Pereiti į pagrindinį turinį

Alaus rinka Lietuvoje: kas išliks, o kas kris?

2009-01-26 20:46
Alaus rinka Lietuvoje: kas išliks, o kas kris?
Alaus rinka Lietuvoje: kas išliks, o kas kris? / Diena Media archyvo nuotr.

Mažoje Lietuvos rinkoje lyderiaujančias pozicijas alaus gamybos sektoriuje užėmė bendrovės „Švyturys – Utenos alus” ir „Kalnapilis”. Deja, sudėtinga išsilaikyti mažesniąją rinkos dalį užimančioms bendrovėms - „Gubernijai”,  „Ragučiui“ ir „Rinkuškiams“. Dabartiniu ekonomikos ciklo metu sumažėjus vartojimui, bendrovės toliau vykdo gamybą. Kyla klausimas kas išliks, o kas kris?

Pagal Lietuvos aludarių asociacijos duomenis, 2008 m. kiekvienam Lietuvos gyventojui teko 5,2 litro stipriųjų gėrimų, 1,80 litro vyno ir 4,4 litro alaus. Akivaizdu, kad alkoholio vartojimo struktūroje dominuoja stiprūs gėrimai. Tačiau šiais metais šie skaičiai ženkliai koreguosis, mat padidintas alkoholio akcizas lemia didesnę produkcijos kainą. Dėl šios priežasties, vartotojai linkę rinktis nelegalius gėrimus, kurių tarpe daugiau pasitaiko stipriųjų gėrimų. Iškyla grėsmė kompanijoms, užsiimančioms alaus gamyba, kurios rinkoje užima mažą dalį ir nesugeba konkuruoti su „milžinais“, rašoma Finansų maklerio įmonės „Finhill“ komentare.

Nesunku pastebėti, kad tiek 2006 m., tiek 2007 m. biržoje listinguojama alaus darykla „Gubernija” priskaičiavo nuostolius, kurie praeitų metų rugsėjo mėn. siekė net virš 3 mln. litų. Vadovaujant R. Dunauskui "„Gubernija" tik klimpo į skolas, augo jos nuostoliai. Keista būtų nepastebėti, kad  įmonei nesisekė net tuo metu, kai rinkoje daugelis kompanijų klestėjo. Šiuo metu įmonei vadovauja P.Stumbrys, kuris vargu ar sugebėjo „išsrėbti“ buvusių kolegų „purvą“. Sunku tikėtis, kad greitu metu skelbiami praeitų metų ataskaitiniai duomenys pasitaisys, mat finansinės skolos viršija 15 mln. litų, o išmokos didesnės už pajamas. Nenuostabu, kad įmonė nesugeba optimizuoti savo veiklos.  

Šiandien bendrovė „Gubernija” vis sunkiau konkuruoja rinkoje juolab, kad  nesutarimai tarp akcininkų ir dažna vadovybės kaita neduoda tinkamo rezultato ir saugios strategijos. Rinkos dalyviai nėra tikri ir dėl dabartinio kompanijos vadovo, kuris per daug optimistiškai nusiteikęs šiuo įmonei sunkiu laikotarpiu. Kyla klausimas, kaip vadovas gali tikėtis eksporto didinimo ir plėtros į naujas rinkas, kai bendrovė dirba tik 4 dienas per savaitę bei mažina darbuotojų skaičių. Visame vartojamų prekių sektoriuje yra sumažėjusi paklausa todėl maži užsakymai nepadengtų eksporto sąnaudų, pastebi „Finhill“.

Viena didesnių eksporto šalių Afrika šiuo metu įmonei nekelia pasitikėjimo dėl atsiskaitymų. AB „Gubernija“ gamyboje naudojami įrenginiai kaip ir nekilnojamas turtas yra įkeisti bankams, tad ateities perspektyvos miglotos. Juolab, kad vis tebesitęsia intrigų šleifas dėl dar 2006 m. buvusio vadovo R. Dunausko parduotų įrengimų ir po šia diena negautų pajamų.

Vyriausybės programoje (2008-2012 m.) numatyta uždrausti alkoholinius gėrimus pilstyti į tarą. Tokiu atveju, mažoms alaus darykloms gali kilti grėsmė dėl pilstymo linijų, kurios šiai dienai pritaikytos didesnės taros produkcijai. Tokioms kompanijoms kaip „Gubernija”, „Ragutis” ar „Rinkuškiai“ su didžiaisiais aludariais tektų konkuruoti, gaminant išskirtinį alų didesne kaina. Neabejotinai kyla grėsmė kažkam pasiraukti iš rinkos ar bent jau ieškoti partnerių susijungimui.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų