Savo nuomone šį pirmadienį dalinsis ir faktus pateiks Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius ir „Luminor“ banko vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas.
Abu ekspertai sutiks – ypač didelę įtaką kainoms padarė pabrangusios pasaulinės žaliavos. Anot V. Janulevičiaus, jos, priklausomai nuo sektoriaus, augo 20-30 proc.
Savo ruožtu Ž. Mauricas pastebės ir kitų priežasčių. Viena jų – verslininkų noras atsigriebti po pandemijos matant, kad atlyginimai Lietuvoje kilo netgi pandemijos metu ir žmonės sukaupė rekordinį skaičių santaupų.
„Indėlių augimas Lietuvoje yra sparčiausias visoje euro zonoje, siekiantis daugiau nei 20 proc. Matydami tokį pinigų masės augimą, manau, prekybininkai, ir ypatingai paslaugų tiekėjai, bando pasinaudoti šia situacija dėl jau minėtų objektyvių priežasčių ir dėl tiesiog psichologinių. Manau, kad kainų šuolio šiais metais tikrai galime tikėtis. Nenustebčiau, jei bendras kainų augimas viršys net 3 proc., žiūrint į paskutines tendencijas, o maisto kainų šuolis gali padidėti iki 5 proc. – panašiai, kaip ir 2017 metais“, – sakys jis.
TV3 nuotr.
Trečioji priežastis, kuri padarė įtaką kainų augimui, anot „Luminor“ banko vyriausiojo ekonomisto, yra karantino suvaržymai. Kaip pavyzdį Ž. Mauricas laidoje pateiks maisto įstaigas, kurios turi laikytis įvairių saugumo reikalavimų ir mažinti savo klientų skaičių. Nepaisant to, noras grąžinti apyvartas į prieškrizinį lygį vis tiek išlieka.
Ir vis dėlto net ir šiuo laikotarpiu nemažai žmonių Lietuvoje nenukentėjo arba nukentėjo nežymiai. Kol paprastas žmogus kartais negali suprasti, kodėl kainos šitaip paaugo, kiti – ne tik praturtėjo, bet jau pretenduoja ir į vidurinę klasę Europos klasės lygmenyje…
Kas tie žmonės Lietuvoje, kurie karantino metu pinigų sutaupė? Kada situacija ir vėl susinormalizuos, o kainos – nustos augti? Ko tikėtis ateityje? Apie visa tai – jau šiandien, 19.30 val. laidoje „Karštai su tv3.lt“ per TV3.
Naujausi komentarai