Pereiti į pagrindinį turinį

Siaubas Čilėje: smarkus žemės drebėjimas sukėlė cunamį

2014-04-02 04:53
BNS inf.
Siaubas Čilėje: smarkus žemės drebėjimas sukėlė cunamį
Siaubas Čilėje: smarkus žemės drebėjimas sukėlė cunamį / Scanpix nuotr.

Šiaurės Čilės Ramiojo vandenyno pakrantes antradienį sukrėtė galingas 8,2 balo stiprumo žemės drebėjimas, kuris sukėlė daugiau kaip 2 m aukščio cunamio bangas ir per kurį žuvo mažiausiai šeši žmonės.

Per drebėjimą panikos apimti gyventojai puolė į gatves; daugiau kaip 900 tūkst. pakrančių gyventojų paklausė vyriausybės nurodymų evakuotis iš namų ir vykti į aukštesnes vietas.

Panašūs perspėjimai buvo paskelbti ir šalyse, esančiose Ramiojo vandenyno pakrantėje į šiaurę nuo Čilės. Tačiau maždaug 10 valandų po žemės drebėjimo, kuris truko dvi minutes, Čilės vyriausybė atšaukė cunamio pavojų.

Žmonės, kurie naktį praleido po atviru dangumi, pradėjo pamažu grįžti namo, bet Vidaus reikalų ministerija paprašė jų neprarasti budrumo, nes jūros vandens lygis liks iki metro aukštesnis nei paprastai.

Kai kur kilo gaisrai, buvo apgadinti keliai, dingo elektra šalies šiaurėje esančiame Arikos mieste, bet didelio masto sugriovimų nebuvo, nurodė nelaimių padarinių likvidavimo agentūra ONEMI.

Čilė yra tarp seismiškai aktyviausių šalių pasaulyje.

„Buvo sudaužyti gatvių apšvietimo žibintai; persigandę žmonės bėgo iš savo namų. Po drebėjimo jutome dar kelis pakartotinius smūgius“, – naujienų agentūrai AFP sakė Veronica Castillo (Veronika Kastiljo) iš Arikos miesto, esančio už maždaug 1 600 kilometrų į šiaurę nuo Čilės sostinės Santjago.

Vyriausybė pranešė, kad kol kas užregistruota 17 pakartotinių smūgių, o Sergio Barrientosas (Serchijus Barientosas) iš Čilės universiteto seismologijos tarnybos sakė, kad jų artimiausiomis dienomis bus daugiau.

Prezidentė Michelle Bachelet (Mišel Bašelet) kai kuriuos Šiaurės Čilės rajonus paskelbė nelaimės zonomis ir sakė, kad ten bus išsiųsti kareiviai, kurie turi užkirsti kelią plėšikavimui ir netvarkai, kaip darė po daugiau kaip 500 žmonių aukų pareikalavusio 8,8 balo žemės drebėjimo 2010 metais.

Ikikės mieste, kuris yra arčiausiai naujo žemės drebėjimo epicentro, kilus chaosui iš kalėjimo pabėgo maždaug 300 kalinių. 39 iš jų vėl buvo sučiupti, nurodė Vidaus reikalų ministerija.

Žemės drebėjimas smogė 20 val. 46 min. vietos (2 val. 46 min. Lietuvos) laiku. Jo židinys buvo 10 kilometrų gylyje, už 83 kilometrų nuo Ikikės Čilės šiaurinėje pakrantėje, pranešė JAV Geologijos tarnyba (USGS).

Tačiau Čilės Nacionalinis seismologijos centras nurodė drebėjimo hipocentrą buvus keturiskart giliau.

Havajuose įsikūręs Ramiojo vandenyno cunamių perspėjimo centras paskelbė pavojų žmonėms, gyvenantiems ilgesniame nei 4 800 kilometrų pakrantės ruože, apimančiame kelias šalis Pietų ir centrinėje Amerikoje.

Centras paskelbė, kad susiformavo daugiau kaip 2 m aukščio bangos.

Čilės vidaus reikalų ministras Rodrigo Penailillo (Rodrigas Penaililjas), atšaukdamas cunamio pavojų, sakė, kad žuvo mažiausiai šeši žmonės, o dar trys buvo sunkiai sužeisti.

Pavojų taip pat buvo paskelbę Ekvadoro ir Peru pareigūnai. Ekvadoras vėliau sumažino pavojaus laipsnį, bet paliko galioti aukštą budrumo laipsnį Galapagų salose toli Ramiajame vandenyne.

Požeminiai smūgiai buvo juntami ir toli žemyne, pavyzdžiui, Bolivijoje, o kitoje vandenyno pusėje, Indonezijoje, pareigūnai paskelbė, kad po žemės drebėjimo Čilėje salyną gali pasiekti iki pusės metro aukščio bangos.

Ekvadoro prezidentas Rafaelis Correa (Rafaelis Korėja) „Twitter“ parašė: „Visi mūsų pakrantėse turėtų būti budrūs ir pasirengę“.

Peru pavojus buvo paskelbtas pietiniuose pakrantės rajonuose, buvo uždaryti pakrantės keliai, sakė sostinės Limos merė Susana Villaran (Susana Viljaran).

„Tai perspėjimas gyventojams – imtis visų atsargumo priemonių“, – sakė Peru karinio jūrų laivyno vadas Colbertas Ruizas (Kolbertas Ruisas).

Hondūras centrinėje Amerikoje taip pat paskelbė cunamio pavojų, bet Nikaragva atšaukė pavojų, kurį buvo paskelbusi anksčiau.

Ramiojo vandenyno cunamių perspėjimo centras taip pat paskelbė cunamio pavojų Kolumbijai ir Panamai, ir „budėjimą“ dar mažiausiai šešioms šalims.

Antradienį nukentėjusiuose pakrančių rajonuose pastarosiomis dienomis buvo daug žemės drebėjimų.

Sekmadienį įvyko 6 balų žemės drebėjimas, po kurio buvo užregistruoti mažiausiai du vidutinio stiprumo požeminiai smūgiai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų