Pereiti į pagrindinį turinį

Visi su nerimu laukia gegužės 9-osios: ar karas bus dar nuožmesnis?

2022-05-06 16:05
DMN inf.

Gegužės 9-oji. Rusija pranešė, kad vakarinėje Kaliningrado srityje jos pajėgos treniravosi leisti branduolinius užtaisus galinčias nešti balistines raketas. Apie įvykius Ukrainoje LNK reportaže kalbinamas atsargos pulkininkas Gintaras Bagdonas.

– Rusija skelbė apie tai, kad buvo „Iskander“ pratybos Kaliningrade. Teigiama, kad koviniai daliniai treniravosi veikti „radiacinio ir cheminio užterštumo sąlygomis“. Kaip tai vertinti?

– Pirmiausia – puolime bei antrojoje karo dalyje Rytų Ukrainoje Rusijos kariuomenė patyrė nesėkmes. Kremliaus vadovas V. Putinas yra desperacijoje. Vienas iš būdų yra eskalacija – bandyti gąsdinti. Bet nemanau, kad kas nors išsigąs.

– Kitos netikėtos pratybos – Baltarusijoje. Ar šie veiksmai gali būti tarpusavyje susiję?

– Iš vienos pusės – pratybos Baltarusijoje yra planinės, tai yra karinio mokymo ciklo pabaiga. Jie tą darydavo tradiciškai. Iš kitos pusės, Baltarusijos režimas netiesiogiai dalyvauja kare prieš Ukrainą, nes iš jos teritorijos yra leidžiamos raketos, naikinama civilinė infrastruktūra. Iš ten Rusijos pajėgos gauna visą logistinį aprūpinimą. Šių pratybų metu, kiek man yra žinoma, pagrindinis baltarusių pajėgų telkimas yra Gomelyje, kuris yra arčiau Charkovo, ir Breste, esančiame arčiau Lvivo. Tai priverčia Ukrainos pajėgas laikyti prie savo šiaurinio nenuspėjamo kaimyno. Ir tuo padeda Rusijai. Žinoma, Rusija naudoja viską, kad eskaluotų situaciją.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

– Ar mums Lietuvoje dėl šių pratybų tiek Kaliningrade, tiek Baltarusijoje vertėtų sunerimti?

– Tikrai ne. Tiek Lietuvos, tiek NATO šalių žvalgybos situaciją stebi.

– „The New York Times“ teigia, jog JAV žvalgyba padeda Ukrainai medžioti rusų generolus. Jeigu tai tiesa, kokia į tai galėtų būti rusų reakcija?

– O ką jie gali padaryti? Rusijos pajėgos, V. Putinas tikrai nekariaus su visomis šalimis, kurios padeda Ukrainai ginti savo teritoriją, kurių yra virš 40 valstybių. Pirmiausia, jis tikrai nekariaus su NATO ir JAV, jis gali tik gąsdinti. Ką ir daro.

– Visi su nerimu laukia gegužės 9 d. Ar yra kokių nors ženklų, kad karas Ukrainoje taps dar nuožmesnis, nei yra dabar?

– Matome įvairius pranešimus, įvairių šalių saugumo ekspertų nuomones, jog rusai iš visų pastangų stengiasi. Nematau, kaip Rusija tai galėtų padaryti. Pagrindinis faktorius – karių demoralizacija. Rusų kariai nebent kariauja savo asmeninį karą.

Pirmiausia, jis tikrai nekariaus su NATO ir JAV, jis gali tik gąsdinti. Ką ir daro.

– Ar gali būti, kad gegužės 9 d. arba po jos Rusija paskelbs atvirą karą Ukrainai ir tada Rusijoje bus neišvengiama visuotinė mobilizacija?

– Iš vienos pusės, V. Putinas yra spaudžiamas tai daryti, kadangi jam reikia pajėgų, išteklių, resursų. Ne tik žmonių, bet ir materialinių.

– Negi Rusija jų jau nebeturi?

– Iš civilių jie paimti negali. Taip pat jie prievarta negali mobilizuoti tų žmonių, kurie atsisako. Jie verbuoja, verčia, net Profesinės karo tarnybos kontraktininkai atsisako antrą kartą vykti į frontą. Žmonių surinkimas yra didžiulė problema. Dėl šios priežasties Uždniestrėje rusai bando situaciją eskaluoti, jog pritrauktų žmonių, prievarta veja iš okupuotų teritorijų gyventojus, kurie yra visiškai neapmokyti. Todėl vadinamojo antrojo korpuso, kuris priklauso Luhansko ir Donecko dariniams, personalas yra patyręs didžiulius nuostolius, nes jie yra neapmokyti.

– Kai kas sako, kad Rusija kariauja žiauriai, bet galėtų ir dar žiauriau. Kas sulaiko juos nuo žiauresnio karo?

– Žiaurumui, žinoma, ribų nėra. Tačiau norisi tikėti, kad ne visa vidurinės grandies vadovybė, ne visa karininkija įsitraukia į tuos žiaurumus. Net iš pragmatinių sumetimų. Pavyzdžiui, jiems taip pat reikia belaisvių apsikeitimų, susigrąžinti savus. Kai kurie galbūt netgi nujaučia, kad anksčiau ar vėliau karas baigsis Rusijos nenaudai ir ateis teisingumas.

Daugiau naujienų