių mėnesių. Tokie greiti mes esame. Anksčiau tam reikėdavo metų“, – citavo jį „Die Welt“.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų