Ką reikia žinoti prieš skrydį su augintiniu, plačiau pakomentavo išvykstančių keleivių aptarnavimo poskyrio vadovė Ieva Mačiulytė bei krovinių pardavimo skyriaus vadybininkė Evelina Martinkutė.
– Kiek apskritai yra dažnos kelionės su augintiniais?
– I. Mačiulytė: Kuo toliau, tuo daugiau žmonės renkasi pasiimti savo augintinį keliaujant atostogų ar kažkur keliantis gyventi.
– Su kokiais gyvūnais keliauja žmonės?
– E. Martinkutė: Dažniausiai, jeigu keliauja patys šeimininkai, tai jie gali pasiimti savo augintinius – tai yra šuniukai, kačiukai. Jeigu tai yra kažkoks kitoks gyvūnas, labiau specifinis, tarkime, kanarėlė, papugėlė, driežas, tai tokiu atveju šeimininkai jau turi labiau pasiskaityti taisykles, kadangi gyvūnas turi būti transportuojamas kaip krovinys be palydos. Galiu pasakyti – kaip ir gyvūnų vežimo tendencijos auga, taip atsiranda vis daugiau ir įdomesnių gyvūnų.
– Ką įdomiausio esate matę?
– E. Martinkutė: Lemūrą esame siuntę, bet čia buvo ne pats šeimininkas – čia jau zoologijos sodas į zoologijos sodą. Taip pat triušiukas, kai šeimininkai siuntėsi į Ameriką, driežas keliavo į Ispaniją.
– Minėjote, jeigu egzotiškesnis gyvūnas, tai keliauja kaip krovinys. Ką reiškia keliauja kaip krovinys?
– E. Martinkutė: Tai jis keliauja taip pat bagažo skyriuje. Vienintelis skirtumas yra tas, kad gyvūnas keliauja be palydos, tai yra be jokio lydinčio savo šeimininko. Gyvūnu pasirūpina terminale tam tikri asmenys, kurie yra atsakingi už visą pakrovimo, iškrovimo procedūrą. Viena iš priežasčių, dėl ko žmonės renkasi transportavimą kaip krovinį – tai tam tikros šalių taisyklės, dėl kurių jie nepriima gyvūnų, atvežamų kaip bagažas.
Yra salos – Islandija, Australija, Naujoji Zelandija, kurios turi labai griežtus karantininius reikalavimus. Reikia atlikti labai daug veterinarinių patikrinimų, kad gyvūnai galėtų būti įvežami patikrinti saugiai.
– Katės ir šunys keliauja arba bagažo skyriuje, arba salone. Nuo ko tai priklauso?
– I. Mačiulytė: Tikriausiai pagrindinis aspektas yra gyvūno dydis ir svoris. Orlaivio salone galima vežtis iki 8 kg, įskaitant su narveliu. Jeigu gyvūnas yra per didelis krepšio išmatavimams arba sveria per daug, tokiu atveju jis gabenamas orlaivio bagažinėje.
– Be narvelio neapsieisime nei salono viduje, nei bagažo skyriuje?
– I. Mačiulytė: Taip, tik skirtingi reikalavimai yra, tad visada rekomenduojame pasitikrinti prieš keliaujant – tiek išmatavimus, tiek ar turėtų būti minkštas, ar kietas narvas.
O kaip savo augintinį paruošti skrydžiui, papasakojo veterinarijos gydytojas Martynas Pleškys.
– Kaip reikia įvertinti, ar augintinis pasiruošęs skrydžiui?
– Labai svarbu atsižvelgti į pagrindinius aspektus – ar gyvūnas yra kliniškai sveikas, nėra jokių sveikatos problemų. Tai geriausiai padarytų veterinarijos gydytojas. Taip pat labai priklauso nuo gyvūno veislės ir amžiaus, nes tam tikros oro linijos neleidžia tam tikrų jaunesnių nei trijų mėnesių gyvūnų keliauti. Taip pat gyvūnas turėtų būti ganėtinai socializuotas – neturėtų būti didelė problema keliauti narve, ilgą laiką būnant vienam.
– Koks procesas seka, kuo reikia pasirūpinti prieš skrydį?
– Pirmas ir svarbiausias dalykas – reikėtų susižinoti, ar aviakompanija, ta, kuri skraidina, leidžia gyvūnus keliauti kartu kelionėje. Iš veterinarinės pusės reikėtų susižiūrėti, ar visi dokumentai yra tvarkingi. Šiuo atžvilgiu svarbiausia būtų galiojanti vakcinacija nuo pasiutligės, europinis pasas ir tai, kad gyvūnas turėtų mikroschemą.
Be abejo, prieš pačią kelionę būtina pasitikrinti sveikatą – tai turi būti padaryta ne anksčiau kaip prieš 5 dienas iki kelionės. Žinoma, gyvūnas turėtų turėti tinkamą transportavimo dėžę, kitaip tariant, galėtų gulėti, apsisukti, nebūtų suvaržyti judesiai. Taip pat svarbus gyvūno pratinimas prie narvo – tai turėtų būti daroma porą savaičių prieš kelionę, kad gyvūnas nestresuotų visos kelionės metu. Tai turi būti daroma visiškai laisvu būdu, be prievartos, su žaislais, su skanėstais, leidžiant gyvūnui pasibūti narve.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
– Prieš kiek laiko reikėtų pradėti tam ruoštis ir kiek kainuoja paruošti iš veterinarinės pusės?
– Dažniausiai rekomenduoju pradėti bent mėnesį prieš kelionę – sutvarkyti visus kelionės dokumentus. Visi šie niuansai dažniausiai kainuoja kažkur iki 100 eurų, priklausomai nuo veterinarijos klinikos. Žinoma, reikia pasirūpinti papildomomis priemonėmis – preparatai ir raminamieji pačios kelionės metu. Tai dažniausiai kainuoja nuo 10 iki 50 eurų.
Tų preparatų kiekis yra ganėtinai didelis, didžioji dalis – nereceptiniai, kuriuos tikrai galima įsigyti veterinarijos klinikoje. Bet jeigu žinome, kad gyvūnas yra labai jautrus aplinkos pokyčiams, nėra pratęs keliauti, dažniausiai būtina pasikonsultuoti su veterinarijos arba gyvūno elgsenos specialistu.
Naujausi komentarai