Investuos daugiau kaip 1 mln. eurų
Kone 1,3 mln. eurų kainuosiantis 1,5 tūkst. kv. m ploto Kėdainių regioninis logistikos centras leis iš mūsų krašto ūkininkų centralizuotai surinkti, apdoroti ir realizuoti visokią žemės ūkio produkciją – tiek daržoves, uogas, vaisius, grūdines kultūras, tiek gyvulinės kilmės produktus.
Regioniniai logistikos centrai padės ūkininkams lengviau realizuoti savo produkciją arti jos gamybos vietos. Ūkininkai galės lengviau dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, laimėti konkursus ir tiekti savo gaminamą produkciją darželiams, mokykloms, ligoninėms.
Naudos turės ir gyventojai, mat, be to, kad logistikos centre bus sukurta darbo vietų, kartu ten turėtų atsirasti ir vietinė parduotuvė, į kurią užsukę žmonės galės nusipirkti kaimynystėje užaugintos produkcijos.
Taigi, nebereikės sukti galvos, kaip susisiekti su vietos ūkininku, kad nusipirktumėte iš jo krepšelį uogų ar maišą bulvių, – visko įsigyti galėsite čia pat, Aristavoje. Maža to, ir kainos, viliamasi, bus palankesnės ir patrauklesnės vartotojams, mat regioniniai logistikos centrai orientuoti į trumpųjų maisto tiekimo grandinių veiklą. Vadinasi, kelias nuo žemdirbio iki vartotojo bus maksimaliai trumpas, bus išvengta papildomų išlaidų pervežimams, perpardavimams, o tai lems mažesnę galutinę produkto kainą.
Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas teigė, kad regioniniai logistikos centrai leis ūkininkams sukurti konkurencingas sąlygas tiekti savo produkciją vietos viešosioms įstaigoms ir bendruomenei. E. Kuktienės nuotr.
Palengvins produkcijos tiekimą viešosioms įstaigoms
Vis dėlto pagrindinis šių regioninių logistikos centrų tikslas yra padėti ūkininkų produkcijai pasiekti viešąsias įstaigas – mokyklas, darželius, ligonines, globos namus.
„Galime pasidžiaugti, kad ne tik į miestą, bet ir į kaimą ateina investicijos. Kėdainių kraštas gausus daržovių: svogūnų, bulvių, burokėlių, morkų – augintojų.
Bendraudamas su ugdymo įstaigų vadovais klausiau, kodėl jie neperka produkcijos iš vietos ūkininkų. Paaiškėjo, kad tai tiesiog per sunku, nes vienas gali tiekti bulves, kitas – svogūnus, dar kitas uogas, o dabar, pastačius regioninį logistikos centrą, bus galima suformuoti produkcijos krepšelį ir patogiai nusipirkti, ko reikia“, – sakė Kėdainių rajono savivaldybės meras Valentinas Tamulis ir pridūrė, kad tikisi, jog jau kitų metų kovą logistikos centras atvers duris.
Būtent apie tai kalbėjo ir žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas, kuris teigė, kad tokių centrų kūrimas yra didžiausia pagalba tiek ūkininkams, tiek vartotojams.
„Labai svarbu, kad krašto ūkininkai taptų konkurencingi, patys galėtų tiekti savo produkciją tiesiai logistikos centrams, o ne perdirbėjams ar tarpininkams. Džiaugiamės, kad šis naujas projektas ne tik skatins inovacijas žemės ūkio sektoriuje, bet ir padės aktyviau ir efektyviau integruoti žemdirbius į žemės ūkio produktų ir maisto produktų grandinę, paskatins juos būti aktyvesniais rinkos dalyviais.
Mes kurį laiką vertinome ir galvojome, ką padaryti, kad ūkininko produkcija lengviau patektų į darželius, mokyklas, ligonines. Kaip padaryti, kad būtų galima sudaryti tokių prekių, kokių toms įstaigoms reikia, krepšelį.
Be to, pakalbėjus su ūkininkais, yra aišku, kad, jei jie patys nori tiekti produkciją vietos įstaigoms, turi statytis sandėlį, o tai padaryti yra labai brangu ir sudėtinga. Tad mūsų tikslas buvo palengvinti šio klausimo sprendimą ūkininkams“, – kalbėjo K. Navickas.
Jis pridūrė, kad kitų šalių patirtis rodo didelį tokių regioninių logistikos centrų pasisekimą ir naudą vietos bendruomenei.
„Nors Vokietijoje, Prancūzijoje, Italijoje tokių centrų pagrindinis tikslas – aptarnauti viešąsias įstaigas, tačiau šalia būna mažų parduotuvėlių, kurios naudingos ir artimos gyventojams, vietos bendruomenei“, – sakė ministras.
Projektą „Regioninio lygmens logistikos centro kūrimas“ pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemonės „Bendradarbiavimas“ veiklos sritį „Parama trumpoms tiekimo grandinėms ir vietos rinkoms skatinti vietos lygmeniu“ kartu su partneriais įgyvendina UAB „Žemtecha“. Regioninį logistikos centrą Aristavoje stato Kėdainių įmonė „Doresta“.
Trumpoms tiekimo grandinėms didelė reikšmė teikiama ir Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginiame plane. Tam skirta 10 mln. eurų.
Ypač svarbu, kad parama bus skiriama projektams, kuriuose dalyvauja ne mažiau kaip du subjektai, užsiimantys žemės ūkio, maisto produktų gamyba, perdirbimu, rinkodara, maisto produktų realizavimo (prekybos jais) veikla.
Užs. 1892601
Naujausi komentarai