Ukrainos kariškiai ketvirtadienį pranešė, kad dėl kelias dienas trukusių įnirtingų prorusiškų separatistų atakų vyriausybės kariai buvo priversti atsitraukti iš pagrindinio pastato nuniokotame Donecko oro uoste, tapusiame jau devynis mėnesius vykstančio karo simboliu.
Kijeve gynybos pareigūnai sakė, kad kautynės aplink griuvėsiais virtusį Donecko tarptautinį oro uostą tęsiasi, nors per pastarąją parą žuvo šeši vyriausybės pajėgų kariai, o dar 16 buvo sučiupti separatistų.
Ukraina nurodė, kad per pastarąją parą šalies rytuose vykusiose kautynėse žuvo iš viso 10 karių, o 16 buvo sužeisti. Trečiadienį tapo viena iš kruviniausių dienų po rugsėjį pasirašytos paliaubų sutarties, kuri buvo dažnai pažeidinėjama.
„Vakar vakare priėmėme sprendimą pasitraukti iš naujojo terminalo“, – sakė kariuomenės atstovas Vladyslavas Selezniovas, turėdamas omenyje pagrindinį oro uosto pastatą, gintą Kijevo vyriausybės pajėgų nuo gegužės pabaigos.
Pranešimą apie šį atsitraukimą Kijevas paskelbė praėjus kelioms minutėms po to, kai bent 13 žmonių žuvo pietiniame Donecko miesto rajone, kai į vieną troleibusų stotelę pataikė raketa arba artilerijos sviedinys.
Donecke, kuris yra pagrindinė sukilėlių tvirtovė, pastarosiomis savaitėmis smarkiai suintensyvėjo atakos, žlugdančios tarptautines pastangas nutraukti kraujo liejimą, nusinešusį jau per 4,8 tūkst. žmonių gyvybių.
Sergejaus Prokofjevo tarptautinio oro uosto modernizacijai buvo išleista beveik 1 mlrd. JAV dolerių, ruošiantis 2012 metų Europos futbolo čempionatui.
Sukilėliai jį pirmąkart atakavo praėjus kelioms dienoms po to, kai Ukrainos prezidentu buvo išrinktas Petro Porošenka, provakarietiškų pažiūrų verslo magnatas, žadėjęs sustiprinti šalies ryšius su Europa ir Jungtinėmis Valstijomis.
Donecko oro uostą ginančius karius Ukrainos žiniasklaida praminė „kiborgais“ dėl jų gebėjimo atlaikyti nesiliaujančius gerai ginkluotų separatistų puolimus, gaunant tik ribotą logistikos palaikymą iš Kijevo.
O.Porošenkos vyriausiasis saugumo patarėjas sakė, kad Kijevas dar nepasiruošęs atiduoti oro uosto sukilėliams, nors Rusija darė diplomatinį spaudimą, kad tai būtų padaryta. Pagal rugsėjį Minske pasirašytus susitarimus tas oro uostas turėjo likti neutralus.
„Donecko oro uostas buvo ir lieka fronto linijos dalimi, – patarėjas Jurijus Biriukovas rašė socialiniame tinkle „Facebook“. – Mes negalėjome perimti kontrolės naujojo terminalo griuvėsiuose per pastarąsias šešias dienas. Lūžio momentas buvo pasiektas užvakar.“