Kur dingo ES pinigai, skirti Ignalinos atominei elektrinei (IAE) uždaryti, vis dar neaišku.
Tačiau Lietuva prašys Briuselio dar beveik tiek pat milijardų, kiek jau buvo numatyta iki šiol.
Vertins auditoriai
Atsakydamas į dienraščio klausimus naujasis IAE generalinis direktorius Osvaldas Čiukšys informavo, kad 2014–2020 m. elektrinei uždaryti iš ES fondų reikės dar 1,2 mlrd. eurų (apie 4,14 mlrd. litų).
Tai kone tiek pat, kiek iš europietiškų aruodų numatyta atseikėti per 2007–2013 m. Per šiuos septynerius metus uždaryti IAE skiriama 1,3 mlrd. eurų (apie 4,49 mlrd. litų).
"Numatoma, kad 2014–2020 m. gali reikėti dar apie 1,2 mlrd. eurų ES lėšų eksploatavimo nutraukimo projektams ir įmonės veiklai vykdyti", – taip trumpai O.Čiukšys atsakė į klausimą, kiek dar prireiks pinigų IAE uždaryti.
Naujasis direktorius nepanoro komentuoti, ar iki 2013-ųjų numatytųjų lėšų pakaks nutraukti eksploatavimui ir įmonės veiklai užtikrinti.
Tik pradėjęs dirbti kovo pradžioje O.Čiukšys tvirtino nežinąs, kur panaudotas beveik milijardas eurų, skirtų uždaryti IAE. "Pats nežinau, kur tas milijardas panaudotas. Kai atvažiuos ES auditoriai ir paklaus, kas nuveikta už milijardą eurų, jiems galėsiu parodyti tik išlietą betoną", – yra sakęs IAE direktorius.
Ar ES dar papildomai skirs tiek pinigų, kiek bus paprašyta, paaiškės tik po to, kai bus ištirta, ar skirti šimtai milijonų eurų buvo panaudoti pakankamai efektyviai, ar nebuvo išgrobstyti. Tai ir nustatys netrukus į Lietuvą atvyksiantys Europos Audito Rūmų atstovai.
Papildomų lėšų negarantuoja
Vokietijos koncernas "Nukem Technologies" jau trejus metus vilkina elektrinės uždarymo projektus. Pradėtos tik panaudoto branduolinio kuro saugyklos statybos. Bet vokiečių bendrovė iki šiol dosniai pildėsi kišenes avansais.
Lietuvoje baiminamasi, jog auditoriams nustačius, kad lėšos buvo panaudotos neefektyviai ar padaryta nusikalstamų pažeidimų, ES gali atsisakyti suteikti pakankamai pinigų iki 2020 m.
Eurokomisaras Algirdas Šemeta kol kas negalėjo pasakyti, ar ES tikrai duotų papildomų pinigų. Pasak jo, Lietuva jau kitąmet turės teisę kreiptis į bendrijos institucijas su prašymu gauti 1,2 mlrd. eurų 2014–2020 m. IAE uždaryti. "Toks prašymas būtų svarstomas", – tepasakė komisaras, negarantavęs, kad prašymas bus patenkintas.
Prokurorams ir kitoms specialiosioms tarnyboms yra perduota medžiaga apie IAE vykdytus viešuosius pirkimus. "Mūsų bendras interesas gauti atsakymus į klausimus dėl trejus metus vėluojančios branduolinio kuro saugyklos statybos ir dėl 1 mlrd. eurų panaudojimo", – teigė O.Čiukšys.
Darbai laiku nebaigti
"Tik skaidrus ir efektyvus lėšų naudojimas gali mums užtikrinti papildomą finansavimą po 2013 m.", – įsitikinęs IAE vadovas.
Pasak jo, panaudoto branduolinio kuro saugyklos projekto įgyvendinimas pratęstas iki 2011 m. kovo 28-osios. Kietųjų radioaktyviųjų atliekų saugojimo kompleksas turėjo būti baigtas pernai lapkritį, tačiau darbai dar tęsiasi.
"Esame suformavę savo poziciją ir artimiausiu metu pradedame derybas su "Nukem". Iki derybų ir vykstant deryboms susilaikysime nuo detalesnių komentarų", – teigė O.Čiukšys.
Paklaustas, kas atsakingas už neveiklumą ir projektų vilkinimą, IAE vadovas tikino, kad į tai "turi atsakyti kompetentingos institucijos".
"Mes fiksuojame faktą ir esame pasirengę pateikti visą mūsų turimą informaciją. Norime užtikrinti visišką skaidrumą. Turime suprasti, kad skaidrumas, aiškus pagrįstų faktų konstatavimas ir įvairių interpretacijų viešojoje erdvėje vengimas yra visų mūsų bendras interesas. Viešojoje erdvėje pasirodanti informacija, įvairios interpretacijos analizuojamos ne tik Lietuvoje, bet ir ES institucijose. Mūsų interesas yra užsitikrinti Europos Komisijos paramą ir gauti papildomų lėšų uždaryti IAE po 2013 m.", – tvirtino O.Čiukšys.
Milžiniška alga suderinta
IAE vadovas, sutikęs tik raštu atsakyti į dienraščio užduotus klausimus, vengė paaiškinti, kodėl jo alga siekia net 26 tūkst. litų per mėnesį neatskaičius mokesčių, tai yra dukart didesnė nei gaudavo ankstesnis direktorius Viktoras Ševaldinas.
"Galiu tik dar kartą pakartoti, kad vadovybės atlyginimai derinami su Europos Komisija ir mokami iš ES pinigų. Atlyginimai IAE yra nustatyti atsižvelgiant į dabartinę atsakomybės naštą, veiklos specifiką ir siekiant užtikrinti šimtaprocentinį veiklos skaidrumą", – tikino O.Čiukšys.
Jis informavo, kad jau gautas Europos Komisijos pritarimas naujos IAE vadovybės veiklos strategijai, palankiai buvo sutiktos ir permainos IAE: "Manau, kad tai yra įrodymas, jog mūsų nauja komanda pradėjo dirbti efektyviai, į mus žiūrima kaip į rimtus partnerius."
V.Ševaldinas nebuvo atleistas iš IAE, bet tapo naujos vadovybės patarėju, nors leidžiama suprasti, kad jis gali būti bent iš dalies atsakingas, jog buvo vilkinamas ES lėšų panaudojimas ar jos neskaidriai leistos. "Jis atsakingas už darbą su tarnyba, kuri užsiima abiejų blokų priežiūra, ir technologinį įmonės saugumą. Manau, kad toks sprendimas buvo teisingas, nes turi būti išsaugotas tam tikras tęstinumas, ypač tokiose jautriose srityse", – paaiškino O.Čiukšys.
Peržiūrės susitarimą su ERPB
Naujasis IAE vadovas pranešė, kad ketinama peržiūrėti susitarimą su Europos rekonstrukcijos ir plėtros banku (ERPB), kuris prižiūri europietiškų lėšų paskyrimą elektrinės uždarymo darbams.
"Yra daug keistinų dalykų bendradarbiaujant su ERPB. Iki šiol buvo dirbama pagal banko nustatytas procedūras. Mes turime viziją ir planus, kaip šią situaciją keisti", – pabrėžė O.Čiukšys.
Jo nuomone, sutartį su ERPB taip pat seniai laikas keisti. "Jeigu imsimės greitų ir ryžtingų sprendimų, tai galėsime užtikrinti efektyvesnį lėšų panaudojimą ateityje ir normalią projekto įgyvendinimo eigą", – teigė elektrinės vadovas.
Bet jis neatskleidė, kaip ketinama keisti sutartį su banku: "Patikėkite, kad jeigu mes viešai nekalbame apie vienus ar kitus savo žingsnius ir sprendimus, tai dar nereiškia, kad nieko ir nedarome."
Abu IAE reaktoriai galutinai nustojo veikti pernai gruodį. Tačiau uždarymo procesas tęsis dar daugiau kaip dešimtmetį.
Naujausi komentarai