Pasibaigus spaudos konferencijai su Lenkijos vyriausybės vadovu Donaldu Tusku Rusijos premjeras Vladimiras Putinas netikėtai priėjo prie grupės žurnalistų. Per trumpą pokalbį su jais, jis pareiškė, kad Tarptautinė bendrija turi nustatyti prioritetinius teritorinių konfliktų sprendimo principus.
"Mes turime visiškai aiškią strategiją: arba tarptautinė bendrija laikysis vieno svarbiausių principų - teritorijos vientisumo, arba svarbiausiu bus laikomas tautos apsisprendimo principas", - sakė V.Putinas. Tokią nuomonę apie Gruziją ir tarptautinės bendrijos reakciją į Rusijos veiksmus išdėstė V.Putinas.
"Tai, ką jūs vadinate okupacija, mažosios Kaukazo tautos, Pietų Osetijos ir Abchazijos gyventojai laiko išvadavimu, nepriklausomybe ir taip toliau", - sakė V.Putinas. Todėl, pridūrė ministras pirmininkas, jis nenori "nei įžeisti, nei žeminti Gruzijos dėl to, kas įvyko".
Tuo pat metu V.Putinas pabrėžė, kad dėl tokios situacijos kalta Gruzijos vadovybė. "Aš tiesiog esu įsitikinęs, kad jeigu to nebūtų buvę iš pradžių, nebūtų buvusi panaikinta autonomija, nebūtų buvusio dabartinės Gruzijos valdžios spaudimo, to nebūtų įvykę, ir jūs žinote, kad Rusija rėmė Gruzijos teritorijos vientisumą, nors respublikos, kurias aš minėjau, seniai pasiskelbė nepriklausomomis", - sakė V.Putinas.
Rusijos premjeras kalbėjo po to, kai išdėstė savo požiūrį, jog Lenkijos ir Rusijos santykių neturi temdyti istorinės skriaudos. Tam šiek tiek paprieštaravo Lenkijos premjeras D.Tuskas. Jis pabrėžė, kad pasirašytas prieš Antrojo pasaulinio karo pradžią Molotovo-Ribbentropo paktas privedė prie to, kad Vokietijos kariuomenė užpuolė Lenkiją.
"Molotovo-Ribbentropo pakto pasekmės nėra dalykas, kuris turi kelti emocijas ir nusistebėjimą taip pat ir Rusijai. Tai privedė prie Lenkijos užpuolimo rugsėjo 1 d. Lenkiją puolė Vokietija, o po dviejų savaičių iš rytų stalininės Rusijos kariuomenė (įžengė į Lenkiją)", - pareiškė D.Tuskas antradienį spaudos konferencijoje pasibaigus susitikimui su Rusijos vyriausybės vadovu. D.Tuskas pabrėžė, kad ne jo uždavinys "vesti istorinį ar politinį ginčą".
"Aš atstovauju čia Lenkijos pozicijai ir Lenkijos nuomonei, kuri pagrįsta istoriniais faktais. Sušaudyti Lenkijos kareiviai, Katynė, rugpjūčio 23-iosios paktas - tai faktai, ir tegu juos kiekvienas vertina, kaip gali, tačiau niekas to negali atšaukti", - sakė D.Tuskas.
"Tiesa, - pažymėjo jis, - gali būti skausminga. Tačiau tiesa nieko negali kaip nors įžeisti".
D.Tuskas pareiškė, kad Lenkija nori kurti santykius su Rusija remdamasi tiesa, net jeigu ši tiesa priveda prie skirtingų vertinimų ir interpretacijų.
"Niekas Lenkijoje nepamiršo ir nepamirš, kiek mūsų žemėje kraujo praliejo sovietiniai kariai, kurie išvadavo Lenkiją iš Hitlerio okupacijos", - pabrėžė Lenkijos premjeras. Tačiau, sakė jis, "sovietiniai kareiviai 1945 m. išlaisvino mūsų žemes, bet negalėjo duoti mums laisvės, nes jie patys jos neturėjo".
Naujausi komentarai