Tai pavyko dėl glaudaus donorystės ir transplantacijos proceso dalyvių bei visuomenės bendradarbiavimo ir atsidavimo:
– NTB specialistai dirbo 24/7 režimu arba 8 tūkst. 784 valandas per metus, iš kurių 4 tūkst. 100 buvo ypač intensyvios, reikalavusios glaudaus bendradarbiavimo su imunologais ir kitais laboratorijų specialistais, greitosios pagalbos vairuotojais, policijos pareigūnais, VSAT ir LR KOP pilotais.
– 3 regioninių donorystės centrų koordinatoriai ir 23 donorinių ligoninių gydytojai Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje donorų paruošimui bei išlaikymui skyrė daugiau nei 1 700 valandų profesionalaus darbo.
– 114 Donorų Artimųjų šeimų ištarė „taip“ organų donorystei.
– Laboratorijų specialistai ištyrė beveik 900 mėgintuvėlių, užtikrindami, kad donoro organai galėtų keliauti link transplantacijos arba, deja, procesas turėjo ir nutrūkti.
– Karinių oro pajėgų pilotai net 3 kartus donorinius organus skraidino Lietuvos ribose ir 2 kartus – iš užsienio, o užsienio lėktuvai su gydytojų komandomis iš Vokietijos, Šveicarijos, Austrijos, Lenkijos, Kroatijos ir Vengrijos Lietuvoje leidosi net 26 kartus ir kilo vėl į savo šalis su donoriniais organais.
– Lenkijos greitosios pagalbos automobiliai su gydytojų komandomis 80 kartų kirto Lietuvos-Lenkijos sieną ir nuvažiavo beveik 40 000 kilometrų, apytiksliai vieną kartą apvažiavo Žemę ties pusiauju, kad donoriniai organai išgelbėtų gyvybę jų šalyje, nes Lietuvoje tuo metu nebuvo recipientų, kuriems tiktų dovanotas organas.
Daug valandų? Daug kilometrų? Daug žmogiškųjų resursų? Tikrai – ne. Juk nėra nieko brangiau nei išsaugota žmogaus gyvybė, o pernai pavyko sukurti net 586 stebuklus: 521 Lietuvoje ir 65 užsienyje.
Pranešimo siuntėjų nuotr.
Ypatingas rodiklis
„Kiekviena sritis turi savo matavimo rodiklius. Audinių, ląstelių ir organų donorystės matavimo vienetas yra efektyvių donorų skaičius milijonui gyventojų. Efektyvus donoras, tai miręs žmogus, kuriam konstatuota smegenų mirtis ir iš jo paimtas nors vienas organas ar audinys, sergančio žmogaus gyvybei išgelbėti. Šis rodiklis „matuoja“ donorystės ir transplantacijos lygį kiekvienoje šalyje ir Europos bei pasaulio mastu. Praėjusiais metais visuomenės ir tiesioginių donorystės proceso dalyvių susitelkimas padėjo pasiekti aukštą rodiklį – 23,5 mln. gyventojų. Ačiū kiekvienam asmeniškai ir visiems kartu, kad kartu tiesiame tiltus gyvenimui“, - sako NTB vadovė Audronė Būziuvienė.
„Tylus apkabinimas ir nuoširdi padėka visų Donorų Artimiesiems. Jūsų ištartas „taip“ padovanojo gyvenimo viltį sunkiai sergantiems. Tikimės, kad šis apsisprendimas palengvins ir Jūsų netekties skausmą“, – sako NTB vadovė Audronė Būziuvienė.
„Išskirtinis ačiū Regioninių donorystės paslaugų koordinavimo centrų ir 23-jų donorinių ligoninių komandoms: gydytojams ir slaugytojams. Jūsų profesionalus ir pasiaukojantis darbas, glaudus bendradarbiavimas lėmė 168 potencialių donorų užregistravimą – didžiausią skaičių per visą organų donorystės istoriją Lietuvoje. Ypatingai džiugina mažesnių ligoninių –LSMU Kauno, Marijampolės, Telšių, Tauragės, Utenos, Visagino, Alytaus indėlis.“
Daugiau transplantacijų
Daugiau efektyvių donorų – daugiau transplantacijų. 2024 metais atlikta net 521 transplantacija – 13 proc. daugiau nei ankstesniais metais.
Pernai dviejuose transplantacijos centruose – LSMUL Kauno klinikose ir VUL Santaros klinikose – buvo atliktos:
– 108 inkstų transplantacijos (keturi vaikai), tarp jų septyni iš gyvų donorų (vienas vaikas).
– 20 kepenų transplantacijų.
– 8 širdies transplantacijos (1 vaikas).
– 3 plaučių transplantacijos.
– 80 ragenų transplantacijų.
– 302 kamieninių kraujodaros ląstelių transplantacijos: 138 alogeninės (15 vaikų) ir 164 autologinės (šeši vaikai).
Lietuva tapo Europos organų donorystės sostine 2024
Lietuva ir NTB kartu su Europos Tarybos Europos vaistų kokybės ir sveikatos priežiūros direktoratu (EDQM) organizavo 23-ąsias Europos organų, audinių ir ląstelių donorystės dienas. Renginys, vykęs spalio 4-5 dienomis, pasklido iš Lietuvos į visus Europos kampelius ir kvietė visus tarti TAIP organų donorystei. Renginį Vilniuje įprasmino 2 081 asociacijos Gyvastis žvakutė, skirta pagerbti Donorus ir jų Artimuosius ir 63 pastatai visoje Lietuvoje nusidažę žalia spalva – organų donorystės ir transplantacijos simboliu. Tą ypatingą dieną Gyvasties iniciatyva žvakutės liepsnojo net 56-iuose Lietuvos miestuose ir miesteliuose, jungdamos žmones į šviesos ir vilties tiltą – bendrystę, kuriančią gyvenimus.
Minint Europos organų donorystės dieną į tarptautinę konferenciją Tieskime tiltus gyvenimui Vilniaus universitete susirinko organų donorystės ir transplantacijos proceso dalyviai, donorų artimieji, recipientai bei svečiai iš užsienio. Ši diena tapo galimybe ne tik dalintis žiniomis, gerąja patirtimi, įžvalgomis, bet ir išreikšti padėką visiems, kurie savo kilniu darbu ir sprendimais suteikia viltį gyventi.
Situacija suvaldyta
Po 2022 metais ištarto teiginio „numanomas organų donorystės sutikimo modelis“ NTB per 2023 metus sulaukė beveik 5 tūkst. nesutikimų audinių, ląstelių ir organų donorystei po mirties. Artimųjų atsisakymas dovanoti mirusiojo organus transplantacijai kai kuriais mėnesiais siekė net 60 procentų. Šiandien didžiuodamiesi sakome – 2024 metais ši tendencija buvo suvaldyta. Tam buvo organizuotos kelios tęstinės socialinės akcijos, daugybė susitikimų, paskaitų, o LRT žiūrovus prie ekranų prikaustė keturių dalių dokumentinis filmas „Prisikėlimas“. Kiekvienas žingsnis buvo skirtas tam, kad žmonės išgirstų, suprastų ir tartų „taip“ organų donorystei.
„Visuomenei kasdien siuntėme žinią ir buvome išgirsti: užregistruoti vos 89 nesutikimai, o apklausų rezultatai rodo, kad 80 proc. Lietuvos gyventojų pritaria organų donorystei ir net 2 365 gyventojų užpildė sutikimus gauti donoro kortelę – priėmė sprendimą po savo mirties audinius, ląsteles ir organus dovanoti transplantacijai. Bet negalime sustoti, nes artimųjų atsisakymas mirusiojo organus dovanoti transplantacijai vis dar neramina – jis siekia 38,85 proc. Tad siųsti žinią turime kiekvieną dieną, nes tikimės sulaukti grįžtamojo ryšio – supratimo ir pritarimo – ištarto Taip“, – sako NTB vadovė.
Laukiančiųjų transplantacijos skaičiai nesikeičia
Šiuo metu transplantacijos laukia beveik 700 žmonių. Tarp jų: 130 – inksto, 86 – kepenų, 53 – širdies, 4 – plaučių, 3 – širdies-plaučių komplekso, 1 kasos-inkstų komplekso, 180 – ragenų, 231 – kaulų čiulpų transplantacijos. Iš jų – 32 vaikai.
Pritarimas organų donorystei nieko nekainuoja, bet gali sukurti net 7 stebuklus – išsaugoti gyvybę ar pagerinti sveikatą transplantacijos laukiantiems žmonėms. Kviečiame išreikšti pritarimą organų donorystei – tai padaryti galite užpildę prašymą internetu ntb.lt svetainėje arba bet kurioje Camelia, Eurovaistinė arba Gintarinė vaistinė vaistinėje.
Naujausi komentarai