Pereiti į pagrindinį turinį

Seimas įteisino 9 proc. PVM maitinimo, kultūros, meno, sporto, kino veiklai

Seimas įteisino 9 proc. lengvatinį pridėtinės vertės mokestį (PVM) itin nuo pandemijos nukentėjusiems maitinimo ir kultūros sektoriams bei atlikėjams.

freepik.com nuotr.

Už lengvatą balsavo 97 Seimo nariai, prieš – šeši, o susilaikė 23.

Ji galios laikinai – nuo liepos iki 2022 metų pabaigos – ir bus taikoma visų rūšių meno ir kultūros įstaigoms bei renginiams, aktoriams, dainininkams, muzikantams, dirigentams, šokėjams, skaitovams, cirko artistams, taip pat kino, sporto renginiams, klubams, privačių žmonių teikiamoms sporto paslaugoms.

PVM lengvata bus taikoma ir išsinešamam maistui, bet ne alkoholiui.   

Laisvės frakcijos narys Vytautas Mitalas sako, kad lengvata leis bent iš dalies kompensuoti išlaidas, kurias maitinimo sektorius patyrė dėl koronaviruso krizės.

Lietuvos regionų frakcijos narys Remigijus Žemaitaitis apgailestavo, kad dauguma gyventojų lengvata nepasinaudos, nes ji skirta „elitui“. Anot jo, lengvata biudžetui kainuos apie 200 mln. eurų.

Socialdemokratas Algirdas Sysas irgi mano, kad iš lengvatos daugiausia naudos gaus turtingi, o ne paprasti žmonės.   

„Jeigu išeisite į Vilniaus gatvę aplinkui senamiestį, patekti į maitinimo įstaigą yra didelė problema vidury dienos, o vakare iš viso kalbos nėra. Vadinasi, apkrovimas tų įstaigų yra labai didelis. (...) Dabar gaunasi tokia dviprasmybė: vietos gauti restorane negali, bet dar teikiame lengvatą šioms įstaigoms. Manau, kad šios pataisos tikslingumas yra panašiai kaip pinigai iš malūnsparnio“, – kalbėjo jis. 

Pasak A. Syso, reikėtų padėti įmonėms, kurios per pandemiją tikrai daug prarado.  

Mišriai Seimo narių grupei priklausantis Algirdas Butkevičius apgailestavo, kad lengvata taikyta ne per pandemiją, o kai šalies ekonomika atsigauna. Tačiau jis pripažino, kad lengvata padės labiausiai nukentėjusiems sektoriams sparčiau atsigauti.

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas sako, kad lengvata mažins šešėlį.

Jis BNS sakė anksčiau, lengvata itin svarbi maitinimo verslui, kur dirba apie 30 tūkst. žmonių ir veikia 4 tūkst. įmonių. Pasak jo, dauguma jų yra smulkaus ir vidutinio dydžio.

Parlamentaro teigimu, skirtingai nei stambūs verslai, smulkios įmonės neturi galimybių sukaupti atsargų krizei, todėl buvo priverstos smarkiai mažinti sąnaudas, atleisti darbuotojus.

Maitinimo įmonių atstovai sako, kad dėl lengvatos atpigs maisto pristatymas, mažės įmonių skolos ir šešėlis. Renginių organizatoriai mano susidursiantys su išaugusia konkurencija ir iššūkiais bei galimu darbuotojų stygiumi, nes daug jų išėjo į reklamos ar statybos sektorius.

Kino atstovai įspėja, kad atlaisvinus suvaržymus kino teatrams prireiks pusantrų metų atsistoti ant kojų ir sugrįžti į buvusią situaciją.    

Seimas dar balandį po svarstymo pritarė Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pakeitimui, kuris kelioms labiausiai nukentėjusioms veikloms sumažintų PVM tarifą nuo įprasto 21 proc. iki 9 proc.

Premjerė: maitinimo, kultūros sektoriai gali atsigauti lėčiau

Nuo pandemijos itin nukentėję maitinimo ir kultūros sektoriai bei atlikėjai gali atsigauti lėčiau, sako premjerė Ingrida Šimonytė.

Anot jos, antradienį Seime įteisintas lengvatinis 9 proc. pridėtinės vertės mokestis (PVM) šioms veikloms nėra pavėluotas.

„Dabar klausimas – prekybos sektoriuje matėme, kad panaikinus apribojimus parduotuvių veiklai, prekybos apimtys atsigavo labai greitai“, – antradienį Seime žurnalistams sakė I. Šimonytė.

„Su maitinimu, kultūros sektoriumi bus kebliau, nes viena vertus, apribojimų yra, kita vertus, yra daug paklausos, kuri kuriam laikui yra dingusi – tai yra paklausos iš užsienio turistų“, – svarstė ji.

Ministrė pirmininkė teigė, kad šiuo atveju PVM lengvata veikia kaip parama nuo pandemijos nukentėjusiam verslui.

„Aš, kaip žinia, nesu didelė PVM lengvatų fanatikė, niekada nebuvau, bet pirmiausia dėl to, kad labai dažnai yra motyvuojama, jog PVM lengvata bus galutinė nauda vartotojui, šiuo atveju tiesiai šviesiai ir skaidriai galime pasakyti, kad ši lengvata veikia kaip parama verslui, tam tikra subsidija“, – teigė I. Šimonytė.

„Tiesiog ji labai tiksliai pataiko į tuos verslus, kurie nukentėjo nuo karantino ir dar kurį laiką bus vienaip ar kitaip ribojami“, – pridūrė premjerė.

Anot jos, nepaisant tikėjimo, jog į Lietuvą šią vasarą atvyks paskiepytų turistų iš užsienio, jų srautai greičiausiai nebus tokie, kaip iki pandemijos.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų