Dvidešimt minučių, kol atbėgs karštas vanduo, ir nuolat ledinis gyvatukas – su tokia kasdienybe nebenorintys taikstytis dvylikaaukščio namo gyventojai įtaria tapę kaimynų aukomis.
Šąla jau seniai
„Penkeri metai, kai vonioje nešyla gyvatukas. Kad atbėgtų karštas vanduo, atsuktą čiaupą reikia laikyti, regis, visą amžinybę – kartais laukiame net dvidešimt minučių. O mokame už viską, sąskaitos nemažėja. Tokia pati situacija – visuose dvylikaaukščio butuose po ir virš manęs“, – apie savo bėdas pasakojo Taikos prospekto 36-ojo namo gyventojas Julius Riauka.
Nusprendęs nebenuolaidžiauti namą turinčioms administruoti įmonėms, vyras pakilo į kovą. Kaip jam pavyko išsiaiškinti, problemos prasidėjo tada, kai antrojo aukšto gyventojai kažką padarė gyvatukui.
Dar pavasarį vyras kreipėsi ne tik į namą administruojančią „Būsto valdą“, bet ir į Valstybinę energetikos inspekciją (VEI), prašydamas išaiškinti, ar pagrįstai kas mėnesį už šaltą gyvatuką sumoka apie 70 litų ir kur užsilaiko karštas vanduo.
Į butą neįsileidža nieko
Daugiabučio gyventojas T.Riauka spėja, kad „Būsto valda“ reagavo tik tada, kai jis išsiuntė skundą į VEI. Vis dėlto – reagavo. Bendrovė atsiuntė įspėjimą namo gyventojams, kad bus apžiūrimi gyvatukai visuose butuose, tačiau sutartą dieną atvykusi VEI komisija į vieną antrojo aukšto butą nepateko.
J.Riaukos teigimu, antrojo aukšto gyventojai neįsileidžia ir kaimynų. Vėliau „Būsto valda“ atsiuntė įspėjimą, kad už tai, jog neįsileidžia inpektorių, šiems gyventojams gresia iki 1 tūkst. litų bauda.
„Komisijai nepatekus į tą butą, buvo bandyta paleisti didesniu pajėgumu vandenį per gyvatuką iš namo įvado, tačiau tada pradėdavo semti pirmojo aukšto gyventoją. Ten kažkas padaryta antrame aukšte“, – sakė J.Riauka.
Rado krūvą pažeidimų
VEI komisija namo šildymo sistemoje rado krūvą pažeidimų – reguliariai netikrinama šilumos punkto sistema, neatliekama sunaudoto karšto vandens analizė, taip pat nepasirūpinta nešylančiais gyvatukais.
Visiems pažeidimams ištaisyti buvo sudarytas grafikas – namo sistema turėjo būti sutvarkyta iki birželio pabaigos.
Techninę priežiūrą atliekančiai bendrovei „Šiluminės energijos sistemos“ buvo skirta bauda, o J.Riaukos prašymas dėl per didelės kainos nusiųstas Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijai.
Pasak J.Riaukos, dabar, prabėgus pusmečiui, niekas nepasikeitė – gyvatukas vonioje ir toliau šaltas, o šilto vandens vis dar tenka laukti.
Nelegalus komfortas
„Šiluminės energijos sistemos“ šiuo metu šio namo šildymo sistemos jau neprižiūri. Sutartį su bendrove namo administratorė „Būsto valda“ nutraukė lapkritį. Šias pareigas perėmė bendrovė „Santermita“.
„Nesame nei gaisrininkai, nei policija, kurie galėtų laužti duris, jei gyventojas neįsileidžia. Tokių atvejų Kaune – galybė. Akivaizdu, kad taip siekiama išvengti baudų, ir dėl to kenčia visas namas“, – sakė „Santermitos“ vadovas Algirdas Baltušnikas.
Jo teigimu dažniausiai tikrintojų neįsileidžia tie, kurie neteisėtai be projekto įsirengia gyvatukus, naujus radiatorius, šildomas grindis. Nedeklaruodami sunaudotos šilumos, tokie gyventojai mokesčius užkrauna kaimynams.
„Sušaukėme kelis gyventojų susirinkimus, bet priežasties, kodėl kai kuriuose butuose nešyla gyvatukai, nenustatėme, nes negalėjome patekti į kai kuriuos butus – gyventojai neįsileido“, – faktą, kad susidūrė su šio namo gyventojų savivale, pavirtino ir „Būsto valdos“ atstovas Jevgenijus Sakovskis.
Jis mano, kad komisijų kai kurie gyventojai neįsileidžia todėl, kad savavališkai, pažeidžiant projektą, yra įsirengę šildomas grindis. Tai išbalansuoja visą namo šildymo sistemą. Pasak J.Sakovskio, vienintelis būdas patekti į butą ir ištaisyti nelegalių darbų žalą – teismo sprendimas.
Tipiška daugiabučio situacija
„Norint padėti šąlantiems gyventojams reikia pakeisti visą šildymo sistemos stovą, ir tai padaryti reikia aplenkiant butus, kurie neįsileidžia mūsų komisijos. Kita bėda – kai kurie gyventojai pasikeitė gyvatuką elektriniu. Pas juos šilta ir jie nenori nei ką nors keisti, nei mokėti pinigų. Keičiant stovą mokėti turės visi, nes tai bendra nuosavybė“, – aiškino J.Sakovskis.
Kalbėdamas apie pusmetį neištaisytas bėdas J.Sakovskis patikino, kad „Santermita“ bėdas ištaisys per šį mėnesį.
VEI Kauno teritorinio skyriaus vedėjas Arvydas Tranauskas teigė kuo skubiau pasidomėsiantis pusmetį nesprendžiama problema – jis žadėjo išsikviesti pokalbio namo šildymo sistemą administruojančios bendrovės „Santermita“ atstovus.
Naujausi komentarai