Nuo kitų metų įteisinti lengvatas biodujoms pasiūlė Aplinkos ministerija – Vyriausybės teiktoms Akcizų įstatymo pataisoms balsuojant dėl jų pateikimo pritarė 89 Seimo nariai, 1 balsavo prieš ir dar 8 susilaikė.
Siūloma, kad biodujoms nebūtų taikomos pastovioji ir kintamoji akcizo dalys, o naftos dujoms ir dujiniams angliavandeniliams (išskyrus gamtines dujas) būtų taikomas 13 eurų už toną tarifas.
„Iš esmės biodujos nėra iškastinis kuras, todėl jų prilyginimas iškastiniam kurui, apmokestinimas taršos mokesčiais yra neskatinantis. Priešingai nei valstybės parama, kuri dalinama dešimtimis milijonų“, – antradienį pristatydamas projektą Seime sakė aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
„Šis įstatymo pakeitimas įveda teisybę“, – pabrėžė politikas.
Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ narė Laima Nagienė klausė, kodėl tokia lengvata nebuvo pasiūlyta su anksčiau priimtais šios Vyriausybės parengtais plačios apimties akcizų pakeitimais.
Pakeitimais siekiama skatinti biodujų gamybą Lietuvoje ir padidinti jų dalį vartotojams tiekiamose gamtinėse dujose bei taip sumažinti poveikį klimato kaitai.
Socialdemokratas Algirdas Sysas taip pat stebėjosi, kad pataisos pristatomos paskutinę šios kadencijos parlamento darbo dieną.
„Kokia priežastis praregėjimo, gerbiamas ministre“, – Seimo posėdžių salėje klausė A. Sysas.
Pasak S. Gentvilo, jis kartu su tuometiniu žemės ūkio ministru Kęstučiu Navicku pasiūlymą įvesti lengvatą biodujoms registravo prieš pusmetį, tačiau projektas negalėjo būti patvirtintas dėl techninių kliūčių, todėl dabar teikiamas atskirai, Vyriausybės vardu.
Pakeitimais siekiama skatinti biodujų gamybą Lietuvoje ir padidinti jų dalį vartotojams tiekiamose gamtinėse dujose bei taip sumažinti poveikį klimato kaitai.
Anot S. Gentvilo, nulinio akcizo biodujoms laukia paukštininkystės, kiaulininkystės, gyvulininkystės ūkiai, kurie norėtų jas vartoti ir prekiauti jomis.
Jo teigimu, įvairiais skaičiavimais, biometanas galėtų patenkinti iki 70–80 proc. transporto kuro sąnaudų.
„Sunkiajam transportui elektros greičiausiai nematysime, bet galime matyti biometaną. Tai yra ateities arba dabarties technologijos“, – sakė S. Gentvilas.
Aplinkos ministerijos teigimu, dėl lengvatos valstybė preliminariai netektų apie 115 tūkst. eurų pajamų per metus.
Konkurencijos taryba spalio pabaigoje pranešė, kad tokia lengvata laikytina valstybės pagalba, todėl galėtų būti taikoma tik gavus Europos Komisijos (EK) pritarimą.
Dabar biodujų akcizai siekia 23,6 euro už megavatvalandę (MWh) už dujas vartojamas stacionarios įrangos variklių degalams, 1,08 euro už MWh – šildymui ne verslo reikmėms bei 0,54 euro už MWh – šildymui verslo reikmėms.
Naujausi komentarai