Lietuvos lazerių gamintojai Europos Sąjungos mokslinių tyrimų komplekse Čekijoje kartu su amerikiečiais gamins ir įdiegs ultra didelio intensyvumo lazerinę sistemą. Pirmadienį pasirašyta beveik 110 mln. litų sutartis. Kol kas pasaulyje tokio galingo lazerio nėra – lietuvių lazerių gamintojai pirmieji imsis jį kurti.
Prieš dešimtmetį Europos Sąjunga užsibrėžė tikslą – keliuose mokslo centruose sukurti ekstremalią šviesos infrastruktūrą su trumpų impulsų, didelio intensyvumo lazeriniais šviesos šaltiniais. Tuo metu mokslininkai apie galingas šviesos lazerių technologijas svarstė tik teoriškai, nors siekė panašiai kaip kuriant Didįjį hadronų dalelių greitintuvą CERN`o laboratorijoje, Šveicarijoje, – sukurti itin didelio intensyvumo lazerinę sistemą.
„Kažkada mokslinėse laboratorijose trumpi impulsai buvo kuriami tam, kad kažką tyrinėtų: medžiagų netiesiškumus, savybes ir t. t., o paskui pasirodė, kad tie trumpi impulsai savo savybėmis pritaikomi įvairiose srityse. Netgi dabar turime užsakovą, projektą, kur [būtų naudojama] netgi tatuiruočių nuėmimui su trumpais impulsais – visai kitaip sąveikaujama su oda ir ne taip ją pažeidžia“, – aiškina UAB „Ekspla“ generalinis direktorius Kęstutis Jasiūnas.
Lazerių gamintoja „Ekspla“ kartu su amerikiečių kompanija „National Energetics“ pasirašė sutartį ir už daugiau nei 40 mln. dolerių arba beveik 110 mln. litų pagamins ir įdiegs vieną iš keturių itin didelio intensyvumo lazerinių sistemų Europos Sąjungos mokslinių tyrimų komplekse Čekijoje. Lazerio spinduliuotė bus naudojama plazmos ir didelio energijos tankio fizikos, molekulinių, biomedicinos, medžiagų mokslo tyrimams, taip pat dalelių srautams greitinti.
„Čekijoje bus kuriama lazerinė infrastruktūra, kur reikia sukurti lazerį, kur šviesos srauto intensyvumas, galingumas būtų 10 mln. kartų galingesnis nei mūsų atominės elektrinės elektrone, tik tiek, kad atominė elektrinė per metus tą galią duoda, o čia per labai trumpą laiką“, – teigia K. Jasiūnas.
Lazerinę sistemą planuojama įdiegti 2017 metais, prieš tai ji bus surinkta ir išbandyta Jungtinėse Amerikos Valstijose.
Naujausi komentarai