Ingrida J. nepatenkinta psichologų patarimu, kad mažamečiai jos anūkai nedalyvautų jų mamos laidotuvėse. Kaip vaiko psichiką veikia artimųjų mirtis? Kaip geriau: ją slėpti ar sakyti tiesą?
Galėjo būti kitaip
"Kovo mėnesį mirė mano vyresnioji dukra, kuriai buvo vos 28-eri metai", – pasakoja netektį kenčianti Ingrida J. – Dukra jau anksčiau skundėsi įvairiausiais negalavimais, dėl kurių kreipėsi į gydytojus. Niekas daug mums neaiškino, o gal tik dukra nenorėjo sakyti tiesos. Bet vieną dieną ją ištiko insultas ir dėl to buvo paguldyta į ligoninę. Komos būklės išbuvo parą ir kitos dienos rytą išgirdome: apgailestaujame, mirė."
Ingrida J., dalydamasi savo skausmu, mano, kad viskas galėjo būti kitaip. Jos skausmą aštrina ir laidotuvės.
"Noriu kalbėti apie kitą skaudų ir man nesuprantamą dalyką. Liko dukters du vaikučiai, mergytė ir berniukas, trejų ir ketverių metų, kuriais dabar rūpinamės mes, seneliai, ir, aišku, jų tėtis", – tyliai kalba moteris.
Mažamečiai laidotuvėse netinka
Ingrida J. pasakoja, kaip mirties paliestus senelius suskubo konsultuoti psichologai, socialiniai darbuotojai.
"Jie sakė, kad maži vaikai negali dalyvauti savo mamos laidotuvėse. Jiems nevalia matyti, kaip bus laidojama jų mama, nes tai gali neigiamai paveikti vaikučių psichologinę būklę ar mąstymą", – specialistų patarimus perteikia Ingrida J.
Jos nerimą stiprina jau kitų, po laidotuvių sutiktų psichologų patarimai. Kai kurių specialistų nuomone, laidotuvės – tai atsisveikinimo ritualas, per kurį artimieji kažkiek susitaiko su netektimi ir atsisveikina su mylimu žmogumi.
"Man sakė, kad lygiai taip pat ir vaikui galima leisti, jei ne visame procese, tai bent kažkiek dalyvauti laidotuvėse ir atsisveikinti su brangiu žmogumi", – šie žodžiai įstrigo Ingridai J.
Kitų psichologų nuomone, vaikams pasakyti apie artimųjų mirtį būtina. Ilgainiui vaikai vis vien pajaučia, kad gyvenimas keičiasi, nebemato tėvelio ar mamytės. Nevesti vaikų į laidotuves verta tik išskirtiniais atvejais, kai aplinkybės ypač komplikuotos.
Kaip elgtis toliau?
"Tai ką mums dabar daryti? Laidojant mano dukrą, vaikučių mamą, jie žaidė mokykloje nieko nesuprasdami ir neįtardami. Mūsų skausmas labai didelis ir kuo toliau, tuo sunkiau visa tai slėpti. Vaikai dar tikrai maži ir, atrodo, nieko nesupranta, tačiau aplinka daro savo", – klausia ir guodžiasi Ingrida J.
Vyresni vaikai mažyliams sako: "Ei, tavo mama mirė", arba klausia, kur ji, ar vis dar serga. Mažoji anūkė jau klausė močiutės, kodėl mamytė mirė, kada ji sugrįš, kas yra mirtis.
"Toliau konsultuojamės su psichologais dėl tinkamų atsakymų vaikams. Tik kuo tolyn, tuo sunkiau yra sakyti netiesą ar kažką abstraktaus. Nenoriu ir pagalvoti, kas bus, kai paaugę vaikai pasakys, kad visai neatsimena, kada mama mirė, neatsimena jos laidotuvių ir apskritai, kokia ji buvo. Manau, kad padarėme klaidą, kurios neįmanoma ištaisyti", – svarsto gedinti dviejų mažamečių močiutė Ingrida J.
Komentaras
Indrė Vaidelienė, psichologė
Melas atneša daug sumaišties į vaiko vidinį pasaulį, ir tai gali turėti neigiamų padarinių. Nesvarbu, kokiais žodžiais bus aiškinama apie mirtį, svarbu, kad vaikas suprastų, kad tai gyvenimo pabaiga. Trejų–penkerių metų vaikai mirtį suvokia kitaip. Jie gali manyti, kad mamytė ar tėvelis užmigo ir mirties nesuvokia kaip negrįžtamo proceso. Todėl svarbu paaiškinti, kas yra mirtis ir kad mamytė ar tėvelis negrįš.
Yra svarbu pasikalbėti su vaiku ir nepalikti jo nežinioje. Kiekvienas likęs tėvas ar mama galėtų paaiškinti pagal savo gyvenimo suvokimą ar religinius įsitikinimus, pateikdamas informaciją suprantamai pagal vaiko amžių. Pranešti apie vieno tėvų mirtį vaikui reikėtų švelniai, savoje aplinkoje, niekur neskubant, atsakant į mažyliui kylančius klausimus.
Norint, kad laidotuvės neišgąsdintų vaiko, reikėtų prieš jas vaiką supažindinti, kas tai yra, kaip viskas vyks. Paaiškinti, kad gali būti žmonių, kurie verks ir kad jis irgi gali verkti, jei jam norėsis. Jei sunku apsispręsti, ar vestis vaiką į laidotuves, galima aptarti situaciją ir kylančias baimes su specialistu. Tai padės pačiam suaugusiajam pasijusti ramiau ir tvirčiau.
Nepatarčiau slėpti nuo vaiko vieno iš tėvų mirtį ir suteikti netikrą viltį, kad vaikas mirusįjį dar kada nors pamatys. Bet jei jau yra taip, kad miręs tėtis ar mama palaidotas, patarčiau pasirinkti tinkamą laiką ir aplinką pranešti vaikui šią žinią vaikui.
Patarčiau netektį išgyventi kartu, vaiką palaikant ir primenant, kad jūs visada būsite šalia, kai jam jūsų prireiks. Paskatinkite vaiką išsakyti kylančius neigiamus jausmus, paaiškinkite, kad taip jaustis normalu, kad neigiami jausmai laikui bėgant mažės. Iškilus sudėtingesnėms problemoms ar vaiko gedėjimui užsitęsus, pasikonsultuokite su specialistu.
Naujausi komentarai