Latvijos vyriausybei nacionalizavus "Parex" banką, vis daugiau žvilgsnių krypsta ir į mūsų šalies vietos kapitalo bankus. Apie krizės kirčius ir finansų sektoriaus perspektyvas kalbamės su Ūkio banko valdybos pirmininkė Edita Karpavičienė.
– Pasaulio finansų rinką šiuo metu krečia viena banko griūtis po kitos. Praėjusią savaitę buvo nacionalizuotas antras pagal dydį Latvijos bankas "Parex". Ar tikėtina, kad kurie nors mūsų šalies bankai galėtų bankrutuoti ir juos galbūt tektų gelbėti valstybei?
– Nematau būtinybės diskutuoti dėl bankroto grėsmės, nes ji nepagrįsta. Lietuvoje imtasi reikalingų veiksmų, kad tai neįvyktų, ramina ir mūsų oficialių įstaigų pozicija. Nėra pagrindo tuo abejoti. O gandai labai pavojingi bankų sistemai.
– Kaip vertinate mūsų šalies komercinių bankų padėtį, kai finansų krizė vis dar renkasi naujas aukas?
– Dabartinę mūsų šalies finansų rinkos padėtį lėmė už Atlanto nepakankamai atsakingai vykdyta skolinimo politika. Tikėtis, kad JAV kilusi finansų krizė mūsų nepalies, būtų buvę naivu. Atsirado didžiulis nepasitikėjimas tarp bankų. Dabar tenka dažniau atsakyti į klientų klausimus, susijusius su jų asmeninėmis santaupomis. Ilgiau trunka ir derybos dėl verslo projektų.
Lieka tikėtis, kad pasaulio finansų sektoriui gelbėti mestos didžiulės sumos, skaičiuojamos trilijonais JAV dolerių, padidins bankų tarpusavio pasitikėjimą. Tikimės, kad kamštis kokiu nors būdu bus išmuštas ir bankai ims vieni kitiems skolinti. Priešingu atveju iš krizės eisime ilgiau, nei galima tikėtis. Bet kuriuo atveju turėsime išgyventi šį laikotarpį. Svarbu nepanikuoti. Iš tiesų nė viena finansų institucija neapsaugota nuo vadinamojo domino efekto – vienoje šalyje prasidėję sunkumai turėjo įtakos visiems. Tačiau kad tarptautinėse finansų rinkose taip keistis skolinimosi sąlygos, nesitikėjome.
– Ar mažiems bankams tokiomis aplinkybėmis kyla didesnė grėsmė išnykti iš finansų rinkos žemėlapio nei didiesiems?
– Bankų veiklos rezultatai priklauso nuo jų strategijos, akcininkų tikslų, nuo priimtų sprendimų. Tokiomis aplinkybėmis nelabai svarbu, esi didelis ar mažas. Visi esame labai svarbūs vieni kitiems. Būtina sugrąžinti pasitikėjimą finansų rinka. Žmonės turi pajusti, kad jie gali savo pinigus patikėti bankams, nes šie sugeba juos tinkamai ir efektyviai investuoti. Be abejo, pasauliniai bankai labiau susiję su tarptautinėmis rinkomis, daugiau dalyvauja tarptautinio skolinimo ir skolinimosi procesuose. Mažesni bankai labiau orientuoti į vietos klientus, šalies vidaus rinką.
Tačiau ženklai, kad pasaulio ir Lietuvos ekonomikos augimas lėtės, nepasirodė nei vakar, nei užvakar – tai bankas prognozavo ir tam ruošėsi.
– Kokią nuomonę galima susidaryti apie investuotojų pasitikėjimą Ūkio banku žvelgiant į banko akcijų kainą?
– Dabar bankų veiklos rezultatai, veiklos rodikliai ir akcijų kaina neatitinka normalių ekonomikos dėsnių. Paprastai šie rodikliai koreliuoja, o dabar yra priešingai. Nuosmukio laikotarpiu visada gerai investuoti ir visada blogiausia parduoti. Dabar labai tinkamas metas tiems, kurie turi galimybę investuoti ilgesniam laikui. Tendencijos, kurias matome biržoje, mūsų nestebina – viskas susiję su bendru nepasitikėjimu finansų sektoriumi. Tikimės, kad padėtis pagerės pavasarį, tada galbūt raudoną spalvą, rodančią akcijų vertės kritimą, pakeis žalia.
– Ūkio banko grynasis pelnas šiemet išaugo 31 proc., iki 89,4 mln. litų. Esant sudėtingai padėčiai pasaulio finansų rinkose tai neblogas rezultatas. Kokia tikimybė išlaikyti įgautą pagreitį?
– Džiaugiamės, kad turime nuolatinių klientų, kurie su mumis yra nuo pirmųjų banko dienų. Galėjome prisidėti prie jų projektų įgyvendinimo, prie jų sėkmės istorijų. Tiesa, šiandien taikome griežtesnes kreditavimo sąlygas nekilnojamojo turto ir transporto sektoriams. Tačiau nė vienam sėkmingam projektui neatsukame nugaros. Kitų metų mūsų pelnas priklausys nuo visos šalies ir verslo situacijos.
– Ūkio bankas – vienas didžiausių lietuviško kapitalo bankų, į kurį pastaruoju metu žvalgosi rimti investuotojai. Su kuo vyksta derybos ir kokia tikimybė banką perleisti stambiai finansų institucijai?
– Potencialių investuotojų žvilgsnius traukiame, nes esame pripažinta viena likvidžiausių bendrovių, Ūkio bankas laikomas patraukia investicija. Dėl bendradarbiavimo su investuotojais sprendimus gali priimti mūsų akcininkai. Mano žiniomis, konkrečios derybos šiuo metu nevyksta. Jeigu tokios ir vyktų, dabar jums negalėčiau pasakyti, nes laikomės taisyklės apie esminius įvykius pranešti visiems rinkos dalyviams vienu metu.
– Skolų išieškojimo bendrovės ir kai kurios finansų institucijos užsimena apie didėjančias skolininkų gretas. Ką rodo jūsų banko vadinamieji juodieji sąrašai?
– Pripažįstu, kad padėtis rinkoje keičiasi, juntamos tam tikros tendencijos, bet dramatiškų ar labai drastiškų pokyčių nėra. Juolab kad išduodami paskolas laikomės gana griežtų ir konservatyvių principų. Be to, visos paskolos gerai apdraustos užstatu. Suvokiame padėtį rinkoje ir esame pasirengę ieškoti sprendimų su klientais, jeigu jie patiria sunkumų ir negali laiku vykdyti finansinių įsipareigojimų.
Naujausi komentarai