Pereiti į pagrindinį turinį

Europos Parlamentas sunerimęs dėl Krymo militarizavimo

2015-01-22 15:53
„Interfax“-BNS inf.
Reuters nuotr.

Rusijos veiksmai prieš Ukrainą pažeidė Helsinkio baigiamąjį aktą ir Budapešto memorandumą, pagal kuriuos Ukraina atsisakė branduolinio ginklo mainais į jos suverenumo ir teritorinio vientisumo garantijas, pareiškė Europos Parlamento socialistų ir demokratų pažangiojo aljanso frakcijos atstovas rumunas Ioanas Mircea Pascu (Joanas Mirča Paškus).

Rusija nuolat reiškė nerimą dėl NATO plėtros. Dabar Rusija priartėjo prie NATO, sakė I.M.Pascu, pristatydamas savo ataskaitos projektą apie karinę padėtį Juodosios jūros baseine po Rusijos įvykdytos Krymo aneksijos.

Per pirmąjį ataskaitos aptarimą lenkų europarlamentaras Marekas Jurekas iš Europos konservatorių ir reformistų frakcijos pažymėjo, kad Krymo aneksija visiškai pakeitė saugumo padėtį, todėl ES turėtų rasti tinkamą politinį atsaką į Maskvos veiksmus.

„Mūsų reakcija turi būti simetriška. Jeigu padėtis Juodosios jūros baseine keičiasi, Vakarai taip pat turi atsakyti, ypač atsižvelgiant į Baltijos valstybes, kurioms taip pat kyla grėsmė“,– sakė M.Jurekas.

Kitas konservatorių atstovas britas Charlesas Tannockas (Čarlzas Tanokas) atkreipė dėmesį į etninių ukrainiečių ir Krymo totorių padėtį Kryme, kuri labai pablogėjo, Rusijai aneksavus pusiasalį.

Tai tapo fašistiniu režimu ukrainiečiams ir Krymo totoriams, pridūrė jis.

Be to, neseniai vykusios Rusijos ir Turkijos derybos verčia Ch.Tannocką abejoti, kad Ankara išliks patikima NATO sąjungininke.

Savo ruožtu Europos liaudies partijos atstovas estas Tunne Kelamas (Tunė Kelamas) pažymėjo, kad Rusija pažeidė esamą pasaulio tvarką.

Krymas pasidarė Rusijos bazė ir ten atvyksta vis daugiau ir daugiau karių, pareiškė jis.

Europarlamentaras neatmeta galimybės, kad Rusija pabandys per Mariupolį ir Odesą sukurti koridorių į Padniestrę. Jis paragino užimti griežtesnę poziciją dėl Maskvos veiksmų.

Jeigu ne sankcijos, Rusija jau būtų tai padariusi, pridūrė T.Kelamas.

Ataskaitos projektas bus pateiktas balsavimui 2015 metų kovą.

Daugiau naujienų