„Labiausiai tikėtina hipotezė yra ta, kad (antradienį) sprogo palestiniečių raketa su maždaug penkių kilogramų užtaisu“, – sakė karinės žvalgybos direktoratas ir pridūrė, kad nėra „nieko, kas rodytų (įvykus) Izraelio smūgį“.
DRM nusprendė paviešinti savo analizę Prancūzijos prezidentūros prašymu, siekiant skaidrumo, teigė agentūra.
DRM nurodė, kad sprogimo vietoje nustatė atsiradus ne kraterį, o maždaug vieno metro ir 75 cm matmenų ir 30-40 cm gylio skylę.
„Tokiam efektui sukelti reikia maždaug penkių kilogramų sprogmenų, tikrai mažiau nei 10 kilogramų“, – sakė agentūra.
Pareiškime teigiama, kad mažai tikėtina, jog tokį smūgį galėjo sukelti Izraelio bomba ar raketa, nes minimalus tokios ginkluotės užtaisas yra daug didesnis.
Penkių kilogramų užtaisas atitiktų palestiniečių grupuočių įsigytas ar pagamintas raketas.
„Hamas“ kontroliuojamo Gazos Ruožo pareigūnai dėl antradienį ligoninėje įvykusio sprogimo greitai apkaltino Izraelį. Šis paneigė, kad jis su tuo susijęs, ir paskelbė vaizdo ir garso įrašų bei kitų įrodymų, kurie, pasak jo, rodo, kad sprogimą sukėlė kitos palestiniečių kovotojų grupuotės „Islamo džihadas“ paleista raketa. „Islamo džihadas“ neigė atsakomybę.
Žuvusiųjų skaičius tebėra ginčytinas. Praėjus kiek daugiau nei valandai po sprogimo, „Hamas“ valdoma Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad žuvo 500 žmonių. Trečiadienį ji šį skaičių šiek tiek patikslino ir nurodė, kad jis siekia 471, tačiau nepateikė išsamios informacijos apie žuvusiuosius. Izraelio kariuomenė žurnalistams sakė, kad šis skaičius buvo išpūstas.
Vienas Prancūzijos karinės žvalgybos pareigūnas taip pat įspėjo, kad, nors negalima tvirtai pasakyti, „mes visiškai nemanome, kad tokio dydžio raketa galėjo nusinešti 471 gyvybę. Tai neįmanoma“.
Jungtinių Valstijų žvalgybos ataskaitoje apskaičiuota, kad greičiausiai žuvo nuo 100 iki 300 palestiniečių.
Tokiam efektui sukelti reikia maždaug penkių kilogramų sprogmenų, tikrai mažiau nei 10 kilogramų.
Netgi Gazos Ruožo skelbiami žuvusiųjų skaičiai nesutampa. :„Al Ahli“ ligoninės pareigūnai nurodė tik tiek, kad žuvusiųjų yra šimtai, tačiau tikslaus skaičiaus nenurodė.
Didžiausios Gazos ligoninės „Shifa“ generalinis direktorius Mohammedas Abu Selmia (Mohamedas Abu Selmija) sakė manąs, kad aukų skaičius yra artimesnis 250. Du liudininkai teigė manantys, kad aukų skaičius siekia dešimtis, o ne šimtus.
Visi Gazos pareigūnai teigė, kad po sprogimo visur mėtėsi kūnų dalys, o tai apsunkino žuvusiųjų skaičiavimą.
Spalio 7-ąją islamistų grupuotė „Hamas“ įsiveržė į Izraelį iš Gazos Ruožo, paėmė daugiau kaip 200 įkaitų ir nužudė mažiausiai 1,4 tūkst. žmonių, daugiausia civilių.
Nuo to laiko Izraelis pažadėjo sunaikinti „Hamas“ ir teigia, kad per susirėmimus žuvo apie 1,5 tūkst. šios grupuotės kovotojų, kol jo kariuomenė atgavo užpultos teritorijos kontrolę.
Atsakydama į tai, žydų valstybė pradėjo bombardavimo kampaniją Gazos Ruože, kur su žeme buvo sulyginti ištisi miestų kvartalai ir iki šiol žuvo 4 137 palestiniečiai, daugiausia civiliai gyventojai, skelbia „Hamas“ kontroliuojama Sveikatos apsaugos ministerija.
„Hamas“ yra palestiniečių kovotojų grupuotė, valdanti Gazos Ruožą; ji buvo įsitraukusi į keletą karų su Izraeliu nuo Gazos Ruožo perėmimo 2007-aisiais. Grupuotę teroristine yra pripažinęs Izraelis, Jungtinės Valstijos, Europos Sąjunga, Jungtinė Karalystė bei kai kurios kitos valstybės.
„Hamas“ remia Iranas, finansuodamas ginklų įsigijimą, juos pats tiekdamas ir suteikdamas karinius apmokymus. „Hamas“ politinis biuras veikia Katare, čia įsikūrę kai kurie jų lyderiai.
Naujausi komentarai