Pereiti į pagrindinį turinį

Eglių pardavėjų ambicijos – užkariauti užsienį

2013-12-17 12:08

JAV Kalėdų eglučių asociacijos duomenimis, pernai šioje šalyje parduota 24,5 mln. eglučių už 1 mlrd. JAV dolerių. Atrodo, kad toks gana neįprastas darinys, vienijantis eglaičių augintojus bei pardavėjus, netruks susiburti ir Lietuvoje.

R. Vilimo / BFL nuotr.

JAV Kalėdų eglučių asociacijos duomenimis, pernai šioje šalyje parduota 24,5 mln. eglučių už 1 mlrd. JAV dolerių. Atrodo, kad toks gana neįprastas darinys, vienijantis eglaičių augintojus bei pardavėjus, netruks susiburti ir Lietuvoje.

Nori verslo, ne smulkmės

Tokios organizacijos esą reikėtų, kad Lietuvos eglių augintojai galėtų tapti rimtais verslininkais. Daugiau kaip dvidešimtmetį eglaites auginantis Kauno rajono verslininkas Eduardas Mačys anksčiau ne kartą bandė suvienyti augintojus į asociaciją, bet vis nesėkmingai. O dabar, kai pardavėjų atsirado daugiau nei augintojų ir eglaites realizuoti vis sunkiau, E.Mačys pasakojo sulaukiantis pasiūlymų, kad pagaliau eglių plantacijų savininkams reikia susiburti į draugiją. Kam tokia asociacija reikalinga? Kad eglių verslu užsiimantys žmonės galėtų ne tik mokytis vieni iš kitų ar dalytis sėklomis, bet ir eksportuoti kalėdinius spygliuočius svetur.

"Palyginti su kitomis valstybėmis, kur auginamos eglutės, Lietuvoje toks verslas dar nesusikūrė. Tai labiau saviveikla, palaida bala. Juk verslas turi turėti prekybos ir auginimo drausmę", – apgailestavo E.Mačys.

Jis pripažino, kad verslo sezoniškumas, kai eglėmis rūpiniesi ištisus metus, o parduoti joms turi vos mėnesį, apriboja verslininkų galimybes, tačiau neabejojo, jog eglių augintojai nesunkiai rastų partnerių, kurie pirktų jų kalėdinius medžius ir Vokietijoje ar Švedijoje. Tik tokie užsakymai skaičiuojami bent tūkstančiais eglių, o atskiri augintojai dabar gali pasiūlyti vos kelis šimtus.

Egles jau eksportuoja

Verslininkui Daivanui Pranciuliui, įmonės "Baltic X-mas Trees", įsikūrusios Joniškio rajone, savininkui, pavyko sukurti kalėdinių eglučių pramonę. Iš 130 hektarų plantacijoje pasodintų 750 tūkst. eglučių 60 tūkst. spygliuočių šiemet išvažiavo į Skandinavijos šalis, Didžiąją Britaniją ir Estiją. Verslininkas suskaičiavo, kad jau nuo 2015 m. kasmet eksportuos po 100 tūkst. eglaičių. Jis sakė, kad partnerių rasti nesunku, jei tik užaugini kokybiškų eglių, tačiau patikino, kad jei eglių augintojai ir susivienytų į organizaciją, vargu ar toks darinys padėtų eksportui. Anot jo, kur kas vertingiau būtų sukurti klasterį.

"Žinoma, galima vienytis, bet manau, kad Lietuvos medelynai yra per maži. Kai vienas augina 200, o kitas – 500 eglių, eksportuoti sunku. Lietuvai reikia vienos vietos, kuri supirktų egles ir parduotų jas užsieniui. Užsakovai nežais pirkdami po kelias egles iš skirtingų medelynų. Atvažiavę iš Anglijos, jie nori pamatyti visą lauką eglių ir apžiūrėti, kaip jos išaugusios", – komentavo D.Pranciulis.

Iš D.Pranciulio plantacijų medeliai iškeliauja rugpjūtį, o Lietuvoje, medelynų vadovų teigimu, kalėdinė prekyba paprastai trunka mėnesį, vos prasidėjus gruodžiui. Nors trumpas, bet aktyvus darbymetis nereikalauja papildomų darbuotojų. E.Mačio teigimu, toks verslas priklauso šeimoms: prekyvietėse šalia didžiųjų parduotuvių prekybos vietas dažniausiai išsiperka marčios, sūnūs ir dukros, o ir jo medelyne gruodį pluša šeima. Anot jo, įtraukti į apskaitą spygliuočių realizaciją sudėtinga, todėl eglių prekyba besiverčiantys verslininkai nepasitiki svetimais pardavėjais, kurie gali padidinti kainą ir neparduoti per brangių eglių.

"Papildomų darbuotojų eglių augintojams ir pardavėjams paprastai neprireikia. Nors valstybiniai medelynai prieš Kalėdas sukviečia daugiau darbuotojų, vos darbų sumažėja, išleidžia juos atostogų", – komentavo E.Mačys.

Eglės – malonus pomėgis

Eglučių plantacijų Semeliškėse, Elektrėnų rajone, savininkas Kazimieras Šiaulys sakė, kad, nors gaunamos pajamos sąnaudas ir padengia, pagrindiniu pajamų šaltiniu eglaičių verslo jis nepavadintų, tai esą daugiau sezoninis pomėgis. Anot jo, eglių auginimas naudingas ir kuo didesnė plantacijose užaugintų eglių pasiūla, tuo mažesnė tikimybė, kad gyventojai puls kirsti medžių savavališkai. Už eglutes jis prašo ir simbolinės kainos, visos eglės perpardavinėtojams kainuoja po 8 litus, neatsižvelgiant į jų dydį ar tankumą. Tačiau pirkėjai vertina eglių išvaizdą, tad prekybininkai nustato ir atitinkamą kainą, taigi, už eglutę, kurią nusikirto už 8 litus, prašo ir 50-ies.

"Didelio verslo iš kalėdinių eglių nepadarysi. Bent jau man tai daugiau bendravimas su pirkėju. Jau daug metų sulaukiu tų pačių klientų, todėl neskaičiuojame pelno, kurį už mūsų eglutes prekybos vietose gauna perpardavinėtojai. Smagu, kad bent prieš Kalėdas žmonės gali susikurti darbo vietą ir prisidurti pajamų", – komentavo K.Šiaulys.

Šiemet prekyba aktyvesnė

Eglučių pardavėjai į jo plantacijas šiemet nusikirsti gražiausių kalėdinių medelių atvažiavo dar lapkričio 20 d. Nuo tada didmenininkas K.Šiaulys sakė pardavęs apie pusantro tūkstančio spygliuočių, kai įprastai kasmet parduoda apie tūkstantį eglių.

E.Mačys, kurio medelyne galima rasti keturių rūšių spygliuočių – serbinių, sidabrinių, baltųjų eglių ir kėnių, sakė, kad dabar populiariausios brangiausios sidabrinės eglės, kurias išauginti trunka ilgiau. Dvidešimtmetį stebintis kalėdinių medelių madas, E.Mačys sakė, kad ruošiasi persiorientuoti į eglių vazonuose prekybą, nes būtent tokie spygliuočiai su šaknimis darosi vos populiaresni.

"Kažkada buvo populiarios ir plastikinės eglės, bet mes padidinome natūralių eglių asortimentą. Sidabrinių eglių rinkai pristatėme dar 1995–1996 m. Pamenu, kai pats pardavinėjau tokias eglutes, praeidami žmonės šnabždėdavo, kad naktį pavogiau jas iš parko, o dabar parduodu", – verslo pradžią prisiminė E.Mačys.

O štai iš augalų centro "Multiflora" gyventojai jau išpirko beveik visas kalėdines eglutes. Dalį jų medelynas pardavė aklai. Anot direktorės Ingos Ilonytės, vis daugiau pirkėjų eglę užsisako tiesiai į namus ar įstaigas nė neprašydami atsiųsti nuotraukų. Pavyzdžiui, aukščiausios, 2,5–3,5 m aukščio, eglės su pristatymu kainuoja apie 200 litų. Jų esą įsigyja įmonės, ambasados, viešbučiai – retas klientas gali tokio aukščio Kalėdų medį puošti namie.

Labiausiai išvystyta JAV eglių pramonė

JAV žurnalas "Time" skaičiuoja, kad eglučių pardavėjai kasmet parduoda 25–30 mln. spygliuočių, įdarbina apie 100 tūkst. darbuotojų ir uždirba daugiau kaip 1 mlrd. JAV dolerių.
JAV yra 15 tūkst. kalėdinių eglučių ūkių, kurie išaugina 350 mln. eglaičių. Aktyviausias eglaičių verslas yra Oregono, Šiaurės Karolinos, Mičigano, Pensilvanijos, Viskonsino ir Vašingtono valstijose.

Vis dėlto dirbtinės eglės JAV populiaresnės: 83 proc. amerikiečių namų puošia dirbtinės eglutės, kaip rodo JAV Kalėdų eglučių asociacijos duomenys.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų