Pereiti į pagrindinį turinį

Ko odai reikia vasarą?

2014-08-01 05:00
DMN inf.
Ko odai reikia vasarą?
Ko odai reikia vasarą? / Shutterstock nuotr.

Ekstremaliausių išbandymų mūsų odai pažeria du metų laikai – žiema ir vasara. Tačiau jei žiemą, šalčių bijodamos, ir savo veido odą saugome labiau, tai vasarą elgiamės visiškai priešingai. Šiluma atpalaiduoja kūną, jaučiamės komfortiškai be jokių pastangų, tad ir apie odą vasarą dažniausiai tiesiog pamirštame.

Kaip prižiūrėti odą šiltuoju metų laiku ir kokie yra esminiai jos poreikiai, pasakoja grožio konsultantė Giedrė Eidukaitė. Juk kuo labiau oda rūpinsimės vasarą, tuo smagiau prieš veidrodį jausimės rudenį ir tuo mažiau pastangų reikės šalinti saulės bei karščio pasekmes.

Kremų naudojimas: pakeiskime, bet neatsisakykime

Viena didžiausių odos priežiūros klaidų vasarą – tapatinti prakaituojančią veido odą su drėgmės pertekliumi. Neva jei oda ir taip nuolat drėgna, jai nebereikia nei drėkinimo, nei jokio kito kremo. Tačiau į drėgną veidą turėtumėme reaguoti kaip į nuolat drėgmę prarandančią odą, kuriai reikia padėti – drėkinti ją iš išorės ir gerti daug vandens. Vasarą drėkinimas būtinas visų tipų odai.

„Tokia reakcija į karščius, kuomet dėl padidėjusio veido prakaitavimo nebenaudojama ne tik pudra, bet ir kremas, yra gana paplitusi. Tačiau tai – ne išeitis, – sakė G. Eidukaitė. – Teisingiausia būtų ne atsisakyti kremo, o pakeisti jį visiškai lengvučiu. Pagrindinis odos poreikis vasarą yra drėkinimas, todėl patarčiau rinktis drėkinamąjį, riebalų išsiskyrimą reguliuojantį bei matiškumo odai suteikiantį produktą. Pageidautina – kuo lengvesnės, fluido ar net šerbeto – konsistencijos“.

Kam odai reikia riebalų?

Dėl gausaus prakaitavimo ir suintensyvėjusios riebalinių liaukų veiklos (o tai yra gynybinė reakcija į karštį ir saulę) oda netenka ne tik drėgmės, bet ir riebalų, kurie drauge formuoja apsauginę hidrolipidinę odos plėvelę. Riebalų netekusi, savo apsauginę plėvelę pratiškai praradusi oda sausėja dar greičiau, todėl neprižiūrimai, papildomai nedrėkinamai, nemaitinamai odai gresia dehidratacija.

„Jei jaučiame, kad odai vien drėkinimo nepakanka, atkurti drėgmės ir riebalų pusiausvyrą padės maitinamosios priemonės, taip pat įvairūs vitaminais papildyti serumai. O kad oda neatrodytų pernelyg riebi ir nevargintų, maitinamuosius kremus ar kaukes geriausia tepti nakčiai“, – patarė specialistė.

Saulė odai – ne draugė

Vasarą būtina saugotis nuo žalingo aplinkos poveikio, tačiau vėjas, dulkės, oro tarša gatvėse – anaiptol ne didžiausias odos priešas. Vasarą odai labiausiai kenkia ultravioletiniai (UV) spinduliai. Ir jei moteris šiltuoju metų laiku nei pudra, nei kremu teptis nebenori, odai į nelygią kovą su saule tenka stoti pačiai vienai, ir dar kai jos apsauginė hidrolipidinė plėvelė – visiškai susilpnėjusi.

Ultravioletinių spindulių žala – įvairi ir, kas blogiausia, ilgalaikė – kaupiamojo pobūdžio, nes oda „atsimena“ ir sumuoja visų gyvenimo metų patirtis. Tad kuo mažiau prastos patirties ir prisiminimų ji sukaups, t. y. kuo mažiau agresyvių saulės vonių patirsime, tuo mažesnių pasekmių galime laukti ateityje.

Viena staigiausių odos reakcijų į saulę – viršutinių odos sluoksnių nudegimai. Plika akimi mažiau pastebimus, tačiau dėl to ne mažiau pavojingus procesus sukelia giliau į odą besiskverbiantys UV spinduliai, kurie greitina senėjimo procesus ir net gali turėti įtakos vėžiniams susirgimams, taip pat genetiniams pakitimams ląstelių lygmenyje. UV spinduliai sendina odą ir jei per vasarą neskiriama pakankamai dėmesio apsaugai, rudenį raukšlelės tampa ryškesnės, gali atsirasti pigmentinių dėmių, kurias šalinti prireiks ne tik specialių priemonių, bet ir specialisto pagalbos.
„Todėl bene svarbiausia kosmetikos priemonė vasarą – dieninis kremas su mažiausiai 30 SPF stiprumo apsauga. Šviesiai, strazdanotai ir kapiliarinei odai rekomenduojami kremai su 50 SPF“, – pabrėžė G. Eidukaitė.

Jei oda „supyko“

Drėgmės ir apsaugos (hidrolipidinės plėvelės) netekusi, išsausėjusi oda gali tapti jautri ir dirgli, todėl jei taip nutiko, šią, laimei, laikiną problemą išspręsti pakaks skiriant odai daugiau dėmesio ir laiko. Pirmiausia – venkime visko, kas odą dar labiau išsausintų: saulės, karšto oro (pvz., saunos), taip pat chloruoto baseinų vandens, kietųjų dalelyčių turinčių šveitiklių bei ant odos kietėjančių kaukių, taip pat nuriebalinančių ar alkoholio turinčių kosmetikos priemonių. Jautrios odos priežiūrai prireiks drėkinamojo kremo su UVF dieną, o naktį – maitinimo, kuris padėtų atkurti apsauginį hidrolipidinį sluoksnelį. Daugiau dėmesio reiktų skirti odai apie akis ir kaklui, kur riebalinių liaukų yra žymiai mažiau.

Jautrią odą gali dirginti net vanduo iš čiaupo, todėl ją geriau prausti pirktiniu geriamuoju ar distiliuotu vandeniu. Rinkimės švelnesnes prausimo priemones: pienelius, putas. Geliai dažniausiai skirt riebios odos valymui, jie smarkiau sausina, todėl jei oda išsausėjusi, gelių reikėtų vengti.

Vienintelis odos tipas ir būklė, kurios priežiūrai vasarą kosmetikos reikia mažiau, yra normali oda. Jai pakanka drėkinimo ir, žinoma, apsaugos nuo UV spindulių dieną.
Jei oda riebi, rekomenduojama daugiau dėmesio skirti jos valymui. Vasarą suaktyvėja riebalinių liaukų veikla, todėl jei šaltuoju metų laiku oda su specialia priemone paprastai būdavo prausiama vieną kartą per dieną, tai vasarą šios procedūros gali prireikti du kartus – ryte ir vakare.

Saulės vonios spuoguotai odai nerekomenduojamos

Mūsų klimato zonai būdinga išsiplėtusių kapiliarų problema. Vasarą kapiliarus reiktų tonizuoti bei pastiprinti specialiomis kapiliarinei odai skirtomis priemonėmis. Kapiliarams UV spinduliai ypač kenkia,  nes ardo jų sieneles, kapiliarai išsiplečia ir jų tinklas tampa dar ryškesnis, todėl dieną naudoti rekomenduojamos  priemonės su 50 SPF.

Populiarus ir vis dar labai gajus mitas – neva saulės spinduliai gydo spuogus. Išties, nedideli ultravioletinių spindulių kiekiai pagreitina žaizdelių gijimą. Vis dėlto tai, kad vasarą spuoguota oda atrodo tarsi gražesnė ir sveikesnė, tarsi pasitvarkiusi savaime, tėra optinė apgaulė. Spuogelius maskuoja ir odos spalvą tolygesnę padaro įdegis. Be to, dėl reakcijos į saulę padidėja raginis odos sluoksnis, oda kiek sustorėja, todėl ir spuogeliai matyti mažiau. „Vis dėlto jei saulės per vasarą nesisaugota, pvz., aknė rudenį „pabunda“ visa jėga dėl sukauptų laisvųjų radikalų, kurie stiprina uždegiminius procesus. Tad ir spuoguotai odai vasarą saulės reikia minimaliai“, - sakė „The Body Shop“ konsultantė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų