8 val., tvarkingai eilute išsirikiavę moksleiviai, „Tautiška giesmė“ ir lėtai į viršų kylanti trispalvė. Ir taip kasdien, nuo rugsėjo 1-osios iki pat vasaros, nesvarbu, lyja ar sninga.
Lauks vyriausybės sprendimo
Idėją, kad kas rytą prie kiekvienos sostinės, gal net ir Lietuvos, mokyklos iškilmingai būtų iškeliama valstybės vėliava, vienoje radijo laidų išsakė sostinės meras Artūras Zuokas. Nežinia, ar sovietinių laikų „pakazuchos“ išsiilgęs, ar nuoširdžiai mokyti patriotizmo jaunąją kartą nusprendęs politikas teigė palauksiantis, kol šiai idėjai pribręs Lietuvos valdantieji.
„Tai būtų labai graži idėja. Žinoma, mes galėtume jau dabar patvirtinti šią tvarką savo savivaldybėje, kad visos mūsų mokyklos kas rytą iškilmingai pakeltų vėliavas, bet norime palaukti, kad iki šio sprendimo pribręstų nacionalinė vyriausybė“, – teigė A.Zuokas.
Anot sostinės vadovo, vėliavos pakėlimo ceremonija mokytų moksleivius patriotiškumo, padėtų jiems geriau mokytis ir geriau pažinti savo šalies simbolius.
Vertina nevienareikšmiškai
Dienraščio kalbintas švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius pabrėžė, jog ministerija yra nemažai padariusi, kad valstybės simboliai būtų deramai pristatyti prie kiekvienos švietimo įstaigos.
„Esame įtvirtinę nuostatą, kad prie kiekvienos švietimo įstaigos, nuo rugsėjo 1-osios, kai prasideda mokslo metai, iki jų pabaigos kabėtų valstybės vėliava. Jau anksčiau už mūsų lėšas tos vėliavos buvo nupirktos. Manau, kad tai labai graži ir labai svarbi tradicija, ugdanti tiek pilietiškumą, tiek moksleivių pagarbą valstybei ir jos simboliams“, – pabrėžė ministras.
Anot G.Steponavičiaus, kiekviena naujovė pirmiausia turėtų būti svarstoma su mokyklų bendruomenėmis. Kalbėdamas konkrečiai apie A.Zuoko išsakytą idėją ministras pabrėžė, kad prieš kalbėdamas tokiomis temomis sostinės vadovas turėtų apmąstyti tokios idėjos įgyvendinimo būdus.
„Prieš pasakant gražią idėją, savivaldybė galėtų pasidomėti, kiek ji pati, kaip mokyklų steigėja, yra pasirengusi tą idėją įgyvendinti“, – pabrėžė pašnekovas.
Siūlo tobulinti mintį
Sostinės švietimo įstaigų vadovai sostinės vadovo mintį vertino įvairiai. Gabijos gimnazijos vadovė Vilija Klimavičienė prisipažino, kad jų mokykla kol kas neturi techninės galimybės kas rytą kelti ir nuleisti vėliavą. Be to, šis klausimas dar nebuvo aptartas su bendruomene.
„Manau, kad tai tik sostinės vadovo mintis, net ne projektas. Tad mes šiuo klausimu net nesitarėme su bendruomene. Gal ir graži ši idėja, bet ji neturėtų virsti rutina. Gal geriau per šventes: Rugsėjo 1-ąją, Vasario 16-ąją, per mokyklos gimtadienį kelti vėliavą. O jeigu kasdieną? Tai juk ir blogas oras būna, vesti vaikus, nieko gero. Be to, pas mus nėra specialaus stovo, kad kas rytą keltume vėliavą. Vėliava tiesiog yra iškelta ir plėvesuoja“, – dėstė pašnekovė.
Rajone pasigedo pinigų
Vilniaus rajono Nemėžio šv. Rapolo Kalinausko gimnazijos direktorius Zbignievas Maciejevskis teigė, kad skatinant patriotinį ugdymą svarbiausia neperlenkti lazdos ir rimtų dalykų nepaversti farsu.
„Man ši idėja primena mintį apie salos pirkimą Graikijoje. Gal ir gera mintis, bet visiškai neapgalvota, neaišku, kaip ją įgyvendinti. Man atrodo, kad gera tvarka yra tokia kaip dabar. Prasidėjus mokslo metams iškilmingai pakeliama vėliava, o pasibaigus mokslo metams vėl nuleidžiama. Reikia stebėti, kad būtų laikomasi tvarkos – Lietuvos vėliava kabėtų iš dešinės, ES kairiau. O kilnot vėliavą kasdien? Man atrodo, tai net savotiška nepagarba valstybės simboliui ir patriotizmo formalizavimas“, – teigė pašnekovas.
Pasak Z.Maciejevskio, prieš skelbiant tokią idėją reiktų gerokai apgalvoti jos įgyvendinimą ir tvarką.
„Ar turėtume išrikiuoti moksleivius ir kelti vėliavą? O kelintą valandą? Juk gimnazijoje pamokos prasideda skirtingu laiku. Be to, kad kas rytą būtų pakelta vėliava, kas vakarą ją kas nors turėtų nuleisti. Kaip ši ceremonija turėtų atrodyti? Kas joje turėtų dalyvauti?“ – retoriškai klausė gimnazijos vadovas.
Naujausi komentarai