Prisimindamas šį apsilankymą arkivyskupas išskyrė tris labiausiai įsirėžusius dalykus: Ukrainos žmonių ištvermė, stipri dvasia ir maldos galia. Tai jis patyrė susitikimuose su Ukrainos žmonėmis, Carito savanoriais ir darbuotojais, kariais, vienuoliais ir vienuolėmis, dvasininkais ir vyskupais, lankydamas nuo karo nukentėjusias zonas, bažnyčias, virtusias saugia priebėga nuo bombų ar sandėliais pagalbos priemonėms laikyti ir dalinti.
„Nepavarkime, nenustokime palaikyti Ukrainos. Ši šalis ir jos žmonės negali būti užmiršti pasaulio ir kiekvieno iš mūsų. Ištvermingai remkime Ukrainą tiek malda, tiek padėdami materialiai“, – kviečia G.Grušas, sugrįžęs iš karo niokojamos šalies.
Atlaidai Berdyčivo šventovėje
Vilniaus arkivyskupas Ukrainos vyskupų kvietimu liepos 17 d. vadovavo atlaidų šv. Mišioms Berdyčivo šventovėje, dalyvavo paaukojant Ukrainą Švč. Mergelei Marijai. Mišios vyko bažnyčios kriptoje, o ne kaip įprasta lauke prie šventovės. Dėl karo veiksmų mažesnis buvo ir piligrimų skaičius.
Atlaiduose arkivyskupas kalbėjo: „Šiandien Marija ragina mus melstis už taiką. Už taiką pasaulyje ir Dievo taiką kiekvienoje širdyje. Malda ir pasninku galime įveikti piktojo, kuris klajoja po pasaulį, siekdamas pražudyti sielas, klastą. Todėl šiandien, susirinkę prie mūsų Motinos, mes patikime savo gyvenimą ir Ukrainos likimą Berdyčivo Mergelei, Šventojo Karmelio kalno karalienei. Turėdami pranašų viltį ir tikėdami Dievo pažadų išsipildymu prašome Dievą gailestingumo ir taikos.“
UGCC ir Ukrainos Carito nuotr.
Per vizitą Ukrainoje arkivyskupas pasirašė susitarimą su Ukrainos lotynų apeigų ir graikų apeigų katalikų Carito organizacijomis (Caritas-spes ir Caritas Ukraina) dėl pagalbos teikimo.
Vadovaudamasis sutartimi Lietuvos Caritas finansiškai parems Carito veiklą užpultoje šalyje 600 tūkstančių eurų. Šias lėšas suaukojo Lietuvos žmonės specialios rinkliavos Ukrainai bažnyčiose metu bei pervedė tikslinę paramą į Lietuvos Carito sąskaitą.
Susitikimas su premjeru
Arkivyskupas Kyjive susitiko su Ukrainos ministru pirmininku Denysu Šmyhaliu. Premjeras dėkojo visiems Lietuvos žmonėms už paramą Ukrainai ir patikino, kad šis vizitas yra palaikymo bei solidarumo su Ukraina ženklas.
Premjeras išreiškė padėką Katalikų Bažnyčioms visoje Europoje. Vilniaus arkivyskupas, kuris yra ir Europos vyskupų konferencijų tarybos pirmininkas, kalbėjo, kad Europos katalikai meldžiasi už Ukrainą, savo šalyse priima Ukrainos pabėgėlius ir telkia pagalbą Ukrainoje esantiems žmonėms.
UGCC ir Ukrainos Carito nuotr.
Su Ministru Pirmininku aptartas karo kapelionų vaidmuo ir svarba palaikant karių dvasią.
Susitikimai su gyventojais ir malda su jais
Arkivyskupas susitiko su Lvivo bei Kyjivo arkivyskupijų vadovais, dvasininkais, tikinčiaisiais. Ganytojas bendravo su Ukrainos žmonėmis, lankė ligoninėje gydomus sužeistus Ukrainos karius, išklausė jų liudijimų. Kai kuriems visai neseniai pavyko grįžti iš nelaisvės, kurioje praleido kelis mėnesius.
Antradienį G. Grušas lankėsi Irpinėje ir Bučoje – išlaisvintuose miestuose prie Kyjivo, kurių gyventojai tragiškai nukentėjo nuo rusų kariuomenės. Ganytojas susitiko su vietos žmonėmis ir Carito darbuotojais bei savanoriais, klausė jų istorijų, kalbėjosi apie pagalbos teikimą, kartu meldėsi už mirusiuosius ir už taiką Ukrainoje.
Šis karas – tai karas įvairiomis formomis prieš Tiesą.
Maldos akcija rugsėjo 14 d.
Prieš kelionę į Ukrainą arkivyskupas Lenkijoje, pasienio mieste Peremyšlyje, susitiko su Ukrainos graikų apeigų Katalikų Bažnyčios vyskupais, kurie buvo susirinkę į sinodą.
Kreipdamasis į dalyvius arkivyskupas priminė frazę „Laisvės nevertas, kas negina jos“. Ši mintis yra užrašyta ant Laisvės varpo, JAV lietuvių dovanoto Lietuvai. Ganytojas akcentavo, kad „šis karas – tai karas įvairiomis formomis prieš Tiesą. Tiesą stengiamasi paniekinti diegiant „Rusų pasaulio“ ideologiją per rusišką žiniasklaidą, skleidžiant melagienas, neigiant Ukrainos tautos teisę egzistuoti, tęsiant pastangas naikinti ukrainiečių kalbą ir kultūrą. Visa tai vyksta nuo sovietinių laikų ir dar anksčiau“, – kalbėjo arkivyskupas susitikime su Ukrainos vyskupais.
Arkivyskupas užtikrino Ukrainos ganytojus, kad Europos žemyno katalikai meldžiasi už taiką Ukrainoje. Šia proga jis taip paskelbė raginimą visiems Europos vyskupams rugsėjo 14-ąją – Šventojo Kryžiaus Išaukštinimo šventės dieną – pakviesti visų vyskupijų tikinčiuosius dalyvauti Švenčiausiojo Sakramento adoracijoje už taiką Ukrainoje.