Pereiti į pagrindinį turinį

Seime – paskutinis balsavimas dėl elektros tiekėjų veiklos griežtinimo

2022-12-13 05:15

Seimas antradienį balsuos dėl nepriklausomų elektros tiekėjų veiklos griežtinimo ir garantinio tiekimo tarifo mažinimo. Teigiama, kad nauji suvaržymai labiau apsaugos vartotojus.

I. Gelūno / BNS nuotr.

Pataisos numato, kad naujos elektros tiekimo bendrovės turės turėti bent trijų mėnesių trukmės prievolių įvykdymo garantijas, skirtas vartotojų nuostoliams kompensuoti, jei tiekėjas nevykdytų įsipareigojimų – jis privalės turėti rizikų valdymo planą, taip pat mažiausiai pusės įstatinio kapitalo dydžio nuosavą kapitalą.

Taip pat numatoma buitiniams vartotojams, gaunantiems garantinio tiekimo paslaugą, mažinti dabar taikomą 1,25 koeficientą iki 1,15 vidutinės praėjusio mėnesio elektros biržos kainos. Nebuitiniams vartotojams toliau būtų taikomas 1,25 koeficientas.

Be to, Seimui priėmus Elektros energetikos ir Energetikos įstatymų pataisas, kitą savaitę Vyriausybė turėtų patvirtinti galutinius kompensacijų už elektrą ir dujas kitiems metams dydžius.

Energetikos viceministrė Inga Žilienė BNS yra sakiusi, kad Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) galutinį sprendimą dėl galutinio visuomeninio elektros tiekimo ir gamtinių dujų tarifų buitiniams vartotojams, įvertinusi visas valstybės skiriamas subsidijas, priims iki Kalėdų.

VERT, atsižvelgusi į Energetikos ministerijos informaciją apie planuojamas valstybės biudžeto lėšas kompensacijoms, pirmadienį pranešė, kad tarifus patvirtins gruodį, o jie įsigalios nuo sausio 1 dienos.

Kaip jau skelbta anksčiau, planuojama kad „Ignitis“ visuomeninė vidutinė elektros kaina nuo sausio su kompensacija sieks 28 centus už kilovatvalandę (kWh, su PVM) – 17 proc. daugiau nei šiuo metu. Be kompensacijos šis tarifas sietų 56,5 cento.

Vartotojams, pasirinkusiems nepriklausomus tiekėjus, būtų kompensuojama 28,5 cento už kWh galutinės kainos, bet ne žemiau kaip 28 centai.

Tuo metu „Igničio“ gamtinių dujų kaina maistui gaminanti jas naudojantiems (pirmos grupės) vartotojams nuo sausio su valstybės kompensacija siektų 1,40 euro (su PVM, be kompensacijos – 2,39 euro už kubą) – 37,3 proc. daugiau nei dabar, namų šildymui (iki 20 tūkst. kubų per metus) dujas naudojantiems vartotojams (antros grupės) – 0,92 euro (1,91 euro) – 19,5 proc. daugiau, o dar daugiau jų deginantiems (trečios grupės) – 0,88 euro (1,87 euro) – 17,3 proc. daugiau.

Valstybės kompensacija už dujas siektų 99 centus už kubinį metrą. Dabar valstybė moka 54 centų kompensaciją už dujas ir iki 9 centų – už elektrą.

VERT skaičiavimais, valstybės gyventojams mokamoms kompensacijoms už dujas ir elektrą pirmąjį kitų metų pusmetį reikėtų apie 369 mln. eurų (su PVM).

Elektros energetikos ir Energetikos įstatymų pakeitimais, kuriuos inicijuoja Vyriausybė, siekiama išvengti šių metų rugpjūtį įvykusios situacijos, kai, išaugus elektros kainoms rinkoje, „Perlas Energija“ pranešė negalįs tiekti elektros klientams fiksuota kaina, o vėliau bendrovė paskelbė išvis nutraukianti veiklą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų