Beveik suėjus pirmiems trečios kadencijos metams Vladimiras Putinas šiandien vėl bendraus su tauta "tiesiogine linija". Ar šalies vadovas turės kuo pasigirti?
Byla be nukentėjusiojo
Tarp daugiau nei milijono klausimų, kuriuos gyventojai prieš "tiesioginę liniją" pateikė šalies vadovui, be socialinių problemų, dažnai skamba ir Aleksejaus Navalno pavardė.
"Kada baigsis gėdingas A.Navalno teismas? Nuo kada savo nuomonės išreiškimas tapo nusikaltimu?" – klausia vieni.
"Kodėl nesvarstoma galimybė įdarbinti opozicijos lyderius (A.Navalną ir kitus)? Nors kokia nors nauda būtų iš jų, ir tauta galėtų įvertinti, ar jie ko nors verti!" – siūlo kiti.
Rusijos Kirovo mieste vykstantis teismas sulaukė didelio atgarsio ir pačioje Rusijoje, ir už jos ribų. Čia A.Navalnas teisiamas už nusikalstamą ūkinę veiklą, esą būdamas Kirovo srities gubernatoriaus patarėju pasisavino pinigų iš valstybinės medienos bendrovės. Ir tai nevienintelė opozicijos lyderiui iškelta byla, o tik pirmoji, pasiekusi teismą.
Vienoje iš kitų bylų jis kaltinamas tuo, kad prieš 2007 m. parlamento rinkimus pasisavino pinigų iš Dešiniųjų jėgų sąjungos kasos, nors ši partija jau nebeegzistuoja ir jokių materialinių pretenzijų A.Navalnui niekada nebuvo pareiškusi.
Daugeliui analitikų bylos be nukentėjusiojo kelia nuostabą ir minčių, kad Kremlius įžvelgia grėsmę iš A.Navalno ir todėl siekia bet kokia kaina jį nuteisti. Net lygtinė bausmė užtrenktų jam duris į politiką. Tokiu atveju jis negalėtų ne tik balotiruotis rinkimuose, bet ir organizuoti masinių akcijų.
Drąsuolis, patinkantis miniai
Teisininkas, kovotojas su korupcija ir tinklaraštininkas A.Navalnas lyginamas su įvairiais politiniais maištautojais, pradedant "WikiLeaks" įkūrėju Julianu Assange’u ir baigiant garsiu kovotoju su apartheidą Nelsonu Mandela. Kaip potencialus politinis lyderis, jis jau pranoko J.Aassange’ą, bet dar neprilygsta N.Mandelai. A.Navalnas yra jaunas, tik 36-erių, nuovokus ir įžvalgus, jis patinka miniai ir yra drąsus. Jis puikiai išnaudoja interneto galimybes ir turi tiriamosios žurnalistikos gabumų. Jis perka valstybinių naftos bendrovių ir bankų akcijas, o paskui, naudodamasis minoritarinio akcininko teisėmis, ištraukia į viešumą jų nešvarius skalbinius.
A.Navalnas yra rusų tautybės ir savo pasirodymus jis kartais "pagardina" nacionalistine retorika. Jo liberaliems draugams tai nepatinka, bet tai subtilus ir praktiškas žingsnis. Šitaip A.Navalnas apsisaugo nuo V.Putino puolimo – šis mėgsta kaltinti savo kritikus esant Vakarų marionetėmis.
A.Navalno politinę programą sudaro laisvosios rinkos idėjos, kurios žavi augančią Rusijos pasiturinčiųjų klasę, ir negailestinga kova su korupcija, nė vieno nepaliekanti abejingo šalyje, kur, atrodytų, retas sandoris apsieina be kyšio.
Korupcija kerta per įvaizdį
Pirmuosius V.Putino prezidentavimo metus aptemdė korupcijos skandalai, kurie vertė iš postų ministrus ir jų padėjėjus, o deputatus bei senatorius vertė sudėti mandatus. Prezidentas garsiau prabilo apie kovą su korupcija, inicijavo draudimą valstybės pareigūnams laikyti pinigus užsienyje.
Rusijos Politinių technologijų centro direktorius Igoris Buninas įžvelgia tris priežastis, kodėl V.Putinas taip aktyviai ėmėsi korupcijos.
"Svarbiausia priežastis – V.Putinas pradėjo bijoti elito dvigubo lojalumo, – Rusijos laikraščiui "Moskovskij Komsomolec" sakė politologas. – Dabar, jo manymu, elitas negali būti lojalus vienu metu ir Rusijai, ir užsienio valstybei. Jis privalo tarnauti tik savo šaliai, asmeniškai V.Putinui, ir neturėti jokių interesų užsienyje. Kitaip tariant, dabar vyksta elito nacionalizacija.
Antra priežastis – ne tiesiog valdžios neefektyvumas, o neefektyvumas, kuris liečia jo mėgstamus projektus. Plėtros projektai Vladivostoke, pasirengimas Sočio olimpinėms žaidynėms parodė disbalansą tarp išlaidų ir rezultatų. Vagia visi, viską ir visur. V.Putinas bijo, kad ir pasaulio futbolo čempionato laukia tas pats. Todėl jis bando bent sumažinti korupciją, kuri kertą per jo savimeilę ir įvaizdį.
Trečia priežastis yra ta, kad korupcija priklauso tai nedidelei problemų grupei, dominančiai rinkėjus, su medicina ir komunaliniu ūkiu. V.Putinas turėjo labai didelę viltį, kad kova su korupcija padidins jo reitingą."
Augimas lėtėja
Rusijos sociologai pastebi, kad V.Putino reitingus ištiko sąstingis. Kaip vieną priežasčių jie nurodo tai, jog gyventojų gerovė taip ir nepasiekė prieškrizinio lygio.
Prezidentui suspaudus širdį tenka pripažinti, kad šiuo metu ekonominė padėtis šalyje blogėja: mažėja investicinis aktyvumas ir eksporto apimtis, auga nedarbas, iš šalies traukiasi kapitalas, o šių metų ekonomikos augimo prognozė buvo sumažinta iki 2,4 proc.
"Noriu atkreipti jūsų dėmesį: 2,4 proc. – tai mažiau už bendrą pasaulio ekonomikos augimą. Tokio pas mus seniai nebuvo", – šią savaitę per Sočyje vykusį pasitarimą ekonomikos klausimais teigė V.Putinas.
Pasitarime dalyvavęs Aleksejus Kudrinas, kuris 11 metų ėjo finansų ministro pareigas, o dabar pasirodo opozicijos mitinguose, dėl susiklosčiusios padėties kaltino vėluojančias ekonomikos reformas.
"Mes jau vėluojame, smarkiai vėluojame. Mūsų ekonominio augimo ribos – 4 proc., esant palankioms sąlygoms ir gerai vadovaujant", – konstatavo buvęs ministras.
Naujausi komentarai