Kariai įžengė į Gogdžalio rajoną, esantį Mosulo miesto teritorijoje ir dabar yra tik už 800 metrų nuo arčiau centro esančio Karamos rajono, nurodė Irako specialiųjų pajėgų generolas majoras Sami al Aridi (Samis Aridis).
„Specialiosios pajėgos įsiveržė“, – sakė jis.
„Daesh“ priešinasi ir yra pastačiusi betoninių sienų, kad užblokuotų Karamos rajoną ir neleistų mūsų kariams judėti tolyn“, – pridūrė S.al Aridi, vartodamas alternatyvų „Islamo valstybės“ akronimą. Kariškis taip pat sakė, kad į miestą vedantys keliai buvo gausiai užminuoti.
Tai yra pirmas kartas, kai Irako kariai įžengė į Mosulą per beveik dvejus metus. 2014 metais juos iš ten išvarė IS ekstremistai, nors šios grupuotės pajėgos buvo daug mažesnės.
Dabar Mosulas yra paskutinė IS tvirtovė Irake. Šiame mieste „Islamo valstybė“ paskelbė savo „kalifatą“, apėmusį džihadistų kontroliuotas teritorijas Irake ir Sirijoje. Praradę Mosulą, džihadistai patirtų itin skaudų smūgį.
Tačiau įsiveržimo į Mosulą operacija kariams gali būti tik sekinančios ir lėtos operacijos pradžia, nes jie bus priversti įnirtingai kautis dėl kiekvieno namo šiame mieste. Manoma, kad ši operacija tęsis kelias savaites, galbūt ir mėnesius. Specialiųjų pajėgų kariai šiuo metu yra už 8 km nuo antro pagal dydį Irako miesto centro.
Ryte vykdyto įsiveržimo veiksmai prasidėjo IS pozicijų Gogdžalio rajono pakraštyje apšaudymu iš artilerijos, tankų ir kulkosvaidžių. Siekdami užkirsti kelią kariuomenės prasiveržimui, ekstremistai priešinosi leisdami prieštankines raketas ir šaudydami iš lengvųjų ginklų. JAV vadovaujama koalicijos aviacija palaikė irakiečių vykdomą operaciją iš oro.
Šalia esančioje Bazvajos gyvenvietėje buvo matomi dūmai, kylantys nuo pastatų miesto pakraštyje, kur buvo krito sviediniai ir bombos. IS kovotojai staigiai uždegė specialius laužus, nuo kurių pakilo tamsūs dūmai, trukdantys matyti miestą iš oro.
Gyvenvietėje ant kai kurių pastatų vis dar kabėjo baltos vėliavos, kurias ankstesnę dieną iškėlė vietiniai gyventojai, norėdami parodyti, kad nesipriešins Irako pajėgoms. Kai kurie gyventojai stovėjo šalia savo namų, o vaikai laikė iškėlę du pirštus, rodydami pergalės ženklą.
Šeimos, kurių, kaip manoma, yra keli šimtai, bus evakuotos iš šios gyvenvietės į perkeltųjų asmenų stovyklą, nurodė Irako specialiųjų pajėgų brigados generolas Haideris Fadhilas.
Dvi pastarąsias savaites Irako pajėgos bei jų kurdų sąjungininkai, sunitų gentys ir šiitų sukarintos grupuotės visomis kryptimis vykdo Mosulo atsikovojimo operaciją, siekdami išstumti IS iš šio miesto.
Irako pajėgos yra padariusios nevienodą pažangą supdamos miestą. Pietuose jos judėjo lėčiau ir šiuo metu yra apie 35 km nuo Mosulo. Šiaurėje veikia kurdų pajėgos, Irako kariuomenės daliniai bei šiitų kovotojai – jie artinasi link vakarinės dalies ir siekia užkirsti paskutinį galimą IS atsitraukimo maršrutą.
Irano remiamos šiitų sukarintos pajėgos, dar žinomos kaip Liaudies mobilizacijos daliniai – neturėtų įsižengti į Mosulą, nes baiminamasi, kad kova dėl miesto, kuriame daugiausiai gyvena sunitai, gali padidinti įtampą tarp religinių bendruomenių.
Netoli rytinės fronto linijos esanti armijos 9-oji divizija pasislinko link Mosulo keliu, kurį atlaisvino specialiosios pajėgos. Dabar ji yra maždaug už 5 km nuo miesto rytinių priemiesčių.
JAV kariuomenės duomenimis, IS Mosule turi 3–5 tūkst. kovotojų, o dar 1,5–2,5 tūkst. jų yra išoriniame gynybiniame ruože. Iš viso grupuotė turi apie tūkstantį kovotojų iš užsienio.
Tuo tarpu jų priešininkų pajėgas sudaro per 40 tūkst. karių – įskaitant kariuomenės ir sukarintus policiją dalinius, specialiąsias pajėgas bei kurdų kovotojus.
Tęsiantis Mosulo puolimui, Bagdade vėl buvo įvykdyta sprogdinimų.. Prasidėjus kovai dėl Mosulo, Irako sostinėje jau žuvo kelios dešimtys žmonių, o atsakomybę už daugumą šių keršto atakų prisiėmė IS.
Be to, antradienį kurdų pareigūnai sulaikė laisvai samdomą japonų žurnalistą, kuriantį reportažus apie kautynes. Japonijos vyriausybės atstovas Yoshihide Suga (Jošihidė Suga) Tokijuje sakė, kad „žinome, jog jis šiuo metu yra sulaikytas“ ir kad Japonija bando išsiaiškinti priežastį.
Japonijos naujienų agentūra „Kyodo“ nurodė, kad žurnalistas Kosuke Tsuneoka (Kosukė Cuneoka) pranešinėjo apie kautynes su IS dėl Mosulo miesto. „Kyodo“ pranešė, kad jį sulaikė kurdų pajėgos, dar vadinamos pešmergais.
Naujausi komentarai