Europos futbolo pirmenybėse – lemiamų kovų metas. Vakar vėlai vakare Varšuvoje ketvirtfinalių maratoną pradėjo Portugalija ir Čekija, o šiandien Gdanske į kovą stos Vokietijos ir Graikijos rinktinės.
Kratosi politinio konteksto
Politinio prieskonio šių metų čempionate netrūko. Nors prieš šiandien vyksiantį mačą buvo prisimintas vis didėjantis Vokietijos vyriausybės spaudimas Graikijai dėl nevykdomų reformų stengiantis išlaikyti stabilią padėtį euro zonoje, Europos vicečempionų strategas Joachimas Lowas į politines ir ekonomines spekuliacijas nesileido.
52-ejų strategas žurnalistams pateikė šmaikštų atsakymą. „Mūsų santykiai su Angela Merkel (Vokietijos kanclere – aut. past.) yra geri. Mudu susitarėme, kad ji nesikiš į futbolą, o aš – į politiką“, – geros nuotaikos neslėpė J.Lowas.
Vokietija – vienintelė šio čempionato ekipa, pirmąjį varžybų etapą įveikusi be nuostolių. „Savo planą vykdome be priekaištų, tačiau žinome savo problemas ir pasistengsime žaidimą dar labiau patobulinti“, – atviravo J.Lowas.
Politinio konteksto kratėsi ir graikai. „Esame čia ne tam, kad politikuotume. Turime reprezentuoti savo šalį ir net jei visas pasaulis žino apie mūsų šalies krizę, manau, kad šiuo metu ne tai yra svarbiausia. Svarbiausia, kad galime vilkėti nacionalinės rinktinės marškinėlius su savo šalies vėliava. Ginsime savo ir savo tautos garbę“, – tvirtino saugas Kostas Katsouranis.
Revoliucija – ne už kalnų
Kol ketvirtfinalių dvikovų laukia Ukraina, šioje šalyje toliau verda diskusijos dėl skandalingo vengrų arbitro Viktoro Kassai sprendimo neįskaityti šeimininkų įvarčio į anglų vartus.
Nuošalyje neliko ir garsiausias visų laikų futbolo arbitras Pierluigi Collina. Žymusis italas pripažino, kad tame epizode buvo padaryta klaida. Jis teigė, kad vengrų teisėjas ir jo asistentai turnyre daugiau darbo neturės, tačiau kritikos jiems nepareiškė. Italas pabrėžė, kad jeigu pasiliktų dirbti toliau, V.Kassai jaustų pernelyg didelį spaudimą.
Iki šiol konservatyvaus požiūrio laikęsis Tarptautinės futbolo federacijos (FIFA) prezidentas Seppas Blatteris taip pat, atrodo, atlyžo. Po skandalu pasibaigusių rungtynių Donecke šveicaras pareiškė, kad vartų linijos kontrolės technologijos tapo būtinybė. „Po šių rungtynių vartų linijos kontrolės technologija daugiau nėra alternatyva, o tapo būtinybė“, – teigė FIFA vadovas.
Šiuo metu FIFA bando dvi skirtingas sistemas, kurios turėtų padėti teisėjams nuspręsti, ar kamuolys kirto vartų liniją. Šią technologiją formaliai bus leista naudoti liepos 5 d. Tai sankcionuos Tarptautinė futbolo asociacijų taryba.
Vis dėlto technologijų diegimo futbole oponentas ir kritikas UEFA prezidentas Michelis Platini ir jo bendražygis P.Collina kol kas laikosi savo. „Šiame čempionate arbitrai dirba gerai. Per 24 mačus jie priėmė apie 302 sprendimus. 289 iš jų buvo teisingi, o 13 – ne. Tai reiškia, kad teisėjo teisingų sprendimų procentas – 95,7“, – teigė šešis kartus FIFA geriausio arbitro apdovanojimą pelnęs P.Collina.
Rusams – tikras pragaras
Niekaip su grupės varžybose patirtu fiasko negali susitaikyti ambicingieji rusai. Vakar paaiškėjo, kad sensacingai paskutines A grupes rungtynes graikams pralaimėję ir už atkrintamųjų varžybų borto likę Rusijos rinktinės futbolininkai dar Lenkijoje sulaukė savų sirgalių užgauliojimų.
Apie čempionų titulą prieš pirmenybes svaičioję šios šalies žurnalistai ir sirgaliai saviškiams užkūrė tikrą pirtį. Į rimtą akistatą su įniršusiais aistruoliais vos tik grįžus į Varšuvos „Bristol“ viešbutį teko stoti rinktinės kapitonui Andrejui Aršavinui. Sirgaliai plūdo Sankt Peterburgo „Zenit“ žvaigždę už beviltišką pasirodymą ir kaltino, kad rinktinės žaidėjai nesugebėjo už nuviliantį žaidimą atsiprašyti gausiai Lenkijos stadionuose juos palaikiusių aistruolių. Panašiai kliuvo ir Romanui Pavliučenkai, Romanui Širokovui ir net tris įvarčius šiame turnyre įmušusiam jaunajam Alanui Dzagojevui.
Žiniasklaidos atstovų pagrindiniu taikiniu tapo rinktinės strategas Dickas Advocaatas. Rusai įsiuto, kad treneris pirmą interviu davė ne jiems, o savo gimtosios šalies dienraščiui „Algemeen Dagblad“. Maža to, tikru smūgiu į paširdžius žurnalistams tapo trenerio pareiškimas, kad kitokio rezultato buvo tikėtis sunku, nes „Rusijoje nėra futbolo žvaigždžių“.
Tuomet iš karto buvo prisiminta, kad, gaudamas 7 mln eurų metinį atlyginimą, D.Advocaatas buvo brangiausiai apmokamas treneris tarp visų „Euro-2012“ dalyvių. Maža to, visų likusių trijų A grupės komandų treneriai kartu per metus uždirba tik 1 mln. eurų.
Dar prieš šį čempionatą D.Advocaatas buvo pareiškęs, kad nuo rudens kelsis gyventi į Nyderlandus ir treniruos „PSV Eindhoven“ ekipą.
Vengro nebus
Skandalingai šiame čempionate dėl neįskaityto ukrainiečių įvarčio į Anglijos rinktinės vartus pagarsėjęs Vengrijos arbitras Viktoras Kassai gavo skaudžią pamoką. Nors iki čempionato pradžios vengras buvo laikomas vienu geriausių šiuo metu dirbančių specialistų visame žemyne, šis čempionatas jam baigėsi. UEFA paskelbė, kurie keturi teisėjai dirbs per ketvirtfinalio rungtynes. Tai anglas Howardas Webbas (Čekija–Portugalija), slovėnas Damiras Skomina (Nyderlandai–Danija), italas Nicola Rizzoli (Ispanija–Prancūzija) ir portugalas Pedro Proenca (Anglija–Italija). Pusfinalių ir finalo teisėjų pavardės bus paskelbtos vėliau.
Trenerių atlyginimai
1. Dickas Advocaatas (Rusija, 7 mln. eurų per metus), 2. Cesare Prandelli (Italija, 3 mln.), 3. Joachimas Lowas (Vokietija, 2,5 mln.), 4. Roy‘us Hodgsonas (Anglija, 2 mln.), 5. Bertas van Marwijkas (Nyderlandai, 1,8 mln.), 6. Gionanni Trapattoni (Airija, 1,5 mln.), 7. Vicente Del Bosque (Ispanija, 1,5 mln.), 8. Paulo Bento (Portugalija, 1,5 mln.), 9. Laurent‘as Blanc‘as (Prancūzija, 1,2 mln.), 10. Olegas Blochinas (Ukraina, 0,6 mln.), 11. Fernando Santos (Graikija, 0,5 mln.), 12. Erikas Hamrenas (Švedija, 0,4 ,mln.), 13. Mortenas Olsenas (0,39 mln.), 14. Franciszekas Smuda (Lenkija, 0,3 mln.), 15. Michalas Bilekas (Čekija, 0,2 mln.), 16. Slavenas Biličius (Kroatija, 0,16 mln.).
Naujausi komentarai