Parūpinti savo atžaloms atostogas vasaros stovyklose kasmet tampa vis populiariau, ir tėvai tam pinigų atseikėja jau daugiau. Tačiau finansų ekspertai pabrėžia, kad išlaidas vaikų atostogoms reikia suplanuoti bemaž prieš metus.
Pikas jau prasidėjęs
Apie vaikų užimtumą per vasaros atostogas daugelis tėvų pradeda galvoti sulaukę šiltojo sezono, bet pasirūpinti kelialapiais į vaikų vasaros stovyklas reiktų anksčiau. Kelionių organizatoriai perspėja apie galimą laisvų vietų stovyklose stygių, o finansų ekspertai – apie būtinybę planuoti šeimos biudžetą.
Kad vaikų vasaros stovyklos yra ypač populiari paslauga, kasmet sulaukianti vis daugiau susidomėjimo, patikino per 100 stovyklų vaikams siūlančios bendrovės „Zigzag Travel“ rinkodaros vadovė Daiva Bartusevičiūtė.
„Kiekvienais metais kelialapių parduodame vis daugiau. Be to, tėvai negaili pinigų savo vaikų poilsiui ir kasmet skiria vis didesnę sumą. Tikriausiai dėl to, kad atsigauna ekonominė situacija, tėvai vaikams perka brangesnius kelialapius, renkasi ilgesnes atostogas. Parduodame vis daugiau kelialapių į stovyklas užsienyje“, – pasakojo ji.
D.Bartusevičiūtė pasakojo, kad pirmoji informacija apie vasaros stovyklas pasirodo dar žiemą. Tačiau aktyvusis periodas prasideda balandžio antroje pusėje, o pikas pasiekiamas birželį. Tuomet, anot pašnekovės, padaugėja informacijos apie stovyklas, tėvai ima aktyviau rūpintis vaikų atostogomis. Tam įtakos turi ir pasibaigę mokslo metai, kai tėvai savo vaikus nori apdovanoti už gerus mokslo rezultatus.
Stovyklos Lietuvoje išgraibstytos
„Kelialapiais į stovyklas, kurios yra populiarios ir organizuojamos kiekvienais metais, reikia pasirūpinti iš anksto. Nes ilgai delsiant vietų gali nebelikti. Tai ypač pasakytina apie stovyklas Lietuvoje, kurių kelios jau visiškai užpildytos. Užsienio stovyklose laisvų vietų dar esama“, – sakė D.Bartusevičiūtė. Anot jos, iš anksto tėvai paprastai pasirūpina kelialapiais į brangias stovyklas.
Rinkdamiesi kelionę tėvai kainai skiria ypač didelį dėmesį, kaip sakė bendrovės „Švitė“ turizmo vadybininkė Airida Stankutė. Vis dėlto, jos teigimu, pigiausios stovyklos Lietuvoje nebūtinai yra pačios paklausiausios: „Bent tarp mūsų bendrovės siūlomų stovyklų Lietuvoje organizuojamos stovyklos nėra populiariausios. Tėvai domisi ir užsienio stovyklomis, ypač esančiomis Bulgarijoje, Turkijoje, Estijoje.“
D.Bartusevičiūtė sakė klientus galinti suskirstyti į dvi kategorijas. Pasak jos, viena grupė tėvų pinigų savo vaikų atostogoms mieliau skiria daugiau ir renkasi brangesnes specializuotas stovyklas. O kiti linkę taupyti ir rinktis paprastesnes, be išskirtinių temų stovyklas Lietuvoje.
Pigesnės standartinės 7–10 dienų stovyklos Lietuvoje, kaip teigė D.Bartusevičiūtė, kainuoja 300–400 litų. O teminės, pavyzdžiui, užsienio kalbų stovyklos, gali pareikalauti ir 700–800 litų. Kainos, palyginti su praėjusiais metais, kaip patikino pašnekovė, beveik nepakito – tik kelios stovyklos dėl išaugusių maisto produktų kainų ir komunalinių išlaidų nesmarkiai pabrango.
Pataria planuoti prieš metus
Vasaros stovykloms, kaip ir bet kurioms kitoms atostogoms, reikia ruoštis ir taupyti iš anksto, kaip pabrėžė banko „Swedbank“ asmeninių finansų instituto vadovė Odeta Bložienė. Anot jos, apie būsimą laisvalaikį geriausia galvoti vos prasidėjus naujiems mokslo metams.
„Tiems, kurie susigriebė tik dabar, reikėtų apsvarstyti finansines galimybes, nes vasarą su atostogomis susijusių išlaidų yra gana nemažai. Reikėtų įvertinti, kokio dydžio šios atostogų išlaidos ir ar šeima gali jas sau leisti. Be to, reikėtų atkreipti dėmesį, kas įskaičiuota į kelialapio kainą, ar nereikės patirti papildomų išlaidų“, – sakė pašnekovė.
Anot O.Bložienės, tėvams taip pat svarbu nepamiršti, kad artėja rugsėjo pirmoji, kai vaikus reikės paruošti mokslo metams ir tam išleisti nemažai pinigų. Juolab kad net ir vidutines pajamas gaunantiems žmonės, jei jie turi finansinių įsipareigojimų, gana sunku sutaupyti net kelis šimtus litų.
Investuoja į atžalas
D.Bartusevičiūtė pasakojo, kad anksčiau – galbūt dėl televizijos projektų įtakos – klientai dažniau rinkdavosi įvairias dainavimo, šokių stovyklas. Tačiau šiemet, anot jos, tėvai siekia investuoti į vaikų išsilavinimą, todėl ypač išaugo susidomėjimas anglų kalbos stovyklomis.
Šios stovyklos, pašnekovės teigimu, vaikams palieka didelį įspūdį, todėl joms tėvai dažnai nepagaili ir daugiau pinigų. Pavyzdžiui, Druskininkuose organizuojama 2 savaičių trukmės anglų kalbos stovykla kainuoja bene daugiausiai iš visų siūlomų stovyklų Lietuvoje – 1,7 tūkst. litų. Tačiau net ir tai, D.Bartusevičiūtės teigimu, nesutrukdo tėvams kiekvienais metais sparčiai išgraibstyti visų kelialapių: „Taip yra dėl kokybiškos programos ir iš JAV atvykstančių dėstytojų. Vaikai sugrįžta į tą pačią stovyklą ir kitąmet.“
A.Stankutė patvirtino, kad pastaruoju metu didžiausio populiarumo sulaukia užsienio kalbų stovyklos. Taip pat bendrovė siūlo stovyklų, kuriose vaikams pateikiamos meninės ar sportinės užduotys, jų laukia ir diskotekos, maudynės jūroje, spektakliai, konkursai ir pan. Šios stovyklos paprastai trunka nuo 10 dienų iki dviejų savaičių.
Vasaros stovyklos Lietuvoje emigrantams tampa ir būdu priminti savo vaikams lietuviškas šaknis. D.Bartusevičiūtė sakė šiemet pastebėjusi didesnį išvykusių lietuvių susidomėjimą stovyklomis: „Arba jie atvažiuoja atostogauti su savo vaikais, arba atsiunčia juos vienus į vasaros stovyklas. Kai kuriems vaikams netgi tenka prisiminti lietuvių kalbą, ir tai yra vienas iš tėvų tikslų. Perkančių kelialapius iš užsienio buvo ir anksčiau, bet šiemet jų yra daugiau.“
Naujausi komentarai