Analitikai rašo, kad tiek Ukrainos, tiek Moldovos valdžios institucijos deda pastangas įveikti dujų krizę Moldovoje. Tačiau separatistinė prorusiška Uždniestrės valdžia atmeta Ukrainos ir Moldovos pagalbą. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sausio 12 d. pareiškė, kad Ukraina yra pasirengusi tiekti anglis Uždniestrei, tačiau į pasiūlymą nebuvo atsakyta. Neseniai Uždniestrė atmetė Moldovos pasiūlymą gauti dujas iš Europos.
„Kremliaus pareigūnai mėgina pasinaudoti energetikos krize Moldovoje, kad sudarytų sąlygas pateisinti būsimą Rusijos agresiją prieš Moldovą“, – mano ISW analitikai.
Jie paminėjo Moldovos užsienio reikalų ministro Mihailo Popșoi pareiškimą, kad Rusija naudojasi savo dirbtinai sukurta energetikos krize mėgindama destabilizuoti Moldovos ekonomiką, kad paveiktų artėjančius rinkimus.
Analitikai taip pat remiasi Rusijos prezidento padėjėjo ir buvusio Saugumo Tarybos sekretoriaus Nikolajaus Patruševo sausio 14 d. pasisakymu . Jis dėl dabartinės energetikos krizės kaltino Moldovos valdžią, nors krizė prasidėjo sausio 1 d., kai „Gazprom“ nutraukė dujų tiekimą Uždniestrei ir melagingai paskelbė, kad Moldova skolinga „Gazprom“.
N. Patruševas sakė, kad Rusijos prioritetas Moldovoje yra „apginti tautiečius rusus“ nuo „diskriminacijos“. Jis nubrėžė paralelę tarp Moldovos ir Ukrainos, teigė, kad Moldovos „antirusiška politika“ gali „privesti prie to, kad Moldova arba taps kitos valstybės dalimi (greičiausiai turima omenyje Rumunija), arba visai nustos egzistuoti“.
Anksčiau buvo pranešta, kad „Gazprom“ paskelbė sustabdysianti dujų tiekimą Moldovai dėl „Moldovagaz“ įsiskolinimo. Uždniestrė į tai reagavo paskelbusi nepaprastąją padėtį. Dujų tiekimui sausio 1 d. nutrūkus, Uždniestrės miestuose buvo išjungtas centrinis šildymas, dujos naudojamos tik maistui ruošti. Sakoma, kad regiono rezervų užteks dvidešimčiai dienų.
Naujausi komentarai