Spalvingas judesio performansas „Bodies in Urban Spaces“ (liet. „Kūnai miesto erdvėse“) išlipa iš choreografijai įprastos sceninės aplinkos ir persikrausto į viešas miesto erdves. Šis unikalus šiuolaikinis kūrinys – tai atviros architektūros festivalio „Open House Vilnius“ programos dalis.
Vilniuje vyksiantį pasirodymą choreografai kuria specialiai šiam miestui pagal jam būdingą aplinką ir savitus bruožus. Willi Dorner kūrinį Lietuvoje atliks atrinkti vietiniai šokėjai. Pasirodymo metu jie ves žiūrovus per viešas ar pusiau privačias miesto erdves ir, kurdami laikinas intervencijas su aplinka, nukreips auditorijos žvilgsnį į netikėtas, tačiau kasdienes miesto vietas. Spalvingai apsirengę šokėjai stebins žiūrovus, sulįsdami į siaurus plyšius sienose, savo kūnais užpildydami angas po laiptais ar pakibdami ant pastatų atbrailų.
„Bodies in Urban Spaces“ žiūrovui siūlo savo miestą atrasti ir patirti tarsi iš naujo. Lyg matuodami miesto erdves savo kūnais, šokėjai atkreipia dėmesį į keisčiausias detales, kurių, ilgai gyvendami toje vietoje, net nepastebime“, – pasakoja W. Dorner asistentė Esther Steinkogler, šiuo metu adaptuojanti kūrinį Vilniuje.
Didelio populiarumo pasaulyje sulaukęs „Bodies in Urban Spaces“, nuo jo sukūrimo 2007 metais jau pasirodė Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Norvegijos, Švedijos, Suomijos ir JAV miestų gatvėse.
Lietuvos sostinės parkais, gatvėmis, kiemais, aikštėmis ir skersgatviais šokėjai keliaus nuo Vyriausybės rūmų iki ISM universiteto. Atviros architektūros savaitgalio metu valandos trukmės nemokamą pasirodymą galės stebėti visi norintys dukart per dieną.
Šokį apdraudė beveik 1 mln. eurų suma
Atviros architektūros savaitgalio „Open House Vilnius“ metu šiemet vyks ir šokio pasirodymai „Bodies in Urban Spaces“. Specialiai Vilniui sukurto pasirodymo dalyvius nuo nelaimingų atsitikimų apdraudė draudimo bendrovė „Seesam“ – bendra šokėjų draudimo nuo nelaimingų atsitikimų suma siekia beveik 1 mln. eurų.
Pasirodymą „Bodies in Urban Spaces“ skirtinguose pasaulio miestuose kuria garsus austrų choreografas W. Dorner. Jo metu šokėjai veda žiūrovus per viešas ar pusiau privačias miesto erdves ir, kurdami laikinas intervencijas su aplinka, nukreipia auditorijos žvilgsnį į netikėtas, tačiau kasdienes miesto vietas. Vilniuje pasirodymą atliks 20 jaunų Lietuvos šokėjų.
„Performansas yra labai unikalus ir tenka pripažinti, kiek rizikingas. Šokėjo kūnas yra jo kūrybos ir darbo įrankis, taigi nusprendėme pasirūpinti ir jų draudimu nuo nelaimingų atsitikimų. Siekiame, kad tokia praktika taptų įprasta organizuojant kultūros renginius ir visi organizatoriai pagalvotų apie dalyvių saugumą“, – sako „Open House Vilnius“ organizuojančios VšĮ „Architektūros fondas“ vadovė Sandra Šlepikaitė.
Pasirodymą apdraudusios draudimo bendrovės „Seesam“ asmens draudimų grupės plėtros vadovė Natalija Misėkienė aiškina, kad toks draudimas Lietuvoje nėra dažnas, todėl draudimo bendrovei reikėjo rasti individualiai pritaikytą sprendimą.
„Įprastus rėmus laužantis menas visada yra rizikingas. Šiuo atveju šokėjai atliks pasirodymus netradicinėse ir šokiui nepritaikytose miesto vietose. Norėdami menininkams suteikti kuo didesnę kūrybinę laisvę ir kartu leisti jaustis saugiais, sukūrėme specialiai jiems pritaikytą draudimo sprendimą, kuris užtikrintų, kad rūpesčių būtų kuo mažiau, o šokėjai galėtų jaustis ramūs“, – pasakoja N. Misėkienė.
Vis augantis „Open House Vilnius“, šiemet programą papildys įvairaus žanro renginiais. Be minėto judesio performanso, savaitgalio metu vyks paskaitos, diskusijos, koncertai, pasivaikščiojimai po išskirtinius pastatus su jų darbuotojais bei fantastinis vaidmenų žaidimas mieste.
Kasmetinis atviros architektūros savaitgalis „Open House Vilnius“ balandžio 28–29 dienomis leis artimiau susipažinti su savo aplinka bei miesto architektūra. Renginio metu lankytojai galės apsilankyti net 48–iuose įprastai neprieinamuose išskirtinės architektūros pastatuose be registracijos. Visi festivalio renginiai yra nemokami.
Naujausi komentarai