Daugiabučių teritorijos priežiūros mokesčio ne vienus metus nemokėjusiems kauniečiams neramu. Namų administratoriai surado būdų, kaip įteisinti neteisėtai rinktą mokestį, o teismai dažnai stoja ne gyventojų, o teisiškai pasikausčiusių administratorių pusėn.
Pasibeldė iš praeities
Nuo praėjusio dešimtmečio galvos dėl teritorijos priežiūros mokesčio nesukusiems kauniečiams Ševčenkoms apie jį buvo priminta ne pačiu maloniausiu būdu.
Šį mėnesį šeimą pasiekė jų daugiabutį administruojančio „Kauno komunalinio ir butų ūkio“ siųstas laiškas, kuriame raginama susimokėti skolą, antraip grasinama teismu, vieša negarbe ir tuo, kad teks padengti teisminio proceso išlaidas.
Skolos pagrindas – 298,76 lito dydžio suma už teritorijos priežiūrą.
„Šį mokestį nustojome mokėti prieš šešerius metus, nes buvo pasakyta, kad jis renkamas neteisėtai“, – pasakojo kaunietė Neringa Ševčenkienė.
„Kurį laiką skola didėjo, tačiau kai garsiai pradėta kalbėti apie mokesčio neteisėtumą, ji nustojo augti. Todėl šį mėnesį labai nustebome, kai sulaukėme raginimo kuo greičiau susimokėti“, – stebėjosi N.Ševčenkienė.
Nenugalimas ginklas nebeveikia
Daug metų be klausimų teritorijos priežiūros mokestį mokėję kauniečiai į kovą prieš mokestį pradėjo kilti, kai ėmė aiškėti, kad jis gali būti renkamas neteisėtai.
Prieš 6–7 metus mokesčio nebemokėti nusprendusių kauniečių teisumą prieš ketverius metus pripažino Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas, patvirtinęs, kad mokestis išties nėra teisėtas.
Namų administratoriai neatlyžo ir bandė išsimušti pinigus, bet kovotojams su administratoriais buvo įteiktas naujas ginklas – Vyriausybės atstovės Kauno apskrityje surašyta išvada, kurioje konstatuojama, kad už nesuformuoto (detaliuoju planu nepatvirtinto) žemės sklypo tvarkymą mokestis negali būti renkamas.
Regis, nenugalimas ginklas tokiu buvo neilgai. Realybė tokia, kad šiuo metu bylos dėl teritorijos mokesčio baigiasi įvairiai.
„Ta pažyma suveikė ir kurį laiką sėkmingai lydėjo bylas, tačiau dabar ji nebeveikia. Teismai nebežiūri į tas išvadas, kaip į įrodymų šaltinį, o bylų baigtis yra neprognozuojama“, – sakė Vyriausybės atstovės vyresnioji patarėja Marija Anna Čibirauskienė.
Mosuoja įtartinu sprendimu
„Viskas yra teisėta. Teritorijos priežiūros paslauga buvo suteikta, o už suteiktą paslaugą reikia mokėti“, – aiškino „Kauno komunalinio ir butų ūkio“ teisininkė Kristina Bajarūnienė.
Administratoriai mosuoja prieš ketverius metus baigusiu galioti miesto valdžios sprendimu, kuriuo ir buvo vadovaujamasi tvarkant daugiabučių teritorijas.
Skolų grąžinimo reikalaujama iš tų kauniečių, kurie mokestį liovėsi mokėti iki minėto sprendimo galiojimo pabaigos. Įsigilinti, ar sprendimas buvo priimtas teisėtas, teismas nebesivargina.
Žmonės nuleidžia rankas
Kai kuriems administratoriams pavyko išsimušti skolą, tiesiog ją perkėlus į skiltį „administravimo išlaidos“.
Jei žmonės bando įrodyti, kad išties rinkliava yra už teritorijos priežiūrą, administratorių advokatai aiškina, kad skola susidarė visai ne už tai. Todėl žmonėms reikia reikalauti specialių pažymų, knistis popieriuose ir archyvuose. Tai kainuoja ir laiko, ir pinigų, todėl ne vienas kovotojas tiesiog nuleido rankas.
Lietuvos teisės aktai nenurodo, kad mokėjimo lapeliuose turi būti detalizuota, už ką mokama, o ir patys lapeliai neretai būna nepasirašomi, tad neturi jokios reikšmės teismuose.
Teismai per daug nesivargina
Bylas laimi tik tie kauniečiai, kurie netingi ir turi laiko užsiimti bylinėjimusi.
Apsiginti nuo administratorių kaltinimų sunku, nes teisumo įrodymai nėra lengvai prieinami, administratorius nėra suinteresuotas pateikti visus su byla susijusius dokumentus, o teismas pernelyg giliai nesikapsto ir dažniausiai nueina lengviausiu keliu – priima tokį sprendimą, kokį panašiose bylose yra priėmę kiti teismai. O daugelis sprendimų yra administratorių pusėje.
„Tarsimės su vyru, ką toliau daryti. Nežinau, ar verta pradėti kovoti“, – sužinojusi apie laukiamus sunkumus sakė N.Ševčenkienė.
Naujausi komentarai