Praėjus kelerius metus trukusiam ekonomikos klestėjimo laikui, kurį lėmė dideli kapitalo srautai iš užsienio ir į plėtrą orientuota mokesčių politika, Lietuvos ūkis išgyvena skausmingą korekciją ir atsigavimo, kuris būtų patvaresnis, galima tikėtis tik 2011-aisiais.
Šiuo metu Lietuvos ekonomikos plėtros perspektyvos tebėra neaiškios, pabrėžė Tarptautinio valiutos fondo (TVF) vykdomoji valdyba, baigusi konsultacijas su Lietuva pagal TVF steigimo sutarties IV straipsnį.
TVF atkreipė dėmesį į valdžios siekį išsaugoti valiutos valdybos modelį, kuris tapo naudingu makroekonominiu ramsčiu. Fondo ekspertų vertinimu, realus valiutos kursas kiek pervertintas.
Be to, pagal valiutos valdybos modelį korekcijos našta tiesiogiai tenka vidaus politikai. Visų pirma tenka imtis didelių su mokesčiais susijusių korekcijų ir struktūrinių reformų siekiant pagerinti darbo ir prekių rinkų veiklą. Taip pat ypač svarbios priemonės finansiniam stabilumui išsaugoti.
TVF direktoriai palankiai įvertino mokesčių politikos priemones, kurių buvo imtasi nuo 2008 m. pabaigos. Nepaisydami besitęsiančio ekonomikos smukimo ir rizikos, kuri nuosmukį galėtų dar pagilinti, jie pripažįsta, kad mokesčių korekcija yra būtina siekiant sustiprinti valiutos valdybos modelio patikimumą ir valdžios euro įvedimo strategiją.
Fondo atstovai pabrėžė, kad siekiant pakoreguoti mokesčius, reikia greičiau vykdyti struktūrines reformas. Būtina sumažinti išlaidas iki labiau pakeliamo lygio, visų pirma pertvarkant darbo užmokesčio ir socialinių išmokų politiką, taip pat būtina imtis papildomų priemonių didinti įplaukoms, įskaitant mokesčių bazės plėtimą ir mokesčių įstatymų laikymosi gerinimą. Direktoriai paragino pertvarkyti socialinės paramos programas taip, kad būtų apsaugotos pažeidžiamiausios visuomenės grupės.
TVF direktorių teigimu, šalies bankų sistema gerai kapitalizuota, bet siaučiant recesijai gali nukentėti likvidumas ir kapitalo apsaugos priemonės. Fondas palankiai įvertino priemones, kurių ėmėsi šalies valdžia, siekdama kovoti su krize, įskaitant Finansinio stabilumo įstatymo priėmimą ir indėlių garantijos didinimą.
Atkreipę dėmesį į blogųjų paskolų apimties augimą, direktoriai ragino finansų sistemoje numatyti didesnių apsaugos priemonių, įskaitant spartesnį atidėjinių nuostoliams iš paskolų formavimą, prevencinį bankų kapitalo didinimą remiantis patikrų rezultatais, taip pat nenumatytų atvejų planavimą.
TVF direktoriai paragino Lietuvos valdžią siekti, kad patronuojantys bankai papildomai aiškiai įsipareigotų užtikrinti savo pavaldiesiems bankams Lietuvoje reikalingą paramą kapitalui ir likvidumui. Be to, būtų galima atidžiau prižiūrėti bankus, kurie linkę skolinti brangiau. Jie taip pat ragino skubiai restruktūrizuoti įmonių ir namų ūkių skolas, kad atsigavimas būtų sklandesnis.
Siekiant mažinti išlaidas visame ūkyje, būtina darbo užmokesčio korekcija privačiame sektoriuje, taip pat reikia mažinti darbo užmokestį viešajame sektoriuje.
Direktoriai palankiai įvertino naujausias reformas, kuriomis siekiama padidinti darbo rinkos lankstumą ir sumažinti reguliavimą. Kartu jie paragino imtis tolesnių priemonių verslo aplinkai gerinti, įskaitant administracinės naštos mažinimą verslo planavimo ir žemės reguliavimo srityse, taip pat veiksmingumo didinimą energetikos sektoriuje.
Naujausi komentarai