Prognozuojama, kad Lietuvoje iki liepos didžiosios dalies šernų, agresyvus afrikinio kiaulių maro užkratas gali persimesti į kiaulių fermas. Aplinkos ministras Valentinas Mazuronis teigia, kad tokiu atveju tektų išnaikinti ne tik visus šernus, bet ir kiaules.
"Jeigu maras plėsis ir mes jo nesuvaldysime, turėsime sunaikinti visus, absoliučiai visus šernus ir visas kiaules visoje Lietuvoje", - ketvirtadienį interviu Žinių radijui sakė V.Mazuronis.
Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje trečiadienį posėdžiavusi ekspertų darbo grupė sutarė, kad maro virusą svarbu sunaikinti iki liepos pradžios, nes didelė tikimybė, kad užsikrėtę šernai, ieškodami maisto, lįs į laukus, ir tokiu būdu su pašaru virusas gali patekti į kiaulių fermas.
Tarnyba pranešė, kad Lietuvoje ištirta 1588 šernų ir 534 kiaulių mėginių, tačiau be dviejų teigiamų atvejų sumedžiotuose šernuose, daugiau šios pavojingos ligos užkrato nerasta.
Pasak mokslininkų, šernai yra menkiausiai tyrinėti laukiniai gyvūnai. 1934 metais Lietuvoje šernai buvo skaičiuojami šimtais, o dabar - dešimtimis tūkstančių. Specialistų nuomone, šiuo metu daugelyje rajonų šernų populiacija yra peržengusi natūralias ribas, tad esant ekstremaliai padėčiai, sumažinus jų skaičių, labai didelės žalos gamtai nebus padaryta.
Vyriausybė praėjusią savaitę pritarė šernų populiacijos mažinimo planui, kuriuo numatoma išnaikinti daugiau nei 20 tūkst., arba 90 proc. šernų. Valdžia mokės kompensacijas - iki 250 litų už šerną, o iš viso joms reikės daugiau nei 6 mln. litų.
Aptikus afrikinį kiaulių marą, sausio pabaigoje ekstremali situacija paskelbta Alytaus, Lazdijų, Varėnos, Šalčininkų, Trakų rajonų ir Druskininkų savivaldybėse.
Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai nurodyta pakartotinai kreiptis į Europos Komisiją dėl finansavimo žvėrių migraciją stabdančiai tvorai prie sienos su Baltarusija. Manoma, kad būtent iš šios šalies šernai pernešė afrikinio kiaulių maro užkratą.
Naujausi komentarai