Nors nė pats energetikos ministras Arvydas Sekmokas nežino, koks bus šilumos ūkio pertvarkos efektas, šilumos kainą bus bandoma sumažinti naikinant monopolijas ir statant biokuro katilines.
Galimybės kitiems
Vyriausybė vakar pasitarime iš esmės apsisprendė dėl šilumos ūkio pertvarkos gairių, kurios numato didesniuose miestuose atskirti šilumos gamybą nuo tiekimo. Pasak premjero Andriaus Kubiliaus, pasitarime nustatytų pertvarkos gairių principinių nuostatų niekas neginčijo ir siūlė imtis įgyvendinti trečiąjį ES energetikos paketą šilumos ūkyje.
Energetikos viceministro Kęstučio Žilėno teigimu, strateginės šilumos ūkio pertvarkos gairių kryptys yra konkurencija, efektyvumas ir skaidrumas. "Esama situacija rodo, kad centralizuoto šilumos tiekimo sektoriuje veikiančios monopolinės įmonės nenori įsileisti potencialių konkurentų", – pabrėžė jis. Atkreipiamas dėmesys į tai, jog negerai, kad Lietuvoje gaminant šilumos energiją dominuoja gamtinės dujos (74 proc.), taip pat pareikalauta šilumos energijos galia daugelyje miestų yra mažesnė nei instaliuota galia. Esą negerai, kad šilumos energijos suvartojimo efektyvumui didinti trukdo daug energijos sunaudojantys nerenovuoti daugiabučiai, kurių dalis šalyje siekia apie 56 proc. Esą šilumos ūkio skaidrumui kenkia ir tai, kad Lietuvoje yra išskaidyta valstybinių institucijų kompetencija ir atsakomybė šilumos sektoriuje veikiančių įmonių priežiūros, taip pat kainų nustatymo, investicijų derinimo ir vartotojų gynimo klausimais. Todėl dalį savivaldos funkcijų šilumos ūkio sektoriuje planuojama perduoti valstybės kompetencijai.
Naudinga ne tik Vilniui
Nors šiuo metu su didžiausiomis šilumos ūkio problemomis susiduriama Vilniuje, kurio šilumos ūkis iki 2016 m. išnuomotas Prancūzijos koncerno "Dalkia" valdomai bendrovei "Vilniaus energija" ir kuriame yra vienos didžiausių šalyje šilumos kainų, teigiama, kad šilumos ūkio pertvarka netaikoma tik Vilniui. Anot energetikos ministro A.Sekmoko, reforma gali paliesti didžiuosius Lietuvos miestus – Vilnių, Kauną, Klaipėdą, Panevėžį ir Šiaulius, tačiau nereikia reguliuoti "kiekvieno varžtelio".
"Ten, kur yra galima konkurencija šilumos gamyboje, ji turėtų vykti ir didėti. Ir konkurencija tiek tarp nepriklausomų šilumos gamintojų, tiek tarp išteklių, iš kurių gaminama šiluma. Mes neturėtume sukurti vieno monopolio dujų sektoriuje, bet lygiai taip pat yra rizika pakeisti jį į biokuro monopolį. Iš tikrųjų turėtume turėti alternatyvų, kad užtikrintume geriausią ir pigiausią šilumos gamybą", – sakė A.Sekmokas. Anot jo, šiuo metu nekalbama apie reformą tuose miestuose, kur šilumos gamybos pajėgumas yra iki 30 megavatų. Teigiama, kad tuose miestuose, kuriuose šilumos gamybos apimtis maža, gamybos ir tiekimo atskirti neapsimokėtų.
Šilumos įstatymu daugiabučių šilumos punktai jau perduoti namų administratoriams, ir tai, anot A.Sekmoko, yra "labai natūrali jų nuosavybė", o dabar reikia žengti kitą žingsnį, t. y. atskirti šilumos gamybą nuo perdavimo.
Skuba kelia susirūpinimą
Šilumos ūkio pertvarkos tikslas yra panaikinti šilumos ūkio monopolijas statant biokuro katilines ir taip mažinant šildymo kainas. Šilumos ūkio įstatymo ir kitų įstatymų pataisas įpareigota parengti Energetikos ministerija. Anksčiau buvo žadėta, kad įstatymus dėl šalies šilumos ūkio pertvarkos ketinama priimti iki naujų Seimo rinkimų šių metų rudenį, tačiau jis nesiryžo prognozuoti, per kiek laiko galėtų būti įgyvendinta tokia pertvarka ir koks būtų jos efektas šilumos kainai.
Šiai šilumos ūkio pertvarkai priešinasi šilumos gamintojai, kurie šiuo metu atlieka ir šilumos energijos tiekimo funkciją. "Visa tai vyksta gana stichiškai, be kompleksinio energetikos infrastruktūros planavimo ir nekoordinuojant su valstybės energetinės strategijos įgyvendinimu. Šilumos tiekėjams, kurie yra atsakingi prieš visuomenę ir vartotojus už patikimą ir kokybišką aprūpinimą šilumine energija, tinkamai neparuošti ir todėl neprognozuojami reformų procesai kelia susirūpinimą, nes, kaip rodo patirtis, fragmentiškos pertvarkos, nesusietos su viso šilumos ūkio funkcionavimu, sukelia sumaištį ir nepasiekiami planuoti tikslai", – teigė Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas Vytautas Stasiūnas kreipimesi dėl šilumos ūkio pertvarkos.
Naujausi komentarai