Įstatymas pardavėjus yra įpareigojęs kainas eurais ir litais žymėti iki paskutinės birželio dienos. Jis nedraudžia kainas abiem valiutomis rodyti ir vėliau. Dienraštis pasidomėjo, kurie didieji mažmeninės prekybos tinklai tuo ketina pasinaudoti.
Pakeis palaipsniui
Kai kuriose euro zonos šalyse po naujos valiutos įvedimo dar eilę metų pardavėjai, nors ir neįpareigoti įstatymo, nurodo kainas dviem valiutomis. Pavyzdžiui, Vokietijoje, eurą įsivedusioje 2002 m., kai kurie prekybos centrai kainas iki šiol nurodo ir markėmis, kurioms gyventojai vis dar jaučia nostalgiją. Daugelis Lietuvos prekybos tinklų nemato poreikio kainų žymėti dviem valiutomis ilgiau, nei įpareigoja įstatymas.
Ilgiau, nei reikia, kainų dviem valiutomis neketina rašyti "Maxima LT". Bendrovės komunikacijos skyriaus vadovės Renatos Saulytės teigimu, etikečių keitimas vyks etapais. "Pirmiausia keisime etiketes tų prekių, kurioms taikomos nuolaidos ir akcijos. Taip elgėmės ir tuomet, kai turėjome pakeisti etiketes, jose nurodant dvi valiutas – litą ir eurą. Etiketes prekių, kurioms taikomos nuolaidos ir akcijos, taip pat reklaminę medžiagą planuojame pakeisti per pirmąją liepos savaitę, tai yra preliminariai iki liepos 7 d.", – sakė "Maximos" atstovė.
"Maxima LT" skaičiavimais, bendrovė iš viso turės pakeisti apie 15 mln. etikečių. Priklausomai nuo parduotuvės dydžio ir joje siūlomo prekių asortimento, vienoje parduotuvėje reikės pakeisti nuo kelių tūkstančių iki kelių dešimčių tūkstančių kainų etikečių. Pasak R.Saulytės, tai yra didelis krūvis darbuotojams. Visas kainų etiketes kainą nurodant tik eurais planuojama pakeisti iki rugsėjo. "Manome, kad etikečių keitimas etapais bus priimtinesnis ir mūsų klientams, ypač mažesnių miestelių, kurie, kaip rodo patirtis, labiau linkę prie naujovių prisitaikyti pamažu", – komentavo R.Saulytė.
Bendrovės atstovės teigimu, kol kas darbuotojai gana dažnai susiduria su atvejais, kai pirkėjai kainas dar konvertuoja į litus ar tikslinasi, kiek tai būtų litais. "Taigi, etiketės, kuriose kaina nurodoma dviem valiutomis, jiems vis dar aktualios. Tačiau tokių atvejų palaipsniui mažėja", – tikino R.Saulytė.
Paliks dar pusmečiui
"RIMI Lietuva" kol kas neatsisakys kainų nurodymo litais, kadangi atliko klientų apklausą ir pamatė, kad jie to pageidauja.
Įmonės viešųjų ryšių vadovė Giedrė Bielskytė pasakojo, kad 65 proc. pirkėjų dvigubas kainas norėtų matyti iki metų pabaigos.
"Nors skelbti kainas dviem valiutomis esame įsipareigoję tik iki liepos 1 d., tikimės, kad šis sprendimas palengvins apsipirkimą ir pirkėjams padės toliau pratintis prie euro, išvengiant nereikalingo streso. Matome, kad pirkėjai iš dalies jau apsiprato su dvigubomis kainomis, tačiau taip pat vis dar daug jų perskaičiuoja mintyse kainas litais, tad šiuo atveju priėmėme sprendimą, atsižvelgdami į pirkėjų pageidavimą", – aiškino įmonės atstovė.
Pratins prie realybės
Prekybos centruose "Norfa" kainos dviem valiutomis bus nurodomos iki liepos pirmosios – taip, kaip numato įstatymas, patikino įmonės atstovas spaudai Darius Ryliškis.
Jo teigimu, "Norfa" nėra sulaukusi iš pirkėjų pageidavimų, kad kainos litais būtų nurodomos ilgiau. Tad šiuose prekybos centruose prekių etiketės, kuriose kainos nurodytos ir litais, išnyks natūraliai pagal procesus, kai parduotuvėse keičiamos etiketės pasikeitus kainai ar atsiradus akcijai.
"Manau, kad kuo pirkėjai greičiau apsipras skaičiuoti tik eurais, tuo bus geriau jiems patiems. Nėra gerai, kai viskas susidvejinę. Reikia pratintis prie tokios realybės, kokioje iš tiesų ir gyvename", – įsitikinęs "Norfos" atstovas.
Pirkėjai apsipratę
Prekybos tinklo "IKI" Viešųjų ryšių departamento vadovas Andrius Petraitis teigė, kad įmonėje dar nėra priimtas sprendimas dėl kainų nurodymo litais pratęsimo arba nutraukimo. Sprendimas bus priimtas bendrai visam prekybos tinklui.
Nuspręsti žadama vadovaujantis pirkėjų poreikiais. "Jeigu matysime, kad mūsų pirkėjams vis dar patogiau kainas matyti ir litais, pratęsime kainų rašymą dviem valiutomis ir po liepos pirmosios. Stebėsime pirkėjų poreikius, situaciją rinkoje ir, atsižvelgdami į tai, kaip geriau ir patogiau mūsų pirkėjams, nutarsime dėl tolesnių veiksmų", – komentavo A.Petraitis.
Jo pastebėjimu, pirkėjai gana sklandžiai pereina prie naujosios valiutos. "Žinoma, dar yra tokių, kurie vertina kainas ir litais, jas perskaičiuoja – tai daugiau vyresnio amžiaus pirkėjai, sunkiau prisitaikantys prie naujovių. Bendrai matyti, kad dauguma pirkėjų jau per pirmąjį šių metų pusmetį pakankamai lengvai apsiprato su euru. Galbūt tam įtakos turėjo tai, kad kainas dviguba valiuta nurodėme dar iki euro įvedimo", – sakė "IKI" atstovas.
Ekonomistas, Lietuvos bankų asociacijos pirmininkas Stasys Kropas Žinių radijui yra sakęs, kad Vokietijos pavyzdys, kai kainos lig šiol nurodomos ir markėmis, nėra sveikintinas, kadangi kuo ilgiau taip elgiamasi, tuo sunkiau žmonės pripranta prie naujovių. "Negalima gyventi kažkokia nostalgija: kad ir kokią nostalgiją jaustume litui, reikia pereiti prie naujovių ir negalime žmonių pratinti prie laikinų dalykų", – teigė S.Kropas.
Naujausi komentarai