Pereiti į pagrindinį turinį

V. Putinas: Rusija privalo išlaikyti savo pozicijas Arktyje, kad apsigintų nuo JAV

2013-12-04 11:55
„Reuters“, BNS inf.
Prancūzija pasirengusi palengvinti vizų režimą su Rusija
Prancūzija pasirengusi palengvinti vizų režimą su Rusija / Scanpix nuotr.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas antradienį pareiškė, kad jo šalis turi gyvybiškai svarbių gynybos ir ekonominių interesų Arktyje, taip pat turi apsisaugoti nuo potencialių grėsmių, tokių kaip JAV atominių povandeninių laivų dislokavimas tame regione.

Rusija rugsėjį suėmė 30 žaliųjų organizacijos „Greenpeace“ aktyvistų, protestavusių prieš naftos gręžinius Arktyje ir mėginusių užlipti ant gręžimo platformos „Prirazlomnaja“ Barenco jūroje.

Dabar jiems pateikti kaltinimai, už kuriuos gali būti skirta iki septynerių metų laisvės atėmimo, o toks žingsnis pabrėžia Maskvos didelį suinteresuotumą poliariniu regionu.

V.Putinas nurodė iš naujo atidaryti Arktyje vieną Sovietų Sąjungos laikų karinę bazę, siekiant nustatyti tarptautinės laivybos maršrutą paleis šalies šiaurinius krantus, taip pat užtikrinti tame regione glūdinčių didelių energetikos išteklių telkinių saugumą.

„Ten mūsų šalis turi ne vien didelių ekonominių interesų ... – (Arkties regionas) taip pat yra svarbi mūsų gynybos pajėgumų dalis“, – prezidentas sakė per susitikimą su studentais Maskvoje.

„Ten esama (JAV) povandeninių laivų, ir jie apginkluoti raketomis, – pabrėžė Rusijos lyderis. – Iš Barenco jūros JAV raketos pasiektų Maskvą per 15–16 minučių. Taigi, kodėl turėtume atsisakyti Arkties? Priešingai, mes turėtume ją tyrinėti.“

Tačiau V.Putinas pridūrė, jog mažai tikėtina, kad Rusija įsitrauks į kokius nors pasaulinius konfliktus, ypač su Jungtinėmis Valstijomis.

Rusija, kuri yra didžiausia pasaulyje valstybė ir antroji didžiausia naftos eksportuotoja, varžosi su Kanada, Danija, Norvegija ir Jungtinėmis Valstijomis dėl naftos, dujų ir vertingų metalų telkinių, kurie gali tapti labiau prieinami, tirpstant Arkties vandenyno ledynams.

Maskva reiškia pretenzijas į didelę Arkties vandenyno dalį, argumentuodama, kad ji yra Sibiro žemyninio šelfo dalis.

Atsakydamas į studentų klausimus, V.Putinas pažymėjo, kad šalies piliečiai turi būti patriotai. Šią temą prezidentas dažnai akcentuoja per savo trečiąją kadenciją Kremliuje, kai Rusijoje didėja visuomenės nepasitenkinimas ir ekonomikos problemos.

„Jeigu norime išlaikyti savo bendrą tapatybę, be abejo, turime ugdyti patriotinius jausmus, – sakė V.Putinas. – Šalis be jų neišliks – ji subyrės iš vidaus kaip cukraus gabalėlis, įmestas į vandenį.“

Rusijos prokurorai „Greenpeace“ protestuotojus iš pradžių kaltino piratavimu, bet vėliau sušvelnino poziciją, palikdama tik kaltinimus dėl chuliganizmo. Kai kurie protestuotojai mėgino užlipti ant platformos „Prirazlomnaja“, valdomos Rusijos valstybinės energetikos milžinės „Gazprom“. Numatoma, kad ši pirmoji Rusijos jūrinė platforma Arktyje pradės naftos gavybą vėliau šį mėnesį.

Visi 30 „Greenpeace“ aktyvistų praeitą mėnesį buvo paleisti už užstatą, tačiau dar gali būti pasiųsti už grotų, jeigu bus pripažinta jų kaltė. Ši byla buvo kritikuojama Vakarų šalyse, o Kremliaus oponentai ją laiko V.Putino pastangų nuslopinti šalyje bet kokias nepaklusnumo apraiškas dalimi.

Rusijos geologai nustatė, kad naftos ir dujų ištekliai Arkties vandenyno dugne atitinka 9–10 mlrd. tonų degalų – maždaug tiek pat, kiek visi šalies naftos telkiniai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra