Javapjūtės pradžia ūkininkų nedžiugina. Dėl prastų orų trečdaliu sumažėjo derlius, krito ir grūdų supirkimo kaina.
Prekybininkai sako, kad tam įtakos turi pigesni grūdai kaimyninėse šalyse ir pasaulyje siaučianti krizė. Esą kritusios kainos teigiamai atsilieps vartotojams, nes gali atpigti iš grūdų gaminama produkcija, pranešė LTV „Šiandien“.
Ūkininkai skaičiuoja, kad šiemet grūdų supirkimo kainos krito 30-40 proc. Pavyzdžiui, pernai už toną rapsų buvo siūloma vidutiniškai 1300 Lt, šiemet ši suma nesiekia nei 800.
Smarkiai nukrito ir aukščiausios rūšies kviečių kaina. Praėjusiais metais supirkėjai už toną šios žaliavos siūlė beveik 600 Lt, dabar - vos 400.
Dviem šimtais už toną atpigo ir kvietrugiai bei miežiai.
Ūkininkų pelnui šiemet kirto ne tik sumažėjusios kainos, bet ir permainingi orai. Lietus ir škvalas nuniokojo apie trečdalį derliaus. Ūkininkų teigimu, dėl prastų metų teks atsisakyti investicijų ir galvoti vien tik apie išgyvenimą.
„Stop viskam. Džiaugiamės galėdami susimokėti laiku už elektrą, telefoną, internetą, atlyginimus. Dar pritrūkstam atlyginimams, turiu pridurti kelis veršelius parduodama ar išbrokuodama kelias karves. Tokios situacijos nėra buvę“, - sako Šiaulių rajono ūkininkė Rasa Astrauskienė.
Perdirbėjai sako, kad kainas priversti mažinti dėl siaučiančios krizės ir pigesnės žaliavos iš Lenkijos bei Baltarusijos.
Kai kurie ūkininkai galvoja grūdus sandėliuoti ir laukti geresnių kainų. Perdirbėjai sako, kad tokios žemdirbių taktikos nesibaiminantys. Esą žaliavos nepritrūks.
„Manau, kad šiais laikais apie žaliavos pritrūkimą kalbėti negalima, nes tai yra transportuojama prekė. Prekės kainą irgi diktuoja pasiūla ir paklausa. Jeigu trūks grūdų, įsivešime“, - sako Tautvydas Barštys, Lietuvos grūdų perdirbėjų asociacijos prezidentas.
Prekybininkų teigimu, mažėjančias grūdų kainas turėtų pajusti ir vartotojai, nes pigs iš šios žaliavos gaminama produkcija.
Kasmet Lietuvoje prikuliama apie 3 mln. tonų javų. Trečdalis šios produkcijos eksportuojama.
Naujausi komentarai