Ją mažiesiems žiūrovams pristato Šeiko šokio teatras. Neįprastas potyris kūdikiams kurtas su savo srityje pasaulyje gerai žinoma choreografe iš Švedijos Dalija Acin Thelander ir unikalius šviesos objektus kuriančiu menininku Linu Kutavičiumi.
„Spektaklius kūdikiams Švedijoje pradėjau kurti prieš dešimtmetį. Kūdikiai yra specifinė auditorija, tad jutausi susidūrus su dideliu iššūkiu. Skaičiau daug mokslinės literatūros, mokiausi, kol galiausiai pati pradėjau dėstyti, – apie savo kūrybinio kelio pradžią pasakojo D. A. Thelander. Pasak choreografės ankstyvasis meninis ugdymas yra labai svarbus, mat kūdikių smegenys yra labai imlios, jie stipriau išgyvena įvairius jausmus, jautriau reaguoja į supančią aplinką. „Apmaudu, kad turintiems pranašesnes nei suaugusiųjų smegenis, kūdikiams skiriamas toks mažas dėmesys, – svarstė choreografė, – kol kas pasaulyje egzistuoja milžiniškas spektaklių ir kitų meninių patirčių kūdikiams trūkumas. Tikiuosi, kad ateityje jų bus kur kas daugiau“.
Žymi choreografė tikino, kad svarbiausia kuriant kūdikiams suprasti, jog jie į meno kūrinius reaguoja visai kitaip nei suaugusieji. „Kuriant kūdikiams nereikalingas pasakojimas. Svarbiausia – sensorika ir estetika. Taigi spektaklyje svarbiausia garsai, judesiai, objektai ir faktūros, kuriuos kūdikiams įdomu paliesti“, – pasakojo ji apie „Lumi“. Kūdikiams nereikšmingos ir suaugusiems elementariomis atrodančios taisyklės, kurių įprastai laikomasi apsilankius spektaklyje – sėdėti vienoje vietoje, laikytis tylos. D. A. Thelander siekė „Lumi“ kurti saugią erdvę, kurioje kūdikis gali judėti kaip jam tuo metu norisi – tyrinėti pakeliui sutinkamus šviečiančius objektus, stebėti kaip aplinka ir šokėjai reaguoja į jo judesius.
Paslaptingą ir pasakišką „Lumi“ erdvę formuoja klaipėdiečio šviesos menininko Lino Kutavičiaus (Lightforms) sukurti 26 įvairaus dydžio šviečiantys objektai – nuo 50 cm. iki trijų metrų diametro. Spektaklio scenografijai kurti buvo suburta inžinierių ir programuotojų komanda, kuri pagamino ir suprogramavo šviesos objektus pagal kompozitoriaus iš Grenlandijos Qillannguaq „Q“ Berthelsen kurtą muziką.
Instaliacijos kūrėjai žada, kad „Lumi“ bus analogų Lietuvoje neturintis reginys. Neįprasta ne tik apgaubianti ir įtraukianti instaliacijos erdvė. Netikėta ir renginio trukmė – numatoma, kad per dieną spektaklis vyks šešias valandas – du pasirodymai po tris valandas, jų metu galima bet kada ateiti ir išeiti. Kiekvieno pasirodymo metu aikštelėje tris valandas vyks nepertraukiamas trijų šokėjų atliekamas šokis, bendravimas su publika. Netradicinis laiko formatas pasirinktas pripažįstant nuo suaugusių gerokai besiskiriantį kūdikių gyvenimo ritmą. Nutarta ne mėginti įsprausti mažylius į siaurą primestą laiko rėmą, o leisti tėvams išsirinkti patogiausią laiką, kuomet kūdikis budriausias ir geriausiai nusiteikęs, kuomet spektaklio laikas nesikerta su valgymo ar miego grafiku.
Premjerinius „Lumi“ seansus dar bus galima pamatyti gegužės 17-18 d., 10-13 val. ir 15-18 val. „Materia Magica“ festivalyje Klaipėdoje. „Lumi“ viešės Kaune gegužės 21, 22 d., Nidoje – liepos 4-7 dienomis.
Naujausi komentarai