Išskirtinį ažiotažą kėlusią, pastarojo dešimtmečio dvikova vadinamą ir politinę potekstę turėjusią profesionalų bokso akistatą Maskvoje laimėjo ukrainietis Vladimiras Klyčko, privertęs kapituliuoti rusą Aleksandrą Povetkiną.
Boksas ir politika
Rusijos sostinės sporto komplekse "Olimpijskij" įvykusią dvikovą pasaulio supersunkaus svorio kategorijos čempionas pagal WBA, IBF, IBO ir WBO versijas 37-erių Vladimiras Klyčko po 12 raundų laimėjo vienbalsiu teisėjų sprendimu – 119:104, 119:104 ir 119:104.
34-erių A.Povetkinui tai buvo pirmoji nesėkmė per profesionalo karjerą – iki šiol jis buvo laimėjęs visus 26 susitikimus. Vladimiras Klyčko pirmą kartą boksavosi Rusijoje – iki šiol jis kovojo Vokietijos, JAV, Austrijos, Ukrainos, Vengrijos, Anglijos, Šveicarijos ringuose.
V.Klyčko ir A.Povetkinas yra pasižymėję ir mėgėjų bokse – abu tapo olimpiniais čempionais: ukrainietis – 1996-aisiais Atlantoje, o rusas – 2004-aisiais Atėnuose.
Kova buvo persmelkta politinių užuominų ir pseudopatriotinės isterikos. Tuo pirmiausia pasižymėjo A.Povetkinas ir jo aplinka: boksininkas išėjo į ringą vilkėdamas sportinius marškinėlius su iškalbingu užrašu "Aš – rusas", kai kurie jo karingi gerbėjai mojavo plakatais "Nesitrauksime, už nugaros – Maskva", o pasibaigus varžyboms nušvilpė Ukrainos atletą, nes jis neva buvo pasyvus, vengė vyriškos kovos.
Prieš dvikovą Vladimiras Klyčko pareiškė, kad jis – toli nuo politikos, tačiau gerai žinoma, kad su broliu Vitalijumi, neseniai viešėjusiu Lietuvoje, atstovauja Ukrainos valdžios opozicijai, pritaria šalies integracijai į Europos Sąjungą ir prieštarauja suartėjimui su Rusija.
Brolių Klyčko karjeroje yra ir lietuviškų pėdsakų: vaikystėje jie su tėvais gyveno Panevėžyje, kur Vitalijų ir Vladimirą bokso paslapčių mokė žinomas Lietuvos treneris Julius Kibas.
Ar norės revanšo?
"Gyvenimas – kaip amerikietiški kalneliai. Esu pakankamai pasimokęs iš savo klaidų, todėl kiekvieną kartą išeidamas į ringą pasakau sau: privalau padaryti viską, kad klaidos nepasikartotų, – kalbėjo Vladimiras Klyčko. – Šį kartą nė vienas rimtesnis varžovo smūgis tikslo nepasiekė, išskyrus nedidelę mėlynę po mano dešine akimi, bet tai – smulkmena. Kovos sąlygas diktavau aš."
Septintajame raunde Rusijos boksininkas buvo triskart patyręs nokdauną. A.Povetkinas po mačo neatėjo į spaudos konferenciją.
"Manau, kad kovėsi lygiaverčiai, nors ir visiškai skirtingų stilių varžovai. Ukrainiečio pranašumas – ūgis ir svoris bei jo ypatingas smūgis kaire ranka. A.Povetkinas pralaimėjo, tačiau jis kovėsi kaip tikras vyras", – sakė 1968-ųjų olimpinis ir buvęs pasaulio profesionalų bokso supersunkaus svorio čempionas amerikietis George'as Foremanas.
"Man nepatiko Klyčko stilius – ukrainietis dažnai prilaikė rusą rankomis, čiupdavo jį už galvos. Tai nesportiška. Keista, kad teisėjas tai toleravo. Kita vertus, akivaizdu, kad Klyčko – vienas geriausių visų laikų boksininkų", – pareiškė žinomas JAV odinės pirštinės meistras Jameelis McCline'as.
"Esu pasirengęs revanšui, bet argi manote, kad A.Povetkinas ir žiūrovai to norės?" – retoriškai paklausė sporto reporterių Vladimiras Klyčko.
Uždirbo 17,4 mln. dolerių
Dvikovą Maskvos "Olimpijskij" sporto komplekse stebėjo per 14 tūkst. sporto aistruolių, ji buvo transliuojama į daugiau nei 150 pasaulio šalių.
Tarp žiūrovų buvo Rusijos politikos, verslo, sporto ir meno žvaigždžių – vicepremjeras Dmitrijus Rogozinas, kino režisierius Nikita Michalkovas, triskart olimpinė dailiojo čiuožimo čempionė Irina Rodnina ir lengvaatletė Jelena Isinbajeva, prieštaringai vertinamas dainininkas Josifas Kobzonas.
Bilietai kainavo nuo 1 200 iki 650 tūkst. rublių, o juodojoje rinkoje į geriausias vietas parteryje – 12–20 tūkst. JAV dolerių.
Rusijos profesionalaus bokso federacijos viceprezidento Andrejaus Riabinskio teigimu, mačo organizacines išlaidas sudarė daugiau 25 mln. JAV dolerių.
Už pergalę Vladimiras Klyčko uždirbo 17,4 mln. JAV dolerių.
Naujausi komentarai