V. Putinas jau kelios savaitės kaltina Jungtines Valstijas ir jų vadovaujamą NATO kurstant įtampą netoli Rusijos sienų, bet antradienio komentarai yra pirmoji užuomina apie potencialų konfliktą.
„Jei ir toliau tęstųsi akivaizdžiai agresyvi Vakarų kolegų pozicija, imsimės atitinkamų atsakomųjų karinių ir techninių priemonių“, – sakė jis per Gynybos ministerijos posėdį, tvyrant būgštavimams, kad Rusija gali pradėti invaziją į savo kaimynę Ukrainą.
Rusija „griežtai atsakys į į nedraugiškus žingsnius“, sakė V. Putinas ir pridūrė norintis „pabrėžti, kad mes turime visas teises tai daryti“.
Jei ir toliau tęstųsi akivaizdžiai agresyvi Vakarų kolegų pozicija, imsimės atitinkamų atsakomųjų karinių ir techninių priemonių.
JAV nuo lapkričio vidurio skambina pavojaus varpais ir sako, kad Maskva galbūt planuoja didelio masto ataką prieš Ukrainą. Vašingtonas yra įspėjęs V. Putiną, kad tokiu atveju laukia beprecedentės sankcijos.
Vakarų valstybės kaltina Rusiją sutelkus prie savo sienos su Ukraina iki 100 tūkst. karių.
Rusija 2014 metais atplėšė nuo Ukrainos Krymo pusiasalį, o netrukus po to ėmė remti separatistus Donbase, kur tebesitęsia Kijevo pajėgų konfliktas su prorusiškais separatistais, jau nusinešęs per 13 tūkst. gyvybių.
Ukraina ir jos Vakarų sąjungininkės kaltina Rusiją siunčiant karių ir ginklų separatistams paremti, bet Maskva tai neigia.
Rusija taip pat neigia dabar planuojanti invaziją ir pareikalavo iš JAV bei NATO teisinių savo saugumo garantijų, taip pat patikinimo, kad Aljansas nebesiplės į rytus.
Praėjusią savaitę Maskva pateikė JAV ir NATO reikalavimus, nurodydama, kad Aljansas nebegali priimti naujų narių ar steigti karinių bazių buvusiose sovietinėse šalyse.
„Mes itin susirūpinę, kad JAV pasaulinės raketinės gynybos sistemos elementai dislokuojami šalia Rusijos“, – sakė V. Putinas ir nurodė, kad Rumunija ir Lenkija netrukus turės pajėgumų paleisti sparnuotąsias raketas „Tomahawk“.
„Jei ši infrastruktūra judės toliau – jei JAV ir NATO raketų sistemų atsiras Ukrainoje – jų priartėjimo prie Maskvos laikas sutrumpės iki septynių ar 10 minučių“, – sakė jis ir pridūrė, kad šis laikas būtų dar trumpesnis hipergarsinių ginklų atveju.
„Prie mūsų namų slenksčio“
Nors užsiminė apie konfliktą, V. Putinas sakė, kad Rusija nori išvengti „kraujo praliejimo“.
„Norime išspręsti klausimus politinėmis ir diplomatinėmis priemonėmis“, – sakė jis.
Tačiau V. Putinas antradienį įspėjo, kad netikėtų JAV saugumo garantijomis, net jei Vašingtonas jas pateiktų.
„Mums reikia ilgalaikių, teisiškai įpareigojamų garantijų“, – sakė V. Putinas, bet pridūrė: „Negalime jais pasitikėti... Jungtinės Valstijos lengvai pasitraukia iš visų tarptautinių sutarčių, kurios dėl vienokių ar kitokių priežasčių joms tampa neįdomios.“
Rusijos lyderis pakartojo savo nusiskundimus dėl Vašingtono paramos Ukrainai, apimančios Kijevo pajėgų mokymą ir per 2,5 mlrd. dolerių (2,2 mlrd. eurų) paramą joms.
Anot V. Putino, įvykiai Jugoslavijoje, Irake ir Sirijoje parodė, kad JAV „daro viską, ką panorėjusios“, bet Ukrainos atveju Rusijai „tiesiog nėra kur trauktis“.
„Daro, ką panorėję. Bet tai, ką jie dabar daro ar bando ir planuoja daryti Ukrainos teritorijoje – tai juk ne už tūkstančio kilometrų nuo mūsų valstybės sienos, tai [daroma] prie mūsų namų slenksčio. Jie turi suprasti, kad mums tiesiog daugiau nėra kur trauktis“, – kalbėjo V. Putinas per Gynybos ministerijos posėdį.
Vakarai yra įspėję, kad V. Putinas gali pasinaudoti provokacijų Ukrainoje pretekstu ir surengti visapusišką ataką.
Kijevas ir jo sąjungininkai Vakaruose sako, kad Maskva jau seniai dalyvauja Ukrainos konflikte – savo kariais ir ginklais remia separatistus.
Rusija tai neigia ir yra įspėjusi, kad Kijevas pusę savo pajėgų sutelkė prie konflikto zonos.
Ukrainos kariuomenė nepajėgė adekvačiai veikti 2014 metais, kai Rusija aneksavo Krymą, o jos remiami promaskvietiški separatistai užėmė du rusakalbių regionus Rytų Ukrainoje.
Tačiau nuo to laiko Ukrainos kariuomenė nuėjo ilgą kelią. Per karą šalies rytuose ukrainiečių kariai sukaupė didelę kovinę patirtį ir sulaukė ginklų bei sunkiosios technikos iš Vakarų sąjungininkių, ypač Jungtinių Valstijų. Spalį Ukraina suerzino V. Putiną dislokavusi iš NATO narės Turkijos įsigytų atakos dronų.
Naujausi komentarai