„Palyginti su geguže, kainos sumažėjo daugiau nei trečdaliu. Pirmąjį 2025 m. pusmetį vidutinė didmeninė elektros kaina Baltijos šalyse buvo mažesnė nei ES vidurkis. Mažėjo ir galutinė vartotojų mokama kaina už elektrą: nuo 24,8 ct/kWh gegužę iki 24,4 ct/kWh birželį – tai 0,4 proc. mažiau nei ES vidurkis“, – rašoma agentūros pranešime.
Skaičiuojama, kad ES šalių didmeninės elektros energijos kainų vidurkis birželio mėnesį siekė 68 Eur/MWh. Tuo metu vidutinė didmeninė elektros kaina Lietuvoje birželį buvo 43 Eur/MWh, Latvijoje, Estijoje ir Lenkijoje atitinkamai 43 Eur/MWh, 41 Eur/MWh ir 81 Eur/MWh.
Pažymima, jog visose trijose Baltijos valstybėse vidutinė didmeninė elektros kaina birželį buvo mažesnė nei ES šalių vidurkis: Lietuvoje – 36,5 proc., Latvijoje – 36,5 proc., o Estijoje – 38,8 proc.
Brangiausiai ES didmeninė elektra birželį kainavo Italijoje, Airijoje ir Slovėnijoje (87–113 Eur/MWh), pigiausiai – Švedijoje, Suomijoje, Prancūzijoje ir Baltijos šalyse (16–43 Eur/MWh).
Skaičiuojama, kad pigiausiai ir brangiausiai už elektros energiją mokančiose ES šalyse didmeninės kainos skyrėsi apie 7 kartus: Italijoje elektra vidutiniškai kainavo 113 Eur/MWh, o Švedijoje – 16 Eur/MWh.
„Pirmąjį šių metų pusmetį, sausio–birželio mėnesiais, vidutinė didmeninė elektros kaina Lietuvoje siekia 86 Eur/MWh – tai 4,7 proc. mažesnė kaina nei tuo pačiu laikotarpiu vidutiniškai ES. Latvijoje tuo pačiu laikotarpiu vidutinė didmeninė elektros kaina siekė 87 Eur/MWh ir buvo 3,8 proc. mažesnė nei ES vidurkis, Estijoje elektra kainavo 86 Eur/MWh – 5,2 proc. mažiau nei vidutiniškai ES šalyse“, – rašoma LEA pranešime.
Agentūros duomenimis, elektra brangiausiai ES šiemet kainavo Airijoje, Italijoje ir Rumunijoje, o pigiausiai — Suomijoje ir Švedijoje.
Nurodoma, jog galutiniam vartotojui birželį Lietuvoje elektra vidutiniškai kainavo 24,4 ct/kWh – apie 0,4 proc. mažiau už ES šalių galutinių kainų vidurkį, kuris sudarė 24,5 ct/kWh.
„Vidutinė galutinė elektros kaina vartotojui mūsų šalyje birželį, palyginti su geguže, kai buvo 24,8 ct/kWh, sumažėjo 1,6 proc.“ – skelbia LEA.
Kaip rodo agentūros duomenys, Latvijoje ir Estijoje galutiniam vartotojui birželį vidutinė elektros kaina buvo atitinkamai 4,5 proc. ir 18,6 proc. mažesnės už ES šalių vidurkį ir siekė atitinkamai 23,4 ct/kWh bei 20,0 ct/kWh. Latvijoje ir Estijoje galutinė elektros kaina vartotojams birželį, palyginti su geguže, taip pat sumažėjo: Latvijoje – 1,5 proc., Estijoje – 2,6 proc.
Skelbiama, jog pirmuosius šešis šių metų mėnesius galutinė elektros kaina Lietuvoje siekė 25,3 ct/kWh ir buvo 1,2 proc. didesnė nei ES valstybių vidurkis (25 ct/kWh).
„Didmeninės elektros kainos dalis galutinės kainos struktūroje elektros vartotojui ES šalyse vidutiniškai sudaro 12,2 ct/kWh. Ši kainos dalis galutinėje kainoje vidutiniškai ES siekia 50 proc., o įvairiose šalyse svyruoja – nuo 14 proc. Vengrijoje iki 79 proc. Kipre“, – pažymi LEA.
Skaičiuojama, kad Lietuvos vartotojų mokamoje galutinėje elektros kainoje didmeninės kainos dalis siekia 11,3 ct/kWh. Birželį ši kainos dalis galutinėje kainoje Lietuvoje sudarė 46 proc. – tai 4 proc. mažiau nei ES šalių vidurkis.
Pažymima, jog Latvijoje didmeninės kainos dalis galutinėje elektros kainoje yra 11,2 ct/kWh, Estijoje – 9,3 ct/kWh. Ši kainos dalis galutinėje kainoje Latvijoje ir Estijoje taip pat žemesnė už ES šalių vidurkį ir atitinkamai sudaro 48 proc. ir 47 proc.
Mažiausią galutinę kainą už elektrą ES vartotojai birželį mokėjo Vengrijoje, Maltoje bei Bulgarijoje (9,2–14,7 ct/kWh), o didžiausią – Vokietijoje, Airijoje ir Čekijoje (35,5–40,0 ct/kWh).
Pasak agentūros, vartotojų mokama galutinė elektros kaina įvairiose ES valstybėse, vertinant didžiausią ir mažiausią kainą, birželį skyrėsi 4,3 karto: Vokietijoje galutiniai vartotojai už elektrą mokėjo 40 ct/kWh, Vengrijos – 9,2 ct/kWh.
Naujausi komentarai