„Tuo metu, kai visoje planetoje svarbiausias dalykas buvo gelbėti žmonių gyvybes, kai kurios šalys, pavyzdžiui, Egiptas egzekucijų skaičių net padidino“, – sakė Markusas N. Beekas, „Amnesty International“ padalinio Vokietijoje generalinis sekretorius. Egzekucijų vykdymas pasaulinės sveikatos krizės įkarštyje, anot jo, pabrėžia mirties bausmės absurdiškumą.
Jau įprastomis aplinkybėmis sunku teisiškai kovoti prieš egzekuciją, kalbėjo M. N. Beekas. Per pandemiją tuo tarpu dar sunkiau susitikti su advokatais ar pateikti malonės prašymą.
Remiantis „Amnesty International“, 88 proc. mirties bausmių pernai įvykdė keturios šalys – Iranas (246), Egiptas (107), Irakas (45) ir Saudo Arabija (27). Tačiau nėra skaičių iš Kinijos. Organizacija, jos pačios teigimu, spėja, kad Kinijoje kasmet paskelbiama ir įvykdoma tūkstančiai mirties nuosprendžių. Oficialių skaičių nėra.
Pirmą kartą per 17 metų pernai JAV vėl buvo vykdomos egzekucijos federaliniu lygiu. Prezidentaujant tuometiniam prezidentui Donaldui Trumpui, jos buvo atnaujintos liepą. Tada vos per šešis mėnesius mirties bausmė įvykdyta dešimčiai vyrų.
Žmogaus teisių organizacija pabrėžia, kad Egipte pernai egzekucija įvykdyta triskart daugiau žmonių nei metais anksčiau. Mažiausiai 23 jų buvo nuteisti dėl sąsajų su politiniu smurtu – „teismo procesuose, kurie jokiu būdu neatitinka minimalių tarptautinių standartų“.
Pasaulyje registruotos 483 egzekucijos yra 26 proc. mažiau nei 2019-aisiais. Sumažėjimas aiškinamas tuo, kad kai kurios šalys, pavyzdžiui, Saudo Arabija ir Irakas, įvykdė mažiau mirties bausmių. Bahreine, Baltarusijoje, Japonijoje, Pakistane, Singapūre ir Sudane 2020 metais, priešingai nei 2019-aisiais, neįvykdyta nė viena mirties bausmė.
Naujausi komentarai