Uždaromos mokyklos, o meteorologijos tarnybos prognozuoja, kad šalčiai, dėl kurių mirčių skaičius praėjusį penktadienį išaugo iki 48, tęsis ir toliau. Tokios meteorologinės sąlygos sukėlė avarijų grėsmę ir pavojų benamių gyvybėms.
Viena paskutiniųjų aukų – 60 metų vyras, įkritęs į ežerą Londone. Tuo tarpu Hanko kaime rytų Danijoje pagyvenęs riedutininkas paniro po ledu.
Šalčiai taip pat nusinešė 18 gyvybes Lenkijoje, keturias – Čekijoje, penkias – Lietuvoje, po keturias – Prancūzijoje ir Slovakijoje, po dvi – Italijoje, Serbijoje, Rumunijoje, Slovėnijoje ir vieną – Ispanijoje.
Sibiro frontas, kurį Jungtinė Karalystė praminė „pabaisa iš Rytų“, Nyderlandai – „Sibiro meška“, o Švedija – „sniego patranka“, sniegu užklojo didžiulius regiono plotus ir paralyžiavo transporto tinklus.
Škotijoje, kur iki ketvirtadienio ryto buvo uždarytas Glazgo oro uostas ir atšaukti skrydžiai iš Edinburgo, avarinės tarnybos patyrė sunkumų gelbėdamos didžiuliame greitkelyje užstrigusius vairuotojus. Nuotraukose iš įvykio vietos matosi daugybė transporto priemonių, pakliuvusių į sniego spąstus trečiadienio vakare.
„Padėtis labai sudėtinga, tačiau daroma viskas, kas įmanoma“, – pareiškė socialiniame tinkle „Twitter“ Škotijos lyderė Nicola Sturgeon (Nikola Sturdžen).
Prognozuojamos naujos šalčio bangos, o Airijos ir švelnaus klimato pietų Prancūzijos pareigūnai vėlyvą trečiadienį paskelbė ekstremalią situaciją.
Dauguma žuvusiųjų buvo benamiai, taigi, siekdami apsaugoti šiuos žmones nuo šalčių Europos miestai skubiai įrengia prieglaudas.
Vokietijoje nacionalinė benamių asociacija paragino atidaryti prieglaudas dieną, ne tik naktį.
„Nuo šalčio galima žūti ir dieną“, – perspėjo asociacijos vadovas Werena Rosenke (Verena Rozenkė).
Valdžios institucijos taip pat ragina gyventojus prižiūrėti pagyvenusius artimuosius ir kaimynus. Prieš tai mirtinai sušalusi prancūzė, kuriai buvo per 90 metų, buvo rasta prie senjorų globos namų.
Prancūzijoje, kur, anot prognozių, naktį iškrito 5 cm sniego, apie 50 regionų įstatymų leidėjų ruošėsi praleisti trečiadienio vakarą gatvėse. Tokiu būdu jie protestavo prieš „orumo neigimą“ tų, kas neturi stogo virš galvos.
Tuo tarpu Kalės uosto šiaurės Prancūzijoje valdžios institucijos planavo nedelsiant nuvežti į prieglaudas migrantus, kurie stovyklauja prie pakrantės, tikėdamiesi įlipti į Didžiąją Britaniją vykstančius sunkvežimius.
Buvo uždarytos mokyklos Kosove, vakarų Bosnijoje, didžiojoje Albanijos dalyje ir kai kur Jungtinėje Karalystėje, Italijoje ir Portugalijoje.
Naktį daugelyje Europos dalyse termometrų stulpeliai krito žemiau -20 laipsnių pagal Celsijų, o Glatalpe, esančiame Šveicarijos kalnuose apie 1860 m virš jūros lygio, temperatūra nukrito net iki -36 laipsnių.
Artėjant prognozuotam atšilimui šios savaitės pabaigoje, Belgija ir Šveicarija užfiksavo šalčiausią žiemos naktį.
Tuo metu pietų Prancūzijoje vairuotojai užstrigo apšalusiuose keliuose dėl naktį staigiai sustiprėjusio vėjo.
Hero regione buvo paskelbta ekstremali situacija dėl „didžiulio“ snygio, o anksčiau trečiadienį Bjarico ir Sen Žan de Liuzo gyventojai čiuožė slidėmis šių Prancūzijos kurortų gatvėse.
Tuščios lentynos Airijoje
Nors Europą užklupo didžiuliai šalčiai, Arktyje tvyro neįprastai šilti orai. Mokslininkai svarsto, ar šis sąmyšis iš dalies galėjo kilti dėl pasaulinio atšilimo.
Britų meteorologijos tarnybos prognozuoja, kad šią savaitę ekstremalūs orai ir toliau tęsis Jungtinėje Karalystėje.
Susirūpinę Airijos gyventojai pradėjo kaupti duonos ir pieno atsargas, ruošdamiesi ketvirtadienio pūgai. Ji, anot prognozių, bus didžiausia per pastaruosius dešimtmečius.
„Drįsčiau teigti, kad Feribanko ir Slivro gyventojai rimtai žiūrį į #Beastfromtheeast saitažodį“, – parašyta viename įrašė socialiniame tinkle „Twitter“ prie tuščių prekybos centro lentynų nuotraukos.
Airijos Nacionalinė Meteorologijos Tarnyba ("Met Eireann") vėlyvą trečiadienį paskelbė rimčiausią perspėjimą dėl orų ir patarė gyventojams „imtis veiksmų, siekiant apsaugoti save ir savo turtą“. Šis perspėjimas galios visai šaliai iki penktadienio popietės.
„Dėl besitęsiančių snygių iškris didelio lygio kritulių visose rizikos zonose“, – rašoma tarnybos pranešime.
Šalčiausia Austrijos darbovietė
Šalti pradėjo net profesionalai.
Austrai giliai užjautė Ludwigą Rasserį (Liudvigą Raserį) ir Norbertą Daxbacherį (Norbertą Daksbacherį), du Zonbliko meteorologijos stoties, esančios 3209 m virš jūros lygio, darbuotojus.
Bulvarinis laikraštis „Österreich“ pripažino Rasserio ir Daxbacherio darbovietę „šalčiausia Austrijoje“. Vyrai tris kartus per dieną išeina į lauką ir matuoja temperatūrą. Šis procesas užtrunka valandą -32 laipsnių temperatūroje, kuri „dėl šalto vėjo jaučiama lyg būtų 60 laipsnių šalčio“, – pasakė Rasseris.
Sustabdyti skrydžiai
Europą užklupęs smarkus snygis privertė Ženevos oro uostą ketvirtadienį sustabdyti visus skrydžius.
Dėl tos pačios priežasties Šveicarijoje sutriko ir traukinių eismas.
„Dėl vyraujančių oro sąlygų visi skrydžiai Ženevos oro uoste sustabdyti iki atskiro pranešimo“, – rašoma oro uosto tinklalapyje.
„Raginame keleivius kol kas nevykti į oro uostą“, – rašoma pranešime.
Užuot vykę į oro uostą, keleiviai raginami susisiekti su jų skrydžius vykdančiomis oro bendrovėmis ir išsiaiškinti, ar jų skrydžiai neatšaukti.
Ketvirtadienį smarkus snygis ir pūgos užklupo didelę dalį Europos, regionui jau kurį laiką kenčiant stingdantį šaltį, apėmusį šalis nuo žemyno šiaurės iki pietinių Viduržemio jūros valstybių.
Šveicarijoje pastarosiomis dienomis aukštesnėse vietovėse temperatūra krito iki beveik minus 40 laipsnių Celsijaus.
Kitame didžiajame šalies oro uoste Ciuricho mieste oro sąlygos, regis, smarkiai nepaveikė orlaivių eismo. Visgi ketvirtadienį ryte ir čia kai kurie skrydžiai vėlavo, pranešė visuomeninis transliuotojas RTS.
Ketvirtadienį dėl apledėjusių kelių šalyje įvyko virtinė automobilių avarijų, buvo paveikta ir šalies geležinkelių sistema.
Buvo sustabdytas traukinių eismas Nešatelio stotyje, taip pat pranešama apie tikėtinus vėlavimus kitose šalies geležinkelių linijose.
Siaučiant pūgai, Dublino oro uoste ketvirtadienį buvo atšaukti visi skrydžiai ir prognozuojama, kad daugumą paslaugų bus vėl pradėta teikti ne anksčiau šeštadienio.
Airijos oro bendrovėms „Aer Lingus“ ir „Ryanair“ paskelbus apie skrydžių sustabdymą, oro uostas pranešė, kad dėl sniego ir ledo „skrydžius šiandien nuo maždaug 15 val. stabdo ir visos kitos oro bendrovės“.
Ir „Aer Lingus“, ir pigių skrydžių įmonė „Ryanair“ pareiškė, jog skrydžius planuoja atnaujinti šeštadienio ryte.
„Dėl oro sąlygų paskelbtas raudonojo lygio pavojus, kuris galios antroje dienos pusėje ir rytoj, todėl kitos oro bendrovės penktadienį vargu ar vykdys skrydžius į Dublino oro uostą ar iš jo. Skrydžius jos greičiausiai atnaujins šeštadienio ryte“, – pareiškė oro uostas.
„Šiandien ir rytoj toliau valysime kilimo ir tūpimo taką, riedėjimo takus, orlaivių stovėjimo vietas ir perono zonas, kad mūsų klientai oro vežėjai šeštadienio ryte, kaip ir planuoja, galėtų vėl pradėti teikti paslaugas“, – pareiškė oro uostas.
Tarptautinis Dublino oro uostas pernai aptarnavo beveik 30 mln. keleivių ir tarp judriausių Europos oro uostų užėmė keturioliktą vietą.
Dėl visoje Europoje siaučiančių pūgų jau buvo uždarytas Ženevos oro uostas, tačiau jis jau atnaujino veiklą.
Įspėja dėl šalčio rizikos sveikatai
Europoje tvyrant šalčiams, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) įspėja dėl jų pavojaus sveikatai. Šaltas oras didina širdies ir kraujagyslių ligų, taip pat kvėpavimo takų susirgimų riziką, sakoma PSO išplatintame pranešime.
„Net ten, kur temperatūros nėra labai žemos, šaltis daugeliu požiūrių gali būti kenksmingas sveikatai“, - sakė Zsuzsanna Jakab, PSO direktorė Europos regionui. Jis esą gal paaštrinti jau esamus susirgimus ir padidinti aukšto kraujo spaudimo, širdies infarkto ir insultų riziką.
Tarp asmenų, kuriems kyla didžiausia rizika, yra vyresnio amžiaus žmonės, vaikai, benamiai ir chroniškomis ligomis sergantys gyventojai, taip pat turintys fizinę ar psichinę negalią. PSO paragino šalčio bangos apimtas šalis imtis priemonių šiems žmonėms apsaugoti.
Naujausi komentarai