„Šiuo metu nėra jokių finansinių galimybių kažkaip kaitalioti, įvedinėti ar pratęsinėti PVM lengvatas“, – antradienį Seimo posėdžio metu teigė R. Šadžius.
Mišriai Seimo narių frakcijai priklausantis parlamentaras Artūras Zuokas antradienį ministro klausė, ar valdančioji dauguma stengsis įgyvendinti išsikeltą tikslą ir maitinimo sektoriui sumažinti PVM naštą 2025 m. pirmą pusmetį.
„Dabartinė valdančioji dauguma savo programose, įskaitant ir Vyriausybės, kalba apie PVM sumažinimą arba 9 proc. pastovų tarifą viešojo maitinimo sektoriui. Tai apimtų visą viešąjį maitinimą, restoranus, kavines. Aišku dabar buvo sudėtinga pateikti įstatymo pataisas. Ar yra planai, kad kitų metų pirmą pusmetį grįžti prie šios temos ir priimti galutinį sprendimą dėl pastovaus 9 proc. tarifo“, – posėdžio metu klausė A. Zuokas.
Ministras nedetalizavo, ar toks pasiūlymas bus svarstomas ateityje, pabrėždamas, jog diskusija vyksta apie biudžeto projektą.
Lietuvoje lengvatinis 9 proc. PVM tarifas iki šių metų sausio galiojo restoranų, kavinių ir panašių maitinimo įstaigų teikiamoms paslaugoms bei išsinešti teikiamam maistui.
Į tokį pokytį maitinimo sektorius reagavo neigiamai. Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacija (LVRA) nuolatos kritikuoja tokį sprendimą teigdami, kad 21 iš 27 ES šalių nuo 2009 m. taiko sumažintą PVM tarifą, kai Lietuva yra vienintelė, kuri 2024 m. sausį PVM tarifą padidino iki 21 proc.
Lietuvos restoranai dėl panaikintos PVM lengvatos protestavo šių metų balandį ir spalį.
LVRA duomenimis, maitinimo ir gėrimų veiklos apyvartos Lietuvoje 2024 m. sausio-spalio mėn., palyginti su tuo pačiu laikotarpiu 2023 m., sumažėjo 7,1 proc. 2024 pirmąjį pusmetį šiame sektoriuje bankrutavo 33 įmonės. Tarp visų verslo sektorių maitinimas pasižymi ir mažiausiu pelningumu, čia dirba daugiau nei 40 tūkst. jautrių sričių darbuotojų.
Naujausi komentarai